Měření sledovanosti televize, které v České republice probíhá elektronicky pomocí tzv. peoplemetrů, si připomíná své 23. výročí. Touto metodou se u nás začalo měřit už v roce 1997. Od té doby doznalo měření řady změn. Realizátorem výzkumu pro zadavatele a majitele projektu, Asociaci televizních organizací (ATO), je výzkumná agentura Nielsen Admosphere.
Ve srovnání s rokem 1997, kdy peoplemetrové měření v Česku začalo, se výrazně proměnila například skladba televizních stanic – tehdy byly v nabídce jen čtyři české stanice, zatímco dnes jich je k dispozici několikanásobně více. Proměnily se ale také pořady, na které se Češi dívají nejraději: například nejsledovanějším pořadem v roce 1997 byla Miss desetiletí a loni, o 22 let později, měla nejvyšší sledovanost nová pohádka Princezna a půl království.
V rámci největších televizních skupin bodovaly v roce 2019 také seriály, na České televizi byl nejsledovanějším z nich Most!, na Nově byla nejúspěšnějším seriálem Policie Modrava a na Primě Černé vdovy. Odloženě, tedy později, než byly vysílány, pak diváci sledovali ze seriálů nejvíce Most! (Česká televize), Temný kraj II (Prima) a Policii Modrava (Nova).
„Dle zadání ATO je od ledna 2018 měřena i sledovanost televize na internetu prostřednictvím digitálních zařízení, jako jsou počítače, tablety, mobilní telefony či chytré televizory s platformou HbbTV. Takto získaná data jsou analyzována společně s peoplemetrovými daty a přinášejí informaci o proměnách diváckého chování. Svou klíčovou roli peoplemetr neztrácí ani v současné digitální době,“ uvádí jednatelka ATO Vlasta Roškotová a poznamenává, že „peoplemetrové měření je stále nejrozsáhlejším a finančně nejnáročnějším mediálním projektem v České republice.“
V minulém roce činila průměrná denní sledovanost televize 3 hodiny a 42 minut (v kategorii 15+).
Infografiku s daty z peoplemetrového měření je možné stáhnout siníže.
-mav-