Zákazníci podrželi české módní značky v době krize

sobota, 19. září 2020, 08:40 Marketing, Retail MediaGuru

České módní značky tak velký propad prodejů jako řada velkých nezaznamenávají. Prodeje jim klesaly jen zpočátku pandemie a některé dokonce získaly i nové zákazníky.

O ponožky V páru měli zákazníci zájem i v době koronakrize, kdy měli čas si nabídku prohlédnout online, zdroj: V páru

O ponožky V páru měli zákazníci zájem i v době koronakrize, kdy měli čas si nabídku prohlédnout online, zdroj: V páru

Módní průmysl se po velkém růstu dostal postupně do krize, kterou završila pandemie covid-19. Velké módní značky zavírají své obchody a propouštějí zaměstnance. Zdá se, že tato doba svědčí především online prodejům a rovněž menším značkám, které mají své věrné zákazníky. I na naší módní scéně vznikla v posledních letech řada menších ryze českých značek, které navíc mají často přidanou hodnotu, kdy vyrábějí z ekologických materiálů, využívají lokálních surovin a možností. U nich pandemie znamenala často výpadek nebo posuny v dodavatelských řetězcích, takže řada z nich se musí do budoucna lépe připravit a plánovat. Nicméně prodeje samotné byly omezené většinou jen ze začátku.

„Tržby šly v březnu razantně dolů a bylo znatelné, že lidé nemají náladu nakupovat. V našem případě šlo však řádově spíše o dny, než se situace vrátila do normálu,“ popisuje vývoj Jan Kočenda, marketingový ředitel výrobce bot Vasky. Podobně pozitivně to vidí i Lukáš Mrázik, spolumajitel firmy V páru, kteří vyrábějí ponožky. „Prognózy, že se bude utrácet jen za základní potraviny a nezbytné zboží se, pro mě překvapivě, nenaplnily. Ukázalo jako výhoda, že lidé byli více doma na internetu a měli větší klid na nákupy,“ říká.

Podobnou zkušenost mají i v Bohempia, kteří vyrábějí obuv, oblečení a doplňky z konopí. „Zavřeli jsme kamenný obchod, omezili všechny investice, které nebyly nezbytně nutné, a přesunuli všechno soustředění na prodej online. Už po prvních týdnech se ale ukázalo, že se k nám zákazníci vracejí i v době krize a do měsíce jsme byli na lepších číslech než na jaře minulý rok,“ říká Tomáš Rohal, majitel Bohempia.

Návrhářka Josefína Bakošová musela také zavřít kamenný obchod a snažila se fungovat přes e-shop. „Celý leden a únor 2020 jsme rekonstruovali, měnili koncept našeho shoowromu a měli zavřeno. Otevřeli jsme až začátkem března a hned na to jsme zase museli zavřít na další dva měsíce, to nám moc nepomohlo. Jsme moc vděčné za zákaznice, které nám zůstaly věrné a podpořily nás nákupy online,“ říká.

Návrhářka Josefína Bakošová (na snímku) musela odložil expanzi, ale prodeje jinak dramaticky neklesly, zdroj: Josefína Bakošová

Návrhářka Josefína Bakošová (na snímku) musela odložil expanzi, ale prodeje jinak dramaticky neklesly, zdroj: Josefína Bakošová

Bohempia, výrobce tenisek a oblečení z konopí, dál pokračuje v expanzi do Japonska a Austrálie, zdroj: Bohempia

Bohempia, výrobce tenisek a oblečení z konopí, dál pokračuje v expanzi do Japonska a Austrálie, zdroj: Bohempia

Pandemie přinesla i nové zákazníky

Většina menších českých značek se soustředí na online prodeje, kde příliš pokles nezaznamenaly a kamenné prodejny otevřely, co nejdříve. „Obchod jsme otevřeli hned, jak to bylo možné, a nezdá se, že by nám nějak rapidně klesla návštěvnost. V létě míváme vždycky menší prodeje, vzhledem k tomu, že máme nejsilnější sezónu na jaře a na podzim, ale i tak máme každý den několik návštěv a část celkových prodejů z obchodu pořád proudí,“ říká Tomáš Rohal z Bohempia.

Návrhářka Josefína Bakošová, která začala šít během pandemie také roušky, to vidí obdobně, i když v jejich případě, když stouply online prodeje, klesly ty offline. „Online prodeje nám stouply, hlavně během března a dubna. Lidé také značně vyhledávali roušky a u toho si občas koupili i nějaký náš model. Když jsme ale showroom otevřeli, on-line prodeje zase klesly.

