Firmy i lidé doma šijí roušky, prodeje šicích strojů rostou

středa, 18. března 2020, 10:40 Aktuality, Marketing, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Nedostatek roušek vyústilo v akci „Šije celé Česko“. Zapojuje se veřejnost i firmy. E-shopy zaznamenávají skokový nárůst prodejů šicích strojů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Šíření koronaviru po celé republice a nedostatek ochranných pomůcek, roušek či respirátorů, donutily českou veřejnost k akci. Pod heslem „Šije celé Česko“ začali šít lidé doma, ale i firmy, které přenastavují své šicí stroje. 

Lidé, kteří se chtějí připojit a přispět svými ručně šitými rouškami, se sdružují mimo jiné na Facebooku. Skupina Česko šije roušky“, jež byla založena v neděli 15. března, má dnes již téměř 26 tisíc členů. Zájem Čechů o šití v posledních dnech potvrzují i fronty před galanteriemi, kterým vláda udělila výjimku, a prodeje šicích strojů. Alza.cz zaznamenala v uplynulých dnech nárůst o 301 %, na Mall.cz se prodalo jen v úterý desetkrát více šicích strojů než za minulý týden.

„Naše šicí stroje jsme prostřednictvím programu Mall Partner začali prodávat před měsícem a půl a prodeje byly po celou dobu stabilní. S tím, jak si lidé v důsledku nastalé situace začali ve velkém podomácku šít roušky, zájem náhle vystřelil o stovky procent. Je pěkné vidět, jak lidé v této těžké chvíli chtějí přiložit ruku k dílu a pomáhat,“ popisuje Roman Brzuska, majitel obchodu Šicí technika Brother. 

Vedle veřejnosti se snaží pomoci i české firmy. Svou standardní výrobu přerušila například módní značka Pietro Filipi a začala místo sak a šatů šít roušky. „Začali jsme šít už toto pondělí, ale protože v Praze nemáme vlastní výrobu, jen vzorkovnu, byla kapacita velmi omezená. Prvních 100 roušek jsme z velké části rozdali našim zaměstnancům, aby mohli pokračovat ve výrobě dalších,“ říká Michal Mička, majitel Pietro Filipi.

K šití se ve středu přidaly výroby Pietra Filipi v Pardubicích a Chrudimi, takže kapacita vzrostla na dva tisíce roušek, které se budou vyrábět každý den. Roušky chce distribuovat prostřednictvím různých sdružení distribuovat do domovů důchodců, dále do obchodních řetězců nebo třeba do Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. 

Podobně svou výrobu pozměnila i pánská módní značka Le Premier. Ta se spojila s Rohlik.cz, který roušky dává svým zaměstnancům zavážejícím nákupy.

Do šití roušek a výroby obličejových štítů se v posledních dnech pustilo také Brašnářství Tlustý, které na Facebooku založilo i internetovou továrnu na roušky s názvem „Společně to dáme!“. V ní sdružuje a motivuje lidi k domácímu šití roušek. „Díky, že jste vytáhli šicí stroj a jdete do toho s náma – ušijeme improvizované roušky pro tolik lidí, kolik jen zvládneme. Děkujeme Vám! Jste hrdinové všedních dnů,“ píše brašnářství a vyzývá v prvé řadě zubaře, praktiky, lékárníky, prodavačky i lidi na benzínkách, ať se s ním spojí.

Své stroje na šití roušek uzpůsobila i zlínská značka kožených bot Vasky, která vyrábí primárně pro nemocnice. Ve své komunikaci navíc zdůrazňuje, že se nestydí roušku nosit. Do šití roušek se pustily také klobouky Tonak či trenýrky Styx, které dodávají jednu zdarma ke každé objednávce. 

Vládě svou kapacitu na výrobu roušek nabídla ústecká textilní firma Adler, jež je podle jejího spolumajitele Martina Hausenblase schopna vyrobit až dva miliony roušek denně.

-stk-