Live stream: Živé přenosy jsou novou mantrou televizní zábavy

středa, 24. března 2021, 11:05 TV, Internet & Mobil MediaGuru

Živé online přenosy neboli live streamy se stávají jednou z nejvýraznějších trendů současné televizní produkce, všímá si Erika Luzsicza.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Zmizí Olympijské hry z vysílání klasické televize a přesunou se do kategorie živých streamů? Takové změny dost možná čekají televizní fanoušky. Nejen streamovací služby typu Netflix, ale také poptávka po livestreamech je na vzestupu. Hlad po nich neutichá ani po pandemickém roce, kdy počet sportovních přenosů a velkých událostí vlivem nejrůznějších zdravotních opatření klesl. Právě na nich boom živých streamů stojí. Dokonce by se dalo říct, že je právě covid vystřelil do popředí zájmu hned za tolik propírané VOD služby. Nemožnost zaplnit tribuny živými diváky vyhnala fanoušky před televizní a počítačové obrazovky. Přestože jednotlivé sportovní turnaje utrpěly v uplynulém roce značné ekonomické šrámy, to samé nelze říci o prodeji práv vysílacích. Zejména těch nejžádanějších sportů. Příkladů se dá najít hned několik.

Asi nejvýrazněji chce do sportu zasáhnout Amazon. Ten je údajně blízko uzavření dohody o licencích na vysílání amerického fotbalu, tedy zvučné NFL, jejíž finále je Evropanům známé především živým a mnohdy i nákladným vystoupením hudebních hvězd. Amazon Prime sice již část soutěže vysílá, ale v jednání má exkluzivní práva. A za ně bude třeba plácnout se pořádně přes kapsu. Zatímco se odhaduje, že aktuální licenci platí něco mezi 75 až 100 milionu dolarů, za exkluzivitu dá hned miliardu dolarů každý rok. Jestli by to z Amazonu udělalo pomyslného krále živých streamů, by se vidělo za dva roky, kdy vyprší aktuální dohoda pro televizní skupinu FOX.

O něco levnější jsou práva na vysílání oblíbeného evropského turnaje Ligy mistrů UEFA. Přijde „jen“ na 60 milionů dolarů. Nicméně s mnohem větším humbukem byl prodej licence v těch dnech oznámen. Překvapivě ho totiž získal poměrně neznámý australský startu-up Sport Flick. Ten vznikl teprve loni a jeho doménou jsou jak jinak než streamovací služby. Mezi televizními skupinami nevídaná věc. Mladá firma vyhrála díky nejvyšší nabídce v takzvané slepé aukci.

Masivní vzestup live streamů popisuje i aktuální studie DTVE, která je dokonce vidí jako jeden z nejvýraznějších trendů současnosti. Dokonce si udělali průzkum napříč oborem, tedy mezi profesionály z řad operátorů placené televize, regulátory trhu, až po samotné televizní skupiny a podobně. Výsledky jsou poměrně zajímavé. Téměř polovina trhu, konkrétně 46 % dotázaných je přesvědčených, že live streamy se dotahují na televizní vysílání a to co do úrovně efektivity, ale stále nejsou rovny standardnímu televiznímu vysílání. Rovnítko mezi oběma typy vysílání by udělalo 24 % dotázaných. Dalších 13 % respondentů si myslí, že live stream má navrch, a stejně velká skupina profesionál je přesvědčená, že má naopak co dohánět. Jen 5 % lidí z oboru si myslí, že live stream nikdy nepředežene televizní vysílání.

Asi nejzajímavější je pohled na byznysovou stránku věci. Úspěchy Amazonu, Netflixu a dalších zřejmě ovlivňují i zbytek odvětví. Průzkum totiž ukazuje, že profesionálově vidí jako nejlepší způsob výdělku pro živé streamy klasické měsíční předplatné. A to i přesto, že sportovní práva stojí astronomické částky. Dotázaní se ale shodují, že předplatné by šlo dále segmentovat na příležitostné fanoušky jen vybraných soutěží, případně na vybrané události prodávat přístup jako vstupenky na koncerty. Takto by šlo zpoplatnit například bojové sporty, kdy se vybraná klání pořádají bez vlivu dlouhotrvajících soutěží.

Erika Luzsicza, zdroj: Axocom

Autora textu: Erika Luzsicza, jednatelka a majitelka společnosti Axocom, která se zaměřuje na konzultační, distribuční a servisní služby pro televizní společnosti.