Kdo dohlíží na novinářskou etiku na Slovensku?
Slovenský samoregulační orgán mnoho podnětů nedostává. Řeší ale i komentáře na Miloše Zemana.
Na Slovensku v oblasti etiky reklamy funguje samoregulačný orgán Rada pre reklamu a v novinárskom segmente sa o čosi podobné zase stará Tlačovo-digitálna rada, ktorá zastrešuje etickú samoreguláciu novinárov. Pozreli sme sa na jej fungovanie.
Sťažnosti na lokálne médiá aj komentáre
Tlačovo-digitálna rada dostáva menej podnetov než Rada pre reklamu. Kým Rada pre reklamu rozhodla tento rok už takmer 60 podnetov týkajúcich sa etickosti reklám, jej ‚novinársky‘ náprotivok vydal v tomto roku zatiaľ vyše 15 rozhodnutí. Výdatne ju zásobovalo mesto Humenné a jeho primátorka, ktorí sa sťažovali na články v Denníku N, regionálnych novinách My, Humenskom exprese či Novom Čase, no všetky konania boli zastavené alebo sa zistilo, že príspevky neporušili etický kódex.
Inému sťažovateľovi sa zase nepozdával titulok na webe adam.cas.sk a vydavateľ ho zmenil.
Sťažnosť prišla aj na komentár v denníku Sme o Milošovi Zemanovi, v ktorom sa píše: „Nerobme pohromu zo Zemana. Zvolenie opileckého rusofila je len ďalším odkazom vidieka, že plody života nie sú rozdelené rovnomerne." Podľa sťažovateľa to mala byť urážka prezidenta susednej republiky. Tlačovo-digitálna rada napokon rozhodla, že nedošlo k porušeniu Etického kódexu novinára, i keď „autor použil expresívne vyjadrenie na hranici dobrého vkusu".
A sťažnosť prišla aj na komentár na webe Aktuality.sk ‚Kauza Bašternák rastie. Až k Ficovi do bytu". Ani v tomto prípade však nedošlo k porušeniu etiky.
„Pokračoval trend rastu počtu sťažností na regionálne a lokálne médiá," hodnotí predsedníčka Tlačovo-digitálnej rady SR Alena Pániková najväčšie výzvy za posledný rok. „Dá sa to vysvetliť tým, že na centrálnej úrovni sa spory riešia skôr osobnými kontaktmi, dohodami navrhnutými právnymi zástupcami a priamo súdmi. Na regionálnej a lokálnej úrovni médiá plnia tiež kontrolné poslanie a verejný dohľad. Ich úloha však nie je jednoznačne pozitívna, často sú osobne zainteresované v miestnych politických, ekonomických a osobných konfrontáciách. Nezriedka vládne nevraživosť a nezmieriteľnosť," hodnotí. Tlačovo-digitálna rada však nerieši skutkovú podstatu ich sporov, zaoberá sa predovšetkým novinárskou a etickou stránkou podnetov.
Pre odborné médiá málo viditeľná
Kým Rada pre reklamu sa v odborných médiách objavuje pravidelne minimálne vždy po zverejnení nových nálezov, Tlačovo-digitálnej rade SR sa taká pozornosť nedostáva. Brandžový magazín Stratégie na svojom webe za posledný rok informoval o Tlačovo-digitálnej rade iba raz: prebral agentúrnu správu o novej predsedníčke tejto organizácie.
Na odbornom webe Mediálne.sk sa za posledný rok neobjavila ani jedna redakčne spracovaná správa. Posledná informácia je z februára 2017, keď sa diali zmeny v IAB Slovakia, táto organizácia sa pripojila k iniciatíve na ochranu novinárskej etiky, začala participovať nad dohliadaním novinárskej etiky v digitálnom prostredí a Tlačová rada zmenila názov na Tlačovo-digitálnu radu.
Pre porovnanie, Rada pre reklamu mala za posledný rok v spravodajstve Mediálne.sk osem zmienok a v Stratégiách.sk približne päť.
Má to význam, hovorí šéfredaktor
Predsedníčka Tlačovo-digitálnej rady SR Alena Pániková nevidí dôvod porovnávať sa s Radou pre reklamu: „Pôsobnosti TR SR a Rady pre reklamu sa neprekrývajú. Hoci rozhodnutia Rady pre reklamu sledujeme, nemáme dôvod sa porovnávať – ani v činnosti, ani v počte podnetov, aj keď nás spája úsilie o etickú samoreguláciu."
Aj keď podnetov adresovaných Tlačovo-digitálnej rade chodí menej než Rade pre reklamu, samotná inštitúcia má zmysel – myslí si to šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy, ktorého MediaGuru.cz oslovilo. „Akákoľvek zmysluplná autorita, ktorá dohliada na etickú a profesionálnu žurnalistiku je na mieste. Má väčšiu logiku, ako vytváranie nových a nových zákonov a noriem, ktoré môže politici zneužiť na vybavovanie si účtov s médiami. Pokiaľ sú v Tlačovej rade autority, ktoré majú zmysel čo najobjektívnejšie posudzovať prácu médií a novinárov, môže to byť osožné aj pre médiá samotné," hovorí Bárdy.
Tlačovo-digitálna rada má podľa jej riaditeľky dobré postavenie, čo dokazuje aj fakt, že sa na jej rozhodnutia pri rozhodovaní odvolávajú aj súdy a so žiadosťami o stanovisko sa na ňu obracajú taktiež vyšetrovatelia.
Nová predsedníčka aj aktualizovaný kódex
Samotná Tlačovo-digitálna rada mala v nedávnom období niekoľko noviniek a zmien – aktualizoval sa napríklad Etický kódex novinára a Rada dostala novú predsedníčku. Po odstúpení dovtedajšieho predsedu koncom minulého roka zo zdravotných dôvodov bol post neobsadený, až kým v októbri nezvolili práve Alenu Pánikovú. Tá bola predtým členkou Rady. Najviac však rezonuje jej pôsobenie v Nadácii otvorenej spoločnosti – pracovala tam vyše 20 rokov až do roku 2014, bola jej dlhoročnou výkonnou riaditeľkou. Slovenský minister zahraničných vecí ju v roku 2013 ocenil „za mimoriadny prínos pri dodržiavaní a ochrane ľudských práv".
Chystajú novú legislatívu
Najväčšou zmenou pre Tlačovo-digitálnu radu však bol už spomínaný vstup digitálnej asociácie IAB Slovakia do Asociácie na ochranu novinárskej etiky, čim do Rady pribudli odborníci na digitálny publishing a Etický kódex novinára sa upravil pre digitál.
Na najbližšie obdobie chystá Rada podľa Pánikovej stretnutie šéfredaktorov digitálnych médií a plánuje bližšiu spoluprácu s novinárskymi vysokými školami. Asociácia na ochranu novinárskej etiky, ktorej výkonným orgánom Tlačovo-digitálna rada je, sa spolu s ministerstvom kultúry podieľa na príprave novej legislatívy vymedzujúcej postavenie novinára. Verí, že to podporí vážnosť novinárskej profesie. „Závery samoregulačných orgánov by vydavatelia mali rešpektovať aj s dôsledkami, predovšetkým pracovnoprávnymi. Ideálne by bolo, ak by sa pri dokázanom závažnom porušení zákonov a opakovanom porušovaní novinárskej etiky takéto osoby v médiách diskvalifikovali," dodáva Pániková.