Aplikace řetězců získávají na popularitě, mají stovky tisíc stažení
Pandemie urychlila využívání aplikací v chytrých telefonech a řetězce evidují stovky tisíc stažení. Nejvíce mají zákazníci zájem o slevové kupóny a nákupní seznam.
Plastové karty věrnostních programů v maloobchodních řetězcích se stávají minulostí a rychlým tempem je nahrazují aplikace v chytrých telefonech. Navíc řetězce zůstaly i po celou dobu nouzových stavů otevřené, což rozšíření používání aplikací ještě podpořilo. Jako poslední odstartoval letos v září svůj věrnostní program Lidl pod názvem Lidl Plus. Kolik přesně stažení eviduje pro Českou republiku, neuvádí, ovšem v rámci 13 zemí je to okolo 10 milionů stažení. Dlouhodobě ale aplikaci údajně využívá více než 90 % registrovaných uživatelů. To jeho sesterský řetězec ze skupiny Schwarz, Kaufland, zavedl věrnostní kartu Kaufland Card letos v únoru a eviduje stovky tisíc stažení, aplikaci využívá aktivně téměř 15 % zákazníků.
Globus nabízí možnost nákupu přes aplikaci Můj Globus již od listopadu 2018. Tu má nyní staženou 200 tisíc lidí a více než 145 tisíc zákazníků ji aktivně používá. Podobně Penny Market nabízí mobilní aplikaci Penny Karta již od druhé poloviny roku 2018 a za tu dobu si ji stáhlo několik stovek tisíc zákazníků, aktivně ji využívají desítky tisíc zákazníků. Billa relaunchovala aplikaci Billa Czech letos v červenci a stáhlo si ji okolo 100 tisíc zákazníků, využívá ji pak jedna pětina z nich. Podobně Tesco Clubcard Česko eviduje více než 100 tisíc stažení, původně v roce 2016 přišlo jako první s aplikací do chytrého telefonu, pak přidalo další na online nákupy.
Vedou slevy a nákupní seznam
Nejčastěji zákazníci logicky využívají různé slevy a nákupní seznam. Například v Globusu je nejvyužívanější funkcí nákupní seznam, který se při nákupu sám odškrtává a má zabudované Scan&Go. „Mobilní aplikace Můj Globus má v sobě zabudovaný skener, virtuální věrnostní kartu, umí v sobě ukládat účtenky a umožňuje sdílet nákupní seznam,“ dodává Luftia Volfová, vedoucí externí komunikace Globusu.
V aplikaci Lidlu zákazníci nejčastěji využívají slevové kupóny, digitální účtenky a stírací losy. Pak také zvýhodněné Lidl Plus ceny, které ovšem nejsou funkčně podmíněny. Podobně u Kaufland Card si lidé nejčastěji prohlížejí akční nabídku a leták. Stejné je to u aplikace Penny Marketu, pro který je tradiční leták stále velmi důležitým marketingovým nástrojem. Zákazníci si prostřednictvím aplikace také mohou vytvořit seznam produktů, které plánují nakoupit. Zákazníci Billy si pak nejraději prohlížejí letáky, samotnou Billa bonus kartu a slevové kupony.
Aplikace plné funkcionalit
Pandemie využívání aplikací jen urychlila a firmy do nich postupně přidávají další funkcionality, které mají nakupování ulehčit. „Od zářijového startu jsme již stihli zákazníkům nabídnout několik inovativních kampaní, jako byl například narozeninový kupón, adventní kalendář, tajný agent Lidl Plus nebo interaktivní modul se zvýhodněným segmentem produktů z našeho e-shopu," říká Tomáš Myler, tiskový mluvčí Lidl.
Bezkontaktní nakupování je podle Luftie Volfové ve všech hypermarketech Globus velký trend jako celek. „Scan&Go máme už od roku 2016 ve všech prodejnách a od roku 2018 ho máme i v aplikaci. A současná situace okolo koronaviru posunula zájem zákazníků o nakupování se Scan&Go a aplikací ještě dál,“ říká s tím, že dnes takto nakupuje souhrnně 25 % zákazníků, kteří však vytvářejí 40 % tržeb. Za listopad pak v Globusu zákazníci udělali jen skrze aplikaci třikrát víc nákupů než loňský listopad. Jednou z posledních novinek jsou aktuální informace o zaplněnosti kapacity hypermarketů a nově pak přidali do aplikace také katalog zboží Globusu.
Příští rok další vylepšení
I příští rok plánují řetězce aplikace dále vylepšovat. Kaufland nejprve od listopadu rozšířil funkci mobilního skenování K-scan na další prodejny, takže aktuálně ji zákazníci mohou využít ve 37 prodejnách a další budou přibývat. „Brzy v aplikaci přibude kompletní digitální účtenka a další funckionality, které ale zatím ještě nemůžeme zveřejnit,“ dodává Renata Maierl, tisková mluvčí Kauflandu.
V Bille pak připravují vylepšenou sekci voucherů, elektronickou účtenku, možnost nastavit si domovskou prodejnu pro zobrazení konkrétního letáku na dané pobočce. A ještě další nové funkce jsou podle Dany Bratánkové, tiskové mluvčí Billy, v plánu po Novém roce. I Lidl se chystá v příštím roce přidávat několik nových funkcionalit. „První novinku představíme našim zákazníkům již v lednu nadcházejícího roku, další podrobnosti proto zatím nechceme prozrazovat,“ uvádí Tomáš Myler.
Můj Globus nabízí denně aktuální informace o produktech, akcích, cenách pohonných hmot na benzínkách, ale také denní menu v restauracích Globus. Novinkou je možnost objednat si jídlo během nákupu nebo při tankování paliva a objednávku pak vyzvednout v restauraci. „Službu nyní provozujeme několik týdnů v Globusu v Praze Čakovicích a chystáme možnost rozšířit na produkty z cukrářství nebo pekařství,“ dodává Luftia Volfová.
Řetězce celkově aplikace oceňují i jako nástroj efektivní komunikace se zákazníky, zvláště v této době, kdy se podmínky nakupování často mění, dokáží jejich prostřednictvím zákazníky rychle informovat o případných změnách a komunikovat přímo podle konkrétního regionu nebo prodejny.
-zue-