Události roku 2019 ve slovenských médiích

sobota, 4. ledna 2020, 10:00 Slovensko Ivan Krasko

Prodej nejsledovanější komerční televize, nová ekonomická média, personální změny. To jsou hlavní mediální události roku 2019 na Slovensku.

Zdroj: TV Markíza

Zdroj: TV Markíza

Prinášame prehľad kľúčových udalostí, ktoré sa v roku 2019 odohrali na slovenskej mediálnej scéne.

CME potvrdila predaj skupiny

Spoločnosť Central European Media Enterprises (CME) uzavrela zmluvu o akvizícii s firmou PPF Group. Výška transakcie predstavuje približne 2,1 miliardy dolárov (cca 48 mld. Kč). Súčasťou transakcie sú predovšetkým televízne stanice v piatich krajinách strednej a východnej Európy vrátane najsilnejšej komerčnej televíznej skupiny na Slovensku – Markízy. Dohoda bola jednomyseľne schválená predstavenstvom CME na odporúčania osobitného výboru, ktorý k tomuto záveru došiel na základe strategickej revízie oznámenej tento rok v marci. Očakáva sa, že akvizícia bude dokončená okolo polovice roku 2020 a podlieha súhlasu regulačných orgánov. Schvaľovací proces potrvá niekoľko mesiacov, čo znamená, že podpis dohody je len prvým krokom PPF k prevzatiu CME. Viac informácií o predaji a čo získava PPF.

Zmeny v ekonomickom printe

Výrazné zmeny nastali na Slovensku v segmente ekonomickej žurnalistiky. V rámci slovenského Denníka N začala v septembri naplno fungovať ekonomická redakcia – Denník E. Tá zastrešuje ekonomický obsah na webe, pripravuje newsletter či redakčným obsahom napĺňa stranu v tlačenom Denníku N. Na čele redakcie je zástupca šéfredaktora Denníka N Konštantín Čikovský, z Trendu prišiel bývalý šéfredaktor a spolumajiteľ Oliver Brunovský aj viacero autorov.

Petit Press, vydavateľ mienkotvorného slovenského denníka Sme a jedného z najnavštevovanejších slovenských webov Sme.sk, prišiel od októbra takisto s novinkou. Rozhodol sa viac expandovať do segmentu ekonomickej žurnalistiky, angažoval viacerých seniorných novinárov a spustil projekt Index – najskôr na webe a postupne aj v printe. Šéfredaktorom je Branislav Benčat, dlhé roky predtým pôsobiaci v konkurenčnom Trende. “V Petit Presse dlhšie uvažovali nad tým, ako nastaviť ekonomickú žurnalistiku v rámci celého vydavateľstva. V Sme mali ekonomickú sekciu a redakciu, samostatne vychádzal podnikateľský magazín Profit. Potom prišla šanca posilniť ju,” povedal Benčat v rozhovore pre MediaGuru.cz.

V týždenníku Trend, ktorý patrí do vydavateľskej skupiny Penty News and Media Holding, sa zmenil šéfredaktor. Najskôr koncom minulého roka odišiel šéfredaktor Oliver Brunovský, ktorého nahradil Branislav Benčat. Následne v júni vydavateľstvo informovalo, že po polročnom pôsobení na čele Trendu odchádza po vzájomnej dohode aj Benčat a novým šéfredaktorom sa stáva Tomáš Skřivánek. Toho Penta povolala zo sesterského českého vydavateľstva Vltava Labe Media.

Nové kanály RTVS

Verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) spúšťa pred Vianocami nový televízny kanál Trojka pre cieľovú skupinu 60+. Základ jeho vysielania majú tvoriť programy z archívu. "Trojka je budovaná ako oddychová stanica. Bude chcieť prezentovať to najlepšie, čo vzniklo v Československu a na Slovensku," uviedol podľa ČTK televízny programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák. Trojka začína vysielať 22. decembra.

RTVS však pracuje aj na ďalšom televíznom kanáli Šport a jeho spustení v roku 2020. Viac informácií.

