Vznikla Unie retailu, má vyjednat odpuštění nájemného

pondělí, 20. dubna 2020, 17:35 Aktuality, Retail, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Zhruba stovka českých i zahraničních retailových firem se spojila, aby jednala o změně nájemních smluv s obchodními centry i zástupci státu, chtějí i dříve otevřít.

Zavřené obchody musí obchodním centrům stále platit nájemné, až 70 % očekává, že se dostanou do insolvence, zdroj: FB Palladium

Zavřené obchody musí obchodním centrům stále platit nájemné, až 70 % očekává, že se dostanou do insolvence, zdroj: FB Palladium

V polovině dubna vzniklo sdružení Unie retailu, ve kterém se spojily české i zahraniční společnosti z oblasti retailu, aby zahájily jednání o podmínkách změny nájemních smluv s obchodními centry i zástupci státu. „Aktuálně bude snahou sdružení také vyjednání dřívějšího termínu otevření provozoven v obchodních centrech oproti původnímu datu 8. června, na které je otevření plánováno vládou,“ uvádí na dotaz Mediaguru Jana Kožíšková, Marketing & PR manager Alpine Pro, hlavního iniciátora unie.

„Právě vznikající sdružení si klade za cíl zviditelnit ekonomické potíže v oblasti retailu způsobené dodržováním vládních nařízení souvisejících s bojem proti koronaviru, uvádí Václav Hrbek, generální ředitel a zakladatel sportovní oděvní značky Alpine Pro. Sdružení má aktuálně kolem stovky členů, a mezi zakládající firmy patří Alpine Pro, A3 sport, Butlers, Electro World, Esprit, Fruitisimo, Neoluxor, Pierre Cardin, Vermont, Inexad (Lewin, Hamleys) a další.

Škody způsobené uzavřením prodejen neustále narůstají a členové Retail iniciativy chtějí vyzvat stát, aby pomohl například dotacemi nebo úlevou na daních či dlouhodobými půjčkami s nízkou úrokovou sazbou. „Rádi bychom zachovali pracovní místa pro většinu našich zaměstnanců. Maloobchodní prodejny tvořily vždy silnou páteř české ekonomiky, proto je naší snahou minimalizovat krach jednotlivých firem, který by ekonomickou krizi mohl v dlouhodobém horizontu prohloubit,“ dodal Václav Hrbek

Většina maloobchdníků očekává, že se dostane do insolvence, zdroj: Unie retailu

Většina maloobchdníků očekává, že se dostane do insolvence, zdroj: Unie retailu

Maloobchodníci by rádi vyjednali u vlády lepší podmínky, jako se tomu děje např. v sousedním Polsku či severských zemích. Tam vlády prodejcům odpustily nájemné za období uzavření prodejen, nebo se alespoň částečně podílejí na jeho úhradě poskytnutím dotací, úlevou na daních apod.

Z interní ankety mezi členy Unie retailu vyplývá, že až 70 % firem očekává z důvodů vládních opatření možnost dostat se do insolvence. I přes zavřené prodejny totiž musí platit nájemné v plné výši. Aktuální vládní nařízení o odkladu tří splátek nájemného až na dobu dvou let není pro většinu firem dostačujícím řešením.

Firmy očelávají velmi výrazné propady tržeb, zdroj: Unie retailu

Firmy očelávají velmi výrazné propady tržeb, zdroj: Unie retailu

Většina firem bude nucena propouštět, zdroj: Unie retailu

Většina firem bude nucena propouštět, zdroj: Unie retailu

Nájmy představují pro firmy 15 až 25 % z celkových tržeb, pohybují se v řádech jednotek až desítek milionů korun měsíčně. Každý další týden, kdy jsou prodejny uzavřeny, tak firmy přicházejí o významné příjmy, které nejsou schopny nahradit ani prostřednictvím online prodejů. Více než 56 % firem očekává propad tržeb v období, kdy prodejny budou znovu otevřeny, až o 50 %. Přes 62 % firem pak neplánuje za duben uhradit nájemné a další poplatky. Většina dotazovaných firem se domnívá, že negativní dopady pandemie Covid-19 bude řešit ještě dalších 12 měsíců.

Navíc až 9 z 10 firem v souvislosti s touto krizí plánuje propouštět zaměstnance. U 30 % procent firem půjde o více než čtvrtinu zaměstnanců. Okolo 70 % dotazovaných firem navíc bude nuceno přistoupit ke snižování mezd. Optimistické firmy nejsou ani v souvislosti se znovuotevřením svých prodejen, datum 8. června se jim zdá velmi pozdní a rádi by tento týden jednali o dřívějším otevření.

Mezinárodní měnový fond zveřejnil minulý týden zprávu, ve které předpokládá, že ekonomiky mnoha zemí zaznamenají v roce 2020 pokles o 7 %, některé i vyšší.

-zue-