Při omezení pohybu zažívají videokonferenční aplikace boom

čtvrtek, 2. dubna 2020, 11:05 Internet & Mobil, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Během jednoho březnového týdne zaznamenaly videokonferenční aplikace, jako je Zoom, Teams nebo Houseparty, 62 milionů stáhnutí.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Pandemie koronaviru, vládní nařízení, nouzový stav a práce z domova, to jsou podmínky, které přejí rozvoji videokonferenčních aplikací. Odehrávají se přes ně nejen pracovní schůzky, ale i lekce jógy, čtenářské kluby nebo prostě jen sklenička vína s přáteli na dálku. Není tedy divu, že v březnu zažily aplikace typu Zoom Cloud Meetings, Microsoft Teams, Google’s Hangouts Meet nebo Houseparty nebývalý růst. 

Podle reportu portálu App Annie se v březnu zařadily videokonferenční aplikace k těm nejstahovanějším. V týdnu od 14. do 21. března zaznamenaly 62 milionů stažení v AppStore i Google Play, což bylo o 45 % více než týden předchozí.

Na špici vystřelil Zoom 

V čele žebříčku se drží aplikace Zoom, která jen v pondělí 23. března měla podle firmy Apptopia celkem 2,13 milionů stažení, den předtím 2,04 milionu a před dvěma měsíci méně než 56 tisíc. Nejvíce se dnes stahuje v USA, Velké Británii a dalších evropských zemích. 

K používání Zoomu není potřeba vytvářet si účet. Do videokonference, která pojme až 100 účastníků, je možné se dostat přes prolink nebo kód. Zvuk i video jsou většinou stabilní, používání je intuitivní a jednoduché. Vejde-li se virtuální setkání do 40 minut, je služba zdarma. Trvá-li déle, účtuje si Zoom 14,99 dolarů měsíčně, firmám o pět dolarů více. Výjimku získávají v určitých zemích, včetně České republiky, školy pro vyučování na dálku. 

Firma, jež vznikla v roce 2011, tak díky nucenému omezení pohybu získává na hodnotě. Koncem března byla oceněna na více než 40 miliard dolarů, což je o 24 miliard více než před rokem, kdy na burzu vstupovala. Jak uvedl v březnovém konferenčním hovoru její zakladatel Erich Yuan, „téměř každý přes noc pochopil, že potřebuje právě takový nástroj“. Tedy nástroj, který v době izolace poskytuje lidem sociální kontakt. 

I videokonference mají svá úskalí

Nicméně vedle dynamického růstu zažívá Zoom i odvrácenou stranu slávy. Stejně jako velké sociální sítě i u této aplikace vznikají pochybnosti o dostatečné ochraně soukromí. Potýká se s problémem hackerských útoků, tzv. zoombombingu, kdy se hackeři nabourají do otevřených videochatů a zveřejňují v nich rasistické komentáře nebo pornografický obsah.

Z analýzy firmy Motherboard navíc vyplynulo, že aplikace na operačním systému iOS zasílala určité údaje o svých uživatelích Facebooku. Jednalo se například o časové pásmo, město, kde se uživatel nachází, nebo informace o používaném zařízení. Podle Bloombergu je kvůli tomu na Zoom už podána i žaloba. Firma se za svá pochybení omluvila a přislíbila zlepšení. 

Zoom však není jedinou aplikací, která těží z karantény. Silný zájem zaznamenávají i Google’s Hangouts Meet, Microsoft Teams, Skype, WebEx nebo Houseparty, která se těší zájmu především mezi mladými uživateli z generace Z. Oproti „pracovním“ aplikacím, hodících se především k obchodním schůzkám, totiž nabízí více zábavy, hry či možnost zapojit se do některé z probíhající party. A to si člověk, který musí zůstat celý den doma, žádá. 

-stk-