Personálne zmeny v denníku Pravda

Začiatkom apríla sa udiali zmeny v denníku Pravda. Generálnou riaditeľkou vydavateľstva Perex, ktoré Pravdu vydáva, sa stala doterajšia finančná riaditeľka a zastupujúca generálna riaditeľka Emília Fullová. V rovnakom čase skončila dlhoročná šéfredaktorka Pravdy Nora Slišková. Vydavateľa Pravdy v roku 2018 kúpila spoločnosť Our Media Iva Valentu a Michala Voráčka. Vtedy sa zmena na šéfredaktorskom poste neudiala, nový majiteľ "pokračoval v rovnakej obsahovej línii". Výkonnou riaditeľkou Our Media SR aj naďalej ostáva Oľga Dúbravská.

Ďalšie udalosti

  • Petit Press otvoril eventovú divíziu Sme Konferencie, do ktorej angažoval personálne posily z Trendu
  • Skupina Joj kúpila Československú filmovú společnost, jej káblové stanice CS film, CS mini, Horor film, War TV, Kinosvět a online videoportál Film popular, a rebrandovala ich
  • Internetová televízia Mall.tv priniesla vlastný lokálny content aj na Slovensku
  • Súkromné rozhlasové stanice protestovali proti tomu, že niektoré uvoľnené frekvencie, ktoré predtým využívali komerční vysielatelia, získala verejnoprávna RTVS
  • Transparency International Slovensko kritizuje RTVS, že “nadŕžať aktuálnej vládnej moci a konkrétnej politickej značke sa jej nebridí”

Personálne zmeny

Dlhodobo najpredávanejší týždenník na Slovensku Plus 7 dní v lete opustila šéfredaktorka Anka Žitná Lučaiová. Vo vydavateľstve pracovala takmer 10 rokov a šéfredaktorkou bola od marca 2018. Vydavateľ News and Media Holding uviedol, že skončila po vzájomnej dohode. Poverenou vedením redakcie sa stala dovtedajšia zástupkyňa šéfredaktorky Katarína Šelestiaková.

Niekdajší CEO Ringier Axel Springer SK Milan Dubec opustil aktívne riadenie tejto firmy, ostáva však akcionárom. Od septembra sú v čele Michal Maruška a Peter Hollý. Novou obchodnou riaditeľkou Ringier Axel Springer SK a United Classifieds je Katarína Bartošová, doterajšia Head of Sales – online advertising. František Novák sa v Ringier Axel Springer SK stal novým Chief Digital Officerom.

Peter Mertus sa stal spolumajiteľom a konateľom agentúry event2all. V minulosti riadil vydavateľstvá Ringier Axel Springer Slovakia a News and Media Holding.

Pozíciu Head of Online Advertising vo vydavateľstve News and Media Holding obsadil Radovan Gašparík. Miroslav Klimo sa presunul na post Head of Online Direct Sales. Na poste riaditeľa obchodu a distribúcie vydavateľstva News and Media Holding skončil Tomáš Dzurenda, nahradil ho doterajší šéf B2B Ladislav Ollé.

Do slovenskej Mafry ako nová riaditeľka pre obsah prišla Monika Huljaková. Pozíciu predtým zastávala Renáta Klačanská.

V RTVS skončil riaditeľ informačných okruhov Slovenského rozhlasu Juraj Rybanský.Vincent Štofaník skončil na čele redakcie Reportérov, v RTVS však mal dostať inú pozíciu. Do Markízy sa po materskej dovolenke vrátila programová riaditeľka Silvia Majeská.

Generálnym riaditeľom agentúry SITA sa stal Róbert Király, doterajší šéf Ivan Sámel ostal v predstavenstve a je Királyho zástupcom. Šéfkou domácej redakcie TASR sa stala Viera Kulichová.

Daniel Živica prešiel z agentúry Wavemaker na čelo VMLY&R, ostáva teda v skupine WPP. Novým managing directorom agentúr Médea Slovakia a Havas Media Slovakia je Ľubor Supek, nahradil Denisu Šoporovú. Novou obchodnou riaditeľkou agentúry Media Makler je Petra Kubányi.

Poznámka: Autor pracuje v TV Nova.