Na LinkedIn vyniknou videa, říká expert

sobota, 27. června 2020, 08:20 Slovensko Ivan Krasko

Pomocí videa mohou firmy dobře komunikovat například nové produkty nebo manažery, myslí si slovenský konzultant specializující se na LinkedIn Miki Plichta.

Miki Plichta, foto: archiv M. Plichty

Miki Plichta, foto: archiv M. Plichty

LinkedIn má na Slovensku vyše 600 tisíc registrovaných používateľov a z toho možno stotisíc aktívnych. Zvyšuje sa jeho význam nielen z hľadiska HR, ale aj marketingu a PR samotných firiem. Podľa LinkedIn konzultanta Mikiho Plichtu rastie na tejto sociálnej sieti význam videí. A práve o videu sa s ním MediaGuru.cz zhováralo.

Algoritmus má videá rád

LinkedIn predstavil pred pár rokmi natívne videá. Môžu mať až do 10 minút a algoritmus LinkedInu ich podporuje, keďže chce, aby používatelia na tejto sieti ostávali a neodchádzali napríklad cez odkazy na iné weby: "Ak je video dobre spracované, LinkedIn ho má rád a aj ho viac ukazuje i na druhý či tretí deň," hovorí Miki Plichta.

V porovnaní s inými formátmi – klasickými textovými statusmi alebo fotografiami – môže video lepšie vyniknúť, a to z jednoduchého dôvodu: je unikátnejšie. "Video je najťažšie na produkciu. A všetko, čo je ťažšie, robí menej ľudí. Môžete sa tak odlíšiť," hovorí Plichta. Z hľadiska "boja" o aktívnych používateľov sú videá významné.

Ukazujte šéfov

Čo všetko zverejňovať formou videa na LinkedIne? Pre firmy, ktoré boli doposiaľ zvyknuté komunikovať cez PR klasickou textovou formou, respektíve tlačovými správami napríklad personálne zmeny, korporátne novinky či nové produkty, je video užitočnou formou, čo dokáže "humanizovať" aj strnulejšie spoločnosti. "Na LinkedIne rezonuje napríklad to, ak sa menia ľudia vo vrcholových pozíciách. Práve noví manažéri sa dajú vo videu dobre komunikovať," myslí si Miki Plichta a dodáva: "Na LinkedIne platí, že čím väčšia autorita hovorí, tým to má ľahšie, vzbudzuje väčší rešpekt. Ak firma uvádza na trh nový produkt, je ideálne, ak sa šéf postaví pred kameru a predstaví ho.  Takto vie dať do popredia aj dosiahnutý míľnik vo firme. Viac to humanizuje ako suchá PR správa."

Distribúcia úplne najdôležitejšia

Algoritmus LinkedInu je výrazne naklonený súkromným profilom; tie firemné ukazuje iba málo a aby mali firemné posty dobrý zásah, treba si priplatiť. Preto aj pre videá – i keď majú firemný obsah – sú kľúčové súkromné profily. "Je neefektívne vsadiť všetko na firemný obsah. LinkedIn je založený hlavne na konverzácii a chce, aby sa ľudia rozprávali s ľuďmi," tvrdí Miki Plichta.

Podstatné preto je, aby videá vychádzali od ľudí: "Organická aktivita od osôb dokáže priťahovať aj neznámych ľudí. Hlavne cez osobné profily sa dokáže aktivita firiem dostať k neznámym ľuďom." Je šanca, že cez profily ľudí sa používatelia LinkedInu následne dostanú k stránkam firiem, kde by ich mohlo čakať napríklad video predstavujúce firmu. Návštevník by mal rýchlo spoznať kontext a poslanie aj neznámej značky.

Distribúcia videí na LinkedIne môže ísť ešte ďalej – do súkromných správ. Tam majú jednu výhodu: "Video príspevky sú jediný obsah v súkromných správach, ktorý sa dá konzumovať priamo v samotnej správe, nevyžaduje si žiaden preklik. Môžete posielať videá publikované na firemnej stránke alebo od súkromnej osoby, obsah nemusí patriť ani vám," vysvetľuje Plichta.

Obsah nad formou

Aj keď produkcia videí je drahšia ako texty či fotografie, nemusí to byť prekážka: "Nie je dôležité mať profesionálneho kameramana, dôležitá je skôr obsahová hodnota. Keďže LinkedIn je profesionálna sieť, neočakávajú sa kreatívne postupy. Netreba si to mýliť s reklamou – to nie je reklama. Obrovskou výhodou Linkedinu je, že používatelia samotný obsah nevnímajú reklamne. Pokojne môžete uspieť napríklad s vyjadrením človeka, ktorý povie niečo zaujímavé," tvrdí Plichta.

Na natočenie videa preto postačí aj mobilný telefón. V rámci formy však LinkedIn konzultant odporúča pracovať so strihom. Každá sekunda by mala byť podľa Plichtu zmysluplne využitá, aby sa ľudia pohodlne dostali k pointe.

Nevyhnutné je vnímať video ako súčasť celku. Nielen ako publikované video, ale ako video príspevok.

Sprievodný text, ktorý video sprevádza, má podľa Plichtu obsahovať obsahový kontext. "Sú  ľudia a generácie, ktoré radi čítajú predtým, než sa pustia do videa. Mladšia generácia je vizuálnejšia, tá to rovno pozerá," porovnáva Plichta. Samozrejmosťou by malo byť otitulkovať aspoň začiatok videa, aby používateľa zaujalo a vzrástla šanca, že pri ňom ostane.

Prezentácie takisto zaujímavé

Šancou, ako podporiť firemnú komunikáciu hlavne v B2B segmente, môže byť aj edutainment – edukačná zábava.

"Veľa firemných stránok sa podobá na PR katalóg, tlačové správy. To je v asymetrii s tým, čo chce užívateľ. Jeho motivácia je dozvedieť sa niečo nové, skôr očakáva napríklad prípadovú štúdiu," myslí si Plichta. Vidí príležitosť zmeniť firemné stránky na LinkedIne z PR katalógov na akúsi Wikipediu: "LinkedIn má pekný formát prezentácie – viete tam nahrať napríklad Power Point s viacerými stranami, ktorý sa dá dobre konzumovať." Prezentácia môže mať formát 9:16, ktorý možno zväčšiť na celú obrazovku mobilného telefónu a dobre sa prezerá aj na počítači.

Pritom treba čo najviac zjednodušovať užívateľskú skúsenosť a brať do úvahy, ako sa prezentácia bude čítať na mobile, na počítači, čo by mohlo vyrušovať, zavadzať, či na slide nie je veľa textu, príliš malé alebo rozostrené prvky, či slide budí zvedavosť a motivuje pokračovať v čítaní ďalej... "Treba smerovať k najväčšej jednoduchosti," myslí si Miki Plichta, ktorý je sám autorom najsledovanejšieho vzdelávacieho obsahu na českom a slovenskom LinkedIne s hashtagom #LinkedinTriky.

Prvý interface s prezentáciou na mobilnom zariadení

Prvý interface s prezentáciou na mobilnom zariadení

Buďte aktívni

Či už ide o video, prezentácie alebo iné príspevky, Plichta odporúča byť aktívny a sledovať digitálnu stopu: "Tvoríte príspevky, ktoré dokážu osloviť aj cudzích ľudí, a na základe stopy, že vám niekto dá like, napíše komentár alebo príde na váš profil, ho môžete aktívne osloviť." Pritom je možné ísť ďalej ako len pozývať na spojenie. Danému človeku možno poslať video, zvýšiť jeho pozornosť a opäť predstaviť seba či firmu. To je podľa Mikiho Plichtu na LinkedIne efektívnejšie, ako napríklad posielať ľudí na externé weby. Úspech na LinkedIne závisí od množstva akcií, ktoré vykonáte.