Jak spolupracovat s influencery v době koronaviru

pátek, 27. března 2020, 07:30 Reklama, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Současná situace nabízí značkám, které využívají influencery, nové možnosti, píše Jitka Altman.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Současná pandemie se přirozeně dotkla i světa influencerů. Následkům koronaviru čelí zejména ti, kteří mají domluvené firemní spolupráce. Zadavatelé naplánované infuencerské kampaně revidují a s ohledem na aktuální situaci některé z nich posouvají nebo i zcela ruší. To ale není zdaleka vždy nutné. Na místě je strategicky zhodnotit nové příležitosti a zamyslet se, jestli náhodou právě teď není ten správný čas, aby vám influenceři s komunikací pomohli. Založit ji můžete třeba na pozitivních výzvách, které přispějí ke zvládnutí současné situace. S pomocí influencerů navíc můžete posílit hodnoty, kterými se jako značka řídíte a prezentujete. 

Influenceři reagovali na nastalou situaci bleskově. Ještě než vláda nařídila povinné zakrývání nosu a úst, vyjadřovali se k tomuto tématu mnozí z nich bez ohledu na firemní spolupráce. Petr Ludwig vydal video na téma roušky a kritické myšlení s výzvou #RouškyVšem a brzy se zvedla obrovská vlna součinnosti a solidarity. Influenceři se hlásili k výzvě, postovali selfies v rouškách a navíc, stejně jako obyčejní lidé, začali šít roušky svépomocí doma a sdílet návody, jak si takovou pomůcku vyrobit. Pod hashtagem #RouskyVsem se k dnešnímu dni nachází na Instagramu více než 22 tisíc příspěvků. 

Dlouho na sebe nenechali čekat ani módní značky a designéři. Ti nejsolidárnější z nich navíc roušky nabízejí zdarma za cenu poštovného a nebo je šijí pro potřebné.

Sílu influencer marketingu si uvědomil i ministr vnitra Jan Hamáček, který kontaktoval Leoše Mareše s prosbou, zda by mohl šířit osvětu o potřebě nošení roušek a respirátorů. Marešův vzkaz za dva dny vidělo téměř půl milionu lidí.

Livestream is the new black

Umělci, jejichž činnost byla dříve závislá na interakci a hromadných akcích, začali hojně využívat livestreamy. Touha po napojení na publikum a předání toho, „co umím“ je silnější než dvě tlusté stěny a kilometrové dálky. Do svých telefonů čtou influenceři autorské úryvky, odehrávají koncerty ze zkušeben, školí a nebo třeba natáčejí podcasty skrz sdílené livestreamy. Největší růst ve světě zaznamenávají témata jako je fitness, vaření a zábavná videa. Do online prostředí se ale přesouvají i ti, koho bychom tam dříve jen těžko hledali – divadelníci. Jedno z prvních divadel, které spustilo vlastní online vysílání, bylo Studio Dva.

Když je touha zviditelnit se silnější než vir

Ne všichni ale k tematice koronaviru přistupují zodpovědně. Objevily se osobnosti, kteří na koronaviru parazitují. V Česku se kontroverzní partička TvTwixx pod rouškou edukace snažila parazitovat na panice ze šíření Covid-19. Jejich video #KoronaPrank vidělo 141 tisíc lidí, ale už několik dní jej nelze spustit. Mladíci se dnes snaží vykoupit videem, jak si vyrobit doma vlastní roušku. Rozpačité reakce veřejnosti i kritiku z řad influencerů sklidila také česká instagramerka Nela Slováková. Na svém e-shopu prodává za přemrštěné ceny roušky a dezinfekční gely. Tyto excesy jsou ale naštěstí jen výjimkou.

Jak by měly reagovat značky, které spolupracují s influencery?

Situace kolem koronaviru způsobila, že klasická monetizace aktivit influencerů formou propagace na sociálních sítí jde vzhledem k rušení kampaní dramaticky dolů. Na druhou stranu současná situace nabízí značkám, které využívají influencery, nové možnosti.  Koronavirus je vysoce vyhledávané klíčové slovo a ti, kteří problematiku správně uchopili, se těší velké sledovanosti, engagementu a sdílení. Příkladem je Kovy a jeho video Koronavirus nebo Petr Mára a jeho Plán B. Zmíněná videa zhlédlo několikanásobně více lidí než běžná videa na jejich kanálech. 

Kromě toho se také dramaticky zvýšil čas strávený online. Uživatelé sociálních sítí se nudí a dychtí po nových informacích, zprávách, názorech i možnostech zapojit se. Například profil ČT24živě na Instagramu zaznamenal v posledních měsících velký nárůst počtu followerů, průměrně šlo až o 3 500 followerů měsíčně. Jen od půlky února zde přibylo přes více než 25 tisíc nových followerů. Karanténa tak může být ideálním časem pro influencerské kampaně, jelikož tvůrci mají více času na svou tvorbu. Dostanou navíc i větší vizibilitu – vzhledem k tomu, že odhadem polovina komerčních aktivit byla zrušena nebo odložena, tak saturace feedu reklamou nebude pravděpodobně v následujících týdnech tak markantní. 

Pět doporučení pro současnou spolupráci s influencery

1. Vytvořte pozitivní challenge

Touha pomoci a edukovat své followery je v současné době blízká téměř každému influencerovi. Sociální sítě se pomalu ale jistě zaplňují nejrůznějšími challengemi – ať už těmi zábavnými (#MentalEscapeChallenge) nebo spíš vážnými (#RouskuVsem). Možná právě tady dřímá příležitost pro vaši značku. 

2. Revidujte naplánované kampaně a reagujte na situaci

Zhodnoťte, jestli vaše naplánovaná influencerská kampaň má v současné době opravdu smysl. V případě nutnosti ji posuňte nebo přetvořte, aby reflektovala současnou situaci. Vždyť na sociálních sítích lze rychle reagovat a obsah upravovat, proto nemá smysl se za každou cenu striktně držet naplánované kampaně.

3. Nesnažte se parazitovat

Na sociálních sítích se denně objevuje spoustu kreativ a pseudo-kampaní, které se na situaci chtějí takzvaně svézt. Některé jsou vtipné či zajímavé a řada uživatelů je s úsměvem přivítá, ty další jsou však zoufalým výkřikem do internetové tmy. Nepobuřujte, nezlehčujte situaci, ale ani nevyvolávejte paniku. A nepouštějte se v rámci influencerských kampaní zbytečně do politických témat, vždyť pokud nemáte k tomuto tématu co říct, je to v pořádku.

4. Komunikujte a sdílejte informace

Máte s influencery nastavené dlouhodobé spolupráce? Nezapomeňte s nimi komunikovat! Dost možná jste museli zavřít svou provozovnu nebo jste třeba vyprodali zboží, což by měli vaši influenceři vědět. Pokud nemohou splnit domluvené zadání, měli byste s nimi o tom komunikovat a domluvit se s nimi na možnostech přesunu domluvených výstupů a nebo na změně plnění.

5. Strategicky zhodnoťte využití influencerů v budoucnu

Je těžké něco plánovat, když nevíme, co se bude dít v následujících měsících. Vaše značka ale bude zřejmě mít stejnou vizi jako doposud a její hodnoty budete chtít i nadále rozvíjet.  Možná právě teď nastal ten pravý čas zastavit se a strategicky se podívat na marketingovou komunikaci včetně využití influencerů. Ve svých kampaních jste influencery dosud využívali spíše okrajově? Třeba je právě teď ten správný čas to změnit. 

Autorka textu:  Jitka Altman, Senior Influencer Marketing Consultant, Kindred (Publicis Groupe)