Streamovací služby začínají vysílat jako klasické televize

úterý, 24. listopadu 2020, 17:55 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Streamovací služby začaly koketovat s lineárním vysíláním.

Zní to jako rána z čistého nebe, ale je to tak. Streamovací služby začaly koketovat s lineárním vysíláním. Téměř co týden se objeví nějaká zajímavá statistika, kolik miliónů předplatitelů si kde uzmula ta která služba. Mezi ně se postupně loudí zprávy o tom, že streamovací služby zřejmě vidí budoucnost v lineární televizi.

Jako první se chápe příležitosti samotný Netflix. Prostě ti všichni, co jsou unaveni neustálým hledáním a vybíráním, co si zrovna pustit, nebudou muset dělat nic. Netflix jim sám nabídne již sestavený program kontinuálního vysílání. Službu pod názvem Direct zavádí ve Francii, prozatím jen ve vybraných regionech. V prosinci by pak měla být novinka dostupná v celé zemi. Francie se může pochlubit tím, že čítá již 9 milionů předplatných Netflixu. Nic naplat, že má celosvětově na dosah již 200 milionů předplatných celosvětově, ve Franci musí začít o diváky bojovat, aby si svoji výsostnou pozici udržel. Před měsícem byla na tamním trhu uvedena konkurenční služba Salto. Jde o joint-venture populárních domácích stanic France Télévisions, TF1 a M6.

Gigant televizní zábavy není s klasickou TV v programu úplně sám. Aktuálně se do lineárního vysílání pouští i streamovací služba DAZN. Ta v Německu dokonce rozjíždí rovnou dva kanály, a to sportovní. A nebojí se ambiciózních plánů. Ve vysílání se zamření na prémiové soutěže jako je například německá Bundesliga nebo evropská Liga mistrů UEFA. Jak to tak vypadá, toto začínají být pomyslné první jarní vlaštovky.

Můj soukromý tip? Již dříve jsem upozorňovala, že budoucnost televize bude ve znamení symbiózy streamovacích služeb a klasické lineární televize. Pokud však například Netflix již takto překvapivě rychle naskočí na přímé vysílání, nedivila bych se, kdyby dříve či později sám nějakou klasickou TV stanici pohltil, případně ji přímo začlenil do své nabídky.

Možnosti expanze totiž nejsou neomezené. Pandemie sice nechala miliardy lidí doma a zvýšila tím popularitu televize, respektive urychlila růst streamovacích služeb. Jenže zároveň stanovila nové překážky. Natáčení nových pořadů je pozadu a bez nich nebude přibývat předplatitelů, proto je třeba hledat nové možnosti a řešení, jak diváky nalákat. A nejjednodušším způsobem by mohla být prostě „klasická televize“.

Erika Luzsicza

Autorka textu: Erika Luzsicza. Je majitelkou společnosti Axocom, která se koncentruje na konzultační, distribuční a servisní služby především televizním společnostem. Pracuje např. pro Viacom nebo ICO Cable.