Online tržiště nahrazují do jisté míry uzavřené farmářské trhy

úterý, 14. dubna 2020, 07:40 Marketing, Retail, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Vládní nařízení kvůli koronavirové pandemii se dotkla i farmářů. Ti se z farmářských trhů přesunuli do digitálního prostředí, využívají online tržiště, FB skupiny i vlastní e-shopy.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Od poloviny března jsou kvůli vládním nařízením uzavřena mimo jiné i farmářská tržiště. Jejich zákazem tratí nejen jejich provozovatelé, ale i farmáři, kteří se na tento druh prodeje zaměřovali. Nyní hledají nové cesty odbytu. Spoléhají přitom na online prostředí – digitální tržiště, FB skupiny, ale i vlastní e-shop.

Z offline do online tržiště 

Podle odhadu Asociace farmářských tržišť, která organizuje některé pražské trhy, může kvůli koronavirové pandemii a z ní plynoucích omezení zbankrotovat až 40 procent malých českých farem.

Některé farmy mají i jiné prodejní kanály, ale ty, co se spoléhaly převážně na trhy, je musí teprve hledat a vybudovat. Jedním z míst, kde mohou v době nouzového stavu nalézt zákazníky, jsou online tržiště, jakým je například Scuk, který dnes prodává zboží od více než 260 dodavatelů z řad farmářů, pěstitelů a drobných výrobců. Nyní se k němu přihlašují i ti nejmenší hráči, kteří doposud prodávali jen napřímo.  

V současné době pozoruje Scuk silnější zájem zákazníků a více než dvojnásobné zvýšení obratu.Scuk vždy nejvíce fungoval mimo Prahu, na menších městech, kde je obecně přístup k farmářským potravinám komplikovanější. V minulosti Praha tvořila zhruba 6 % celkového obratu oproti zbytku České republiky. Za poslední týdny ale pozorujeme největší nárůst právě v hlavním městě, tam se jedná až o trojnásobný nárůst obratu. Ve zbytku republiky je růst v průměru dvou a půl násobný,“ vysvětluje na dotaz MediaGuru marketérka Scuku Pavla Roztočilová. 

Největší zájem je i nadále o maso a uzeniny, mléčné produkty a ovoce a zeleninu, jejíž podíl na nákupech však v uplynulých týdnech vzrostl ze 20 na 25 %. Kvůli pandemii musel i Scuk zavést mnohá opatření – u výdeje jsou nutné roušky, případně i rukavice, k omezení setkávání více osob jsou zavedena časová okna. Pro nákupní skupiny byly přidány výdejní dny, jelikož se s růstem objednávek zvyšoval tlak na sklad i organizátory, kteří se o výdeje starají. „Také jsme spustili iniciativu Pomoz sousedovi, kde jsme do našeho registru nasbírali téměř 600 dobrovolníků. Ty jsou ,pohotovostním’ kontaktem v případě, že by se v jejich okolí vyskytl někdo, kdo si např. kvůli karatnéně nemůže vyzvednout nákup,“ popisuje Pavla Roztočilová. 

Zároveň se snaží Scuk podporovat farmáře i komunikačně. Propaguje je na sociálních sítích, kde dále upozorňuje na důležitost lokální produkce i na problémy s dočasným ukončených fyzických trhů. „Také jsme spustili newslettery, ve kterých kromě tipů na dodavatele chceme zákazníkům přinášet i něco navíc. Děláme pro ně recenze, píšeme články na náš nový blog, dělíme se o recepty, které si mohou doma vyzkoušet, připravujeme materiály pro děti, aby se při dlouhé chvíli doma zabavily,“ dodává Roztočilová. 

Odbyt se hledá i na sociálních sítích

Kromě online tržišť využívají farmáři i možností sociálních sítí. Na Facebooku jim notně pomáhají skupiny. Pro podporu farmářů vznikla například skupina Z ruky do huby, která má téměř sedm tisíc členů. Jednotliví pěstitelé, chovatelé a výrobci zde mohou vložit svou nabídku i s popisem možností výdeje či dopravy, zákazníci zase mohou poptávat určité zboží ve své lokalitě. Koupit lze tak nejen ovoce a zeleniny, maso, ryby, mléčné výrobky, ale i šťávy, bylinky, víno, zmrzlinu či hotové jídlo. 

Mezi farmáři, kteří zmíněnou skupinu ke komunikaci používají, je i rodina Jakubcova, jež obvykle svou zeleninu prodává na trzích. Kromě skupiny čile komunikuje i na vlastním FB profilu a blogu, kam přidává recepty či fotografie z pole. A rovněž provozuje i vlastní e-shop zdravizpole.cz. Objednat si na něm lze zeleninu jak jednotlivě, tak v bedýnce. V současnosti zaváží na tři odběrná místa po republice – v Praze, Berouně a Roztokách, možné je však využít i kurýra, dohodnout se na sdruženém závozu či si objednávku vyzvednout přímo na farmě.

Svůj vlastní e-shop v době pandemie spustila například i letenská kavárna Kafe Omylem, která přes něj prodává výběrovou kávu, či výrobce domácích těstovin Pasta Fidli

Postavit si vlastní e-shop by v této době už nemělo být nákladnou a složitou záležitostí. Využít lze například platformu Shoptet, která spolu s Liftagem nabízí i expresní doručování zboží v rámci stejného města, nebo projekt Tomáše Čupra Nakup bezpečně.

A jak ukazují příklady z Číny, která si prožila vrchol pandemie o pár týdnů dříve, pro farmáře existují ještě další způsoby prodeje. Zde s odbytem notně pomohl livestream přímo z pole. Například živý přenos z farmy Hailuo, přenášený přes tamní platformu Taobao, měl přes 25 tisíc zhlédnutí a vygeneroval za méně než dvě minuty 30 tisíc kilo prodaného ovoce. Samozřejmě čísla nejde srovnávat s tuzemským trhem, ale třeba k nám současná krize přinese i nové způsoby prodeje. 

ONLINE PŘENOS: Dopady koronaviru na média a marketing

čtvrtek 16. července 2020

-stk-