Češi oceňují reklamy, které odrážejí aktuální situaci
Přesvědčení, že reklamy by měly odrážet aktuální situaci způsobenou pandemií, se na začátku letošního roku mírně zvýšilo, ukazuje nová vlna výzkumu OMG Research.
Češi se i na začátku letošního roku stále cítili omezeni ve svém osobním životě a převážná většina lidí snížila počet kontaktů s jinými lidmi. Míra omezení byla lidmi vnímána srovnatelně jako v loňském listopadu. Vyplývá to z páté vlny výzkumu OMG Research s názvem Jak se Češi změnili v době koronakrize?, který se uskutečnil letos v únoru.
Podobně jako v minulé vlně až dvě třetiny lidí považují za důležité, aby firmy ukázaly svoji připravenost na současnou složitou situaci a jsou také ochotné podporovat firmy, které pomáhají překonat problémy spojené s koronavirem. Mírně roste přesvědčení, že reklamy by měly reflektovat aktuální situaci a ukazovat zapojení firem do řešení problémů. S tímto tvrzením vyjádřilo v únoru souhlas 45 % respondentů, zatímco v listopadu to bylo 38 %.
Nákupní chování se i nadále vyznačuje větším rozvažováním, jak s penězi nakládat. Obava z nákazy také vede k omezenému času strávenému v kamenných prodejnách. Pokračuje podpora i malých podnikatelů a živnostníků a také nákupů českých výrobků. Levnější nebo privátní značky zboží kupuje častěji než před pandemií přibližně čtvrtina lidí. Lidé celkově kvůli covidu méně kupují zejména oblečení a boty, sportovní vybavení a výrobky ze segmentu hobby a zahrada.
Zkušenost s online nakupováním se oproti listopadové vlně příliš nezměnila. U 44 % lidí šíření koronaviru nemá vliv na množství jejich uskutečněných online nákupů, tito lidé nakupují online stejně jako předtím. Pandemie nejvíce zvýšila frekvenci online nákupů zejména v kategoriích oblečení a boty, sportovní vybavení, léky a doplňky stravy, kosmetika a drogerie, potraviny a nábytek.
Investovat nebo spořit plánuje v blízké budoucnosti až polovina lidí, na druhou stranu polovina lidí má obavy ze ztráty hodnoty peněz.
Volný čas tráví většina lidí (58 %) především na internetu, sociálních sítích a také sledováním televize (56 %). Oproti listopadové vlně se zvýšila četba knih. Čas trávený u televizní obrazovky (ATS) se v prvních měsících letošního roku ve srovnání s loňskými prvními měsíci v důsledku omezení opět zvýšil. Za období 1.1.-16.2. 2021 představoval 4:43 hodin a byl meziročně vyšší o 37 minut. Ve srovnání se začátkem loňského roku se také v prvních letošních měsících zvýšila doba strávená na internetu (+13 %). Až 21 % lidí poslouchá podcasty.
O výzkumu
Výzkum Jak se Češi změnili v době koronakrize? realizuje OMG Research na vzorku 500 online respondentů, jde o reprezentativní vzorek online populace 16-64 let. Pátá vlna výzkumu byla sbírána ve dnech 2.-8. února 2021. Předchozí vlny se uskutečnily v listopadu 2020, v červnu 2020, v druhé polovině března 2020 a ve dnech 12.-15. března 2020.
-mav-