Obrat české módní e-commerce v roce 2020 byl 31 mld. Kč

středa, 20. ledna 2021, 07:35 Aktuality, Výzkum MediaGuru

Obrat české módní e-commerce za loňský rok byl více než 31 mld. korun, obor vyrostl o 14 % a nejprodávanější položkou byly mikiny.

Pandemie výrazně pomohla prodejům české módy přes internet v roce 2020, zdroj: Shutterstock

Pandemie výrazně pomohla prodejům české módy přes internet v roce 2020, zdroj: Shutterstock

Česká módní e-commerce v roce 2020 díky koronaviru vyrostla o 14 %. Pandemie se ale dotkla celého módního trhu, včetně kamenných prodejen, který naopak klesl o 9,83 %, obojí vyplývá ze shrnutí loňského roku v pravidelném výzkumu Fashion (Re)search módního vyhledávače Glami.

Z výzkumu vyplynulo, že nákupní chování českých uživatelů bylo loni velkou mírou ovlivněno pandemií koronaviru. Ať už kvůli produktům, které se v Česku kvůli pandemii objevily úplně nově (roušky), nebo pohodlným trendům, které se dostaly na přední příčky. Největší meziroční nárůst byl zaznamenám v kategoriích: oblečení na spaní (+105 %), spodní prádlo (+67 %), teplákové soupravy (+66 %) a župany (+60 %).

Nejlepším e-shopem se stalo About You, které si polepšilo jak ve spontánní znalosti, tak v návštěvnosti, zdroj: Glami

Nejlepším e-shopem se stalo About You, které si polepšilo jak ve spontánní znalosti, tak v návštěvnosti, zdroj: Glami

Nejlepším e-shopem se stalo About You, které si polepšilo jak ve spontánní znalosti, tak v návštěvnosti. Od loňského roku si polepšilo, což ho posunulo na samý vrchol žebříčku, kde za sebou nechalo Sportisimo, které se kvůli Zalandu na druhé příčce a Bonprix na třetí, posunulo hned o tři místa až na čtvrtou pozici. O tři místa si pohoršil i Zoot. Ostatní e-shopy si pohoršily maximálně o jednu příčku. Nováčkem v žebříčku se stalo Tchibo, které se vyhouplo rovnou na 7. pozici. Z TOP 10 kvůli němu vypadl Urbanstore.

I v rámci spontánní znalosti je About You na první příčce. Společně se Zalandem, které se dělí o druhou příčku s Bonprix stouply v povědomí o značce o 2 %. Bonprix naopak klesl ze všech e-shopů nejvíce a to o 3 %. O 2 % oproti loňskému roku si pohoršil ještě Zoot a Sportisimo. Nováčky v žebříčku jsou Lidl Shop, Decathlon a Baťa. H&M je pak jediným dalším e-shopem, který si polepšil. Z žebříčku vypadl A3 sport, který ve sportovním sektoru nahradil Decathlon a velmi pravděpodobně kvůli pandemii koronaviru, vypadly také asijské platformy Aliexpress a Wish.

Aktuální podíl e-commerce na celkové módním trhu je 23 %.

Aktuální podíl e-commerce na celkové módním trhu je 23 %.

Křivka vývoje tržeb kopíruje vývoj pandemického roku 2020. Od ledna, kde bylo zaznamenáno slábnutí objednávek spojené se strachem z blížícího se koronaviru, přes období prvního lockdownu a zákazu vycházení, kdy se situace, i díky zavřeným kamenným prodejnám, otočila a online zaznamenal první výrazný nárůst. Dále pak první rozvolnění opatření před prázdninami, otevření kamenných prodejen a pokles způsobený slabší letní sezonou. Po konci prázdnin, kdy se křivka opět otočila a směrem k Vánocům, přišel velký nárůst. O nejvyšší nárůst v listopadu, se pak postarala kombinace hned několika faktorů, uzavřené kamenné prodejny do 3. prosince, vánoční nákupy a rekordní Black Friday. Aktuální podíl e-commerce na celkové módním trhu je 23 %.

Pandemie naučila Čechy kupovat módu online, řada u toho už zůstane

sobota 5. září 2020

-zue-