Další reklamy na Slovensku porušily etický kodex
Slovenský reklamní etický kodex porušily „léčivé" výživové doplňky, kampaň stravovacích lístků, parodie i Alza.
Arbitrážna komisia slovenskej Rady pre reklamu prijíma podnety na sporné reklamy a vyhodnocuje, či porušili jej Etický kódex. Prinášame výber reklám z posledných mesiacov, ktoré podľa nej boli neetické.
Opäť výživové doplnky
Opakujúcim sa problémom sú reklamy na výživové doplnky. "Kódex kladie dôraz na to, aby výživové doplnky neboli v rámci reklamy propagované spôsobom, ktorý môže u spotrebiteľa vyvolať dojem, že výživový doplnok je liekom," uvádza Rada pre reklamu. Po prípadoch, o ktorých sme už informovali, bola v rozpore aj ďalšia reklama na viacerých e-shopoch. Uvádzala, že produkt podporuje protizápalové aktivity v tele a znižovanie krvného tlaku, prispieva k rozkladu a k odstráneniu poškodených buniek či podporuje zacelenie rán. Podľa Arbitrážnej komisie reklama mohla vyvolať mylný dojem, že daný výživový doplnok je liekom.
Ďalšiu neetickú reklamu na doplnok stravy riešila komisia v októbri a jednu na výživový doplnok aj v septembri.
Spor o stravné lístky
Slovenskí politici riešili zmeny v Zákonníku práce, aby si zamestnanci mohli vybrať, či chcú dostávať peniaze namiesto gastrolístkov. V rovnakom čase nasadila kampaň Asociácia moderných benefitov, združujúca gastrolístkové spoločnosti.
Na jej reklamu na Facebooku prišla sťažnosť od Republikovej únie zamestnávateľov.
V spote sa tvrdí, že "ak vláda zavedie hotovosť namiesto stravného v aktuálnej podobe, v budúcnosti nám na neho bude môcť siahnuť exekútor".
Arbitrážna komisia Rady pre reklