Online nástroje mohou marketérům usnadnit práci

pondělí, 1. června 2020, 15:35 Marketing MediaGuru

Konference Nástroje v marketingu představila v minulém týdnu několik online nástrojů, které mohou marketérům usnadnit práci.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Konference Nástroje v marketingu, která se uskutečnila v minulém týdnu, představila několik online nástrojů, které mohou marketéři využívat. 

Jak zpracovat analýzu klíčových slov, jak ji zpracovat a kdy dává smysl, ukázal Filip Podstavec z Marketing Miner. Na úvod přiblížil, že analýza klíčových slov může mít několik podob – od přehledu hledanosti článků, po content gap analýzu, která nabízí srovnání hledanosti s konkurencí, a konečně může mít podobu komplexní analýzy klíčových slov. Klienti si ji můžou zpracovávat buď sami, nebo s využitím externího partnera. Používané nástroje jsou Google Analytics, Search Console, Google Ads, Sklik a Marketing Miner.

Samotná analýza obvykle probíhá ve čtyřech základních krocích: prvním je sběr dat s přehledem, co všechno relevantního se vyhledává. K datům je následně potřeba získat hledanost a CPC, poté probíhá klasifikace dotazů podle kategorií a čtvrtým bodem jsou konkrétní výstupy a zadání toho, co by se mělo změnit a zapracovat. Právě doporučení dalších kroků by výsledná analýza měla podle Filipa Podstavce obsahovat především, nemělo by jít pouze o přehled hledanosti. Doporučení, jak v případě klíčové analýzy postupovat krok za krokem, je možné najít v tomto textu. „Hledanost klíčových slov se v čase mění, jednou za půl roku až za rok je dobré analýzu obnovit,“ uvedl Podstavec.

O tom, jak zefektivnit influencer marketing, promluvil Peter VargaLafluence. Jde o online technologickou platformu, která propojuje firmy s online tvůrci – youtubery, instagramery či bloggery Nástroj umožňuje vytvářet kampaně s využitím influencerů, firmy si podle Vargy mohou vybírat z kreativních nabídek od influencerů. Platformu lze využít pří plánování (předvýběr influencerů, očekávaný zásah, typ obsahu, cílová skupina, očekávaná cena), pro management (potvrzení spolupráce a nabriefování influencerů, smlouvy, pravidelná komunikace, schvalování výstupů, monitoring výstupů a platby) a také pro vyhodnocení a reporting (sběr screenshotů, příprava excel reportu a PPT sklady pro klienta). Podle Vargy zvyšuje využití influencera v kampani hledanost značky až desetinásobně, investice do influencer marketingu mají podle dat, která ukázal, nadále růst. Letos by se oproti loňskému roku měly zvýšit o téměř 50 % na 9,7 mld. USD.

Aplikaci pro správu a sdílení firemního obsahu BrandCloud.pro představil Karel Drašnar. Svoji prezentaci zaměřil na doporučení, jak nejlépe digitálně předávat data, týkající se vizuální identity značky či kampaní. „Budoucnost neleží v tištěném manuálu, ale v mobilu,“ zdůvodnil. Brand Cloud.pro nahrazuje cloudová úložiště, FTP, různé úschovny, serverové archivy, hromadné emaily, anebo také video portály. Aplikaci je možné využít také k interním objednávkám, schvalování a ke zpětné vazbě. „Je několik způsobů, jak řídit design loga, produktů a poboček. Nedoporučuju, abyste to dělali přes emaily. Nezapomínejte na to, že do složky musí přispívat i lidi z venku a že je potřeba využívat podklady na pobočkách,“ přiblížil Drašnar.

Nástroj pro spravování jednotných a aktuálních informacích o firmách na internetu představil Vladimír Buťa, marketingový ředitel společnosti Mediatel, podle něhož přispívají konzistentní a aktualizované údaje nemálo k reputaci značky, a mají vliv také na SEO a výkon v lokálním hledání. Až 91 % uživatelů, kteří našli na internetu o firmě nesprávné informace, tím bylo ovlivněno, a 35 % z nich si kvůli tomu raději vybralo konkurenci. 

Prostřednictvím synchronizační platformy Mext se mohou firmy starat o své údaje, jež jsou publikovány v online prostředí, na jednom místě, a ušetřit tak nemalé množství času. Využít to lze například při nutnosti změnit prodejní dobu poboček či k publikaci poledních menu. Pro ilustraci, kolik času ruční aktualizace informací v online prostředí zabere, lze zmínit společnost GrandOptical, jejíž síť čítá 60 poboček a jež za rok musí provést 27 713 změn na 1154 profilech. Pokud jedna změna údaje zabere minutu, dělá to ročně celkem 462 hodin.

Spolu s aktualizací údajů lze přes Mext rovněž monitorovat recenze i jejich sentiment a odpovídat na ně. „Až 70 % stěžujících si zákazníků znovu nakoupí, pokud s nimi komunikujete a řešíte jejich stížnost,“ vysvětluje Buťa s tím, že recenze mají navíc přímý dopad na výsledky vyhledávání. Google například nezobrazí při dotazu na nejlepší restaurace podniky s méně než čtyřmi hvězdami. 

Na další komunikační kanál – e-mail – se zaměřil Ondřej Ratajský z firmy SmartEmailing. Podle něj je právě e-mail jeden z nejefektivnějších marketingových nástrojů s návratností až 44:1, ale jen za předpokladu, že je e-mail personalizovaný a přizpůsobuje svému adresátovi obsah, frekvenci i čas rozesílky. Pokud firmy rozesílají nesegmentované e-maily na celou svou databázi, dosahuje jejich výnos podle dat DMA jen 14 %, zatímco u segmentovaného e-mailingu až 35 %. 

Personalizovaná by tak měla být celá komunikace, jež si přitom bude zakládat jednak na historických datech o zákaznících, jejich nákupní historii a oblíbených položkách, jednak na aktuálních datech získávaných přes web tracking. Firmy by se měly podle Ratajského naučit nejen zasílat správné e-maily správným lidem ve správný čas, ale také je umět z rozesílky včas vyřadit. Koupí-li si zákazník v e-shopu například kávu i s dopravou a za dvě hodiny mu přijde e-mail s nabídkou dopravy zdarma, je to vnímáno silně negativně. „Jednoduchým řešením je, aby ten e-mail danému zákazníkovi vůbec nepřišel,“ radí Ratajský. 

Do e-mailů lze v poslední době zapojit také chatboty, kteří s komunikací pomohou a mohou být nasazeni také do chatovacích aplikací nebo přímo na firemní web. Podle odhadu Gartner by měli tito roboti do roku 2022 obstarávat až 70 % komunikace se zákazníky. „Původně jsem této předpovědi příliš nevěřil, ale současná koronakrize chatbotům velmi pomohla,“ uvádí Jiří Janků z Feedyou. 

V době pandemie, kdy se obecně zvýšila aktivita lidí na internetu, se firmy snažily automatizovat oblasti s repetitivní komunikací, kterou chatbot navíc zvládne odbavit hned. Pro jeho nasazení je však nutné si ujasnit, čeho s ním chce firma opravdu dosáhnout, jaká oddělení je k tomu potřeba zapojit, do jakých interních systémů bude mít chatbot přístup a zda si jej nechají jen dodat, nebo i spravovat. V neposlední řadě je potřeba zamyslet se na komunikačním stromem, který ukáže, na co vše bude chatbot schopen odpovídat. 

-mav-, -stk-