Ve Vasky vzhledem k tomu, že online prodeje byly vždy základním kamenem značky, pokles nezaznamenali. „Prodeje nám neustále rostou, a tak u nás přirozeně nakupují noví a noví zákazníci,“ říká Jan Kočenda.

Tým Vasky v čele s Václavem Staňkem si nemůže stěžovat, prodeje jim během pandemie stoupaly, zdroj: Vasky

Tým Vasky v čele s Václavem Staňkem si nemůže stěžovat, prodeje jim během pandemie stoupaly, zdroj: Vasky

Na Hithitu se jim dokonce v létě podařilo vybrat 5,5 milionu korun během 30 dnů na vývoj nového produktu - tenisek, zdroj: Vasky

Na Hithitu se jim dokonce v létě podařilo vybrat 5,5 milionu korun během 30 dnů na vývoj nového produktu - tenisek, zdroj: Vasky

Pandemie přinesla změny plánů

Kvůli pandemii byla řada firem nucena změnit plány. Vasky například musela posunout expanzi. „Domníváme se, že koronavirová krize ještě není u konce a některé důsledky se teprve ukážou. S pandemií jsme na začátku roku opravdu nepočítali, takže jsme některé plány přece jen museli přizpůsobit situaci,“ říká Václav Staněk, zakladatel společnosti Vasky. Podobně je na tom i Josefína Bakošová: „Je pravda, že jsme se chtěli tento rok zaměřit na prodeje v zahraničí, to musí však momentálně počkat,“ dodává.

V Bohempia naopak podle Tomáše Rohala v expanzi neustávají a rozjíždějí další spolupráce. „Před pár týdny jsme se domluvili s partnerem v Japonsku, který už má od nás první dodávku tenisek a se kterým nyní aktivně probíráme marketingovou komunikaci na japonském trhu, podobně jsme na tom také se zastupitelem v Austrálii a v několika dalších zemí EU.“

V Páru začali během pandemie přemýšlet o změně. „Už několikátým rokem lavírujeme mezi výrobou ponožek pod vlastním brandem V Páru a doplňkově i zakázkovou výrobou pro firmy (např. Metrostav, Jatka 78, Loono, Kapka Naděje, Mama coffee..), zakázková výroba nám rok od roku dělá větší radost, takže se snažíme držet tyto dva způsoby při životě a v synergii,“ vysvětluje Lukáš Mrázik.

Lukáš Mrázik z V páru plánuje zaměřit se před Vánoci na „zážitkový“ prodej, zdroj: V páru

Lukáš Mrázik z V páru plánuje zaměřit se před Vánoci na „zážitkový“ prodej, zdroj: V páru

Všichni věří ve vánoční prodeje

Módní průmysl se teď soustředí na podzim a na Vánoce, kdy je další sezóna. Bohempia chystá od poloviny září podzimní kampaň, ve které se zaměří na několik nových podzimních a zimních modelů a zároveň bude klást důraz na to, že už dnes můžeme změnit, jak to u nás bude vypadat v budoucnu. „Kampaň poběží hlavně online, současně s tím spustíme reklamní spoty v rádiu a nově vyzkoušíme také propagaci na Spotify. Zároveň nám probíhá několikaměsíční spolupráce s nadací Sázíme budoucnost, které přispíváme na sázení stromů prodejem našich upcyklovaných plátěných tašek,“ popisuje plány Tomáš Rohal.

Vasky plánuje na podzim představit novou kolekci a značku podporuje nejen v médiích a na sociálních sítích. „Výrazně nám napomohla také Hithit kampaň, která oslovila širokou veřejnost. Celé léto jsme pracovali v plném nasazení, což nám zákazníci vracejí právě zájmem o náš sortiment. Věříme, že teď před Vánoci poptávka ještě poroste,“ říká Jan Kočenda.

I V Páru spoléhají na Vánoce. „Jako každoročně se zaměříme na předvánoční kampaň. Rádi bychom dotáhli ještě pár nových produktů a zaměříme se na „zážitkový“ prodej, kdy zákazník nekupuje pouze produkt, tedy ponožky, ale díky svému nákupu získá ještě přidanou hodnotu v podobě doplňků, hezkého balení atd.,“ vysvětluje Lukáš Mrázik.

„Novou kampaň neplánujeme, budeme se snažit udržet naši dosavadní propagaci a zkusíme podpořit prodej voucherů,“ říká Josefína Bakošová s tím, že když přijde nějaká nová výzva (jako #malýnákupvelkápomoc) určitě se zase rády zapojí.

Módní značky utahují opasky, zavírají obchody, propouštějí

pátek 21. srpna 2020

-zue-