Sociální média byla k CNN Prima News kritičtější

středa, 17. června 2020, 13:05 TV, Výzkum MediaGuru

Start zpravodajské stanice CNN Prima News byl negativněji přijímán v sociálních médiích než v médiích klasických, ukazuje analýza společnosti Newton Media.

Studio CNN Prima News, zdroj: FTV Prima

Studio CNN Prima News, zdroj: FTV Prima

Nová zpravodajská stanice CNN Prima News narazila v Česku na špatně naladěné komentátory jak v klasických, tak především v sociálních médiích. Dojem z moderního studia a řady známých oblíbených moderátorů u nich kazila jazyková i tematická „cizost“ vysílání, s kterou vyvstávala otázka: pro koho nová stanice vlastně vysílá? Nejčastěji byl nováček srovnáván s ČT24, nejhlasitěji se s ním ale poměřovala TV Barrandov poukazující na statistiky sledovanosti. Vyplývá to z analýzy společnosti Newton Media, kterou zpracovali Jan Jüptner a Martina Maňhalová.

Kritika: čím internetovější, tím ostřejší

Kritika CNN Prima News měla těžiště v internetovém světě: 82 % analyzovaných příspěvků na sociálních sítích provázel negativní sentiment. Mířil na obsah, formu i osobnosti nového zpravodajství. Jazyková i tematická cizost podnítila volání po starých, dobrých časech („Zlatá, stará Prima“, „Prima už není prima“ apod.). „Ani babičku si nezískali“, hlásil její vnuk na Twitteru.

Komentujícím vadilo velké množství anglických výrazů i zahraniční reportéři se simultánním překladem. Někteří z nich poznamenali, že se po zhlédnutí pořadů cítili jako cizinci ve vlastní zemi.

O tom, že český divák je konzervativní, se vědělo. Zajímavé bylo, jak věrně část českého internetu převzala rétoriku, které značka CNN čelí v USA ze strany prezidenta Donalda Trumpa („CNN fake news“). Obzvláště typický byl tento úhel pohledu pro příznivce SPD. Kritiky byli ve výsledku ušetřeni jen moderátoři sportovních zpráv.

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Klasická média: sentiment v rovnováze, v průběhu května ustupoval

Klasická média pojala ke stanici přece jen uměřenější vztah – negativita (4 %) a ambivalence (6 %) u nich nebyly v součtu výrazně vyšší než pozitivní sentiment (7 %). Ten vyzdvihoval studio (údajně nejmodernější a největší ve střední Evropě) a zajímal se o moderátory (typicky lifestyle, Blesk a Aha!).

Vstřícné komentáře se ale i tady vešly na prsty obou rukou (Ivan Hoffman pro ČRo Dvojka, Martin Komárek pro Deník aj.). Týdeník Respekt od nové stanice očekával, že se stane štikou v českém mediálním rybníce.

Většina komentátorů neskrývala rozpaky a sahala k pichlavým metaforám: „Smažák s americkým bramborem“ (Deník N), „Televizní cirkus“ (Týdeník Rozhlas). Opakovaně byla nastolována otázka, pro koho CNN Prima vysílá. Týdeník Reflex měl za to, že stanice „cílí na diváka, který se u nás nevyskytuje“, jinde se rovnou psalo o „prodlužované agitce bez znalosti cílové skupiny“ (online). K nejostřejší dikci sahala internetová média, jmenovitě parlamentnilisty.cz a blogosféra na idnes.cz.

V průběhu května hodnotící soudy oslabovaly a koncem měsíce se mediální obraz nové stanice v klasických médiích zneutralizoval. O reputaci i sledovanosti stanice tak zřejmě rozhodne delší časové období.

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Kauzy: „Hon na Schillerovou“, Dobiášová vs. Tvrdík a Romové

Největší kauza na sociální i klasické scéně přišla v půli měsíce, když Alena Schillerová nechala bez odpovědi otázku štábu CNN Primy položenou v angličtině. Také zde se to neobešlo bez nádechu kontroverze – obhájci ministryně financí mluvili o „honu na Schillerovou“.

V prvních dnech vysílání vzbudil značný ohlas rozhovor Markéty Dobiášové s Jaroslavem Tvrdíkem a údajně předsudečný komentář o Romech na webu stanice. Redaktorce Terezii Tománkové bylo pro změnu vytčeno, že se málo prosazovala v rozhovoru s premiérem Babišem (forum24.cz, „Nechte mě mluvit, štěkl Babiš na moderátorku CNN Prima News, ta ztichla“). Karel Hvížďala byl ale ochoten připustit, že CNN Prima v české politice nikomu nefandí a je kritická, což „se o dřívějším zpravodajství Primy říct nedalo“ (Týdeník Rozhlas).

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

ČT24 jako (nedostižná?) reference

Nové zpravodajství se samozřejmě nevyhnulo srovnání s už existujícími stanicemi. Na sociálních sítích bylo nejčastěji poměřováno s Českou televizí (ve 1390 případech), jako reference sloužil především její zpravodajský kanál ČT24.

Zdroj: Newton Media

Zdroj: Newton Media

Aby CNN Prima docílila sledovanosti 1,5 %, musela by podle už jmenovaného Hvížďaly investovat více do redakce (Týdeník Rozhlas). Zatím se mezi komentátory zdál převažovat názor, že „Česká televize může zůstat v klidu“ (denikn.cz). Nechyběly ovšem ani tvrdší verdikty, například, že CNN Prima je „béčkem ČT24“ (pravyprostor.cz).

Metodika

Období: květen 2020. Klasická média: 1195 analyzovaných příspěvků ze všech skupin médií kromě agenturního zpravodajství. Totožné příspěvky v titulech Deník a 5plus2 byly kráceny na jeden záznam. Sociální média: 430 analyzovaných názorových příspěvků z celkem více než 27 tisíců zmínek.

Autoři textu: Jan Jüptner & Martina Maňhalová, mediální analytici Newton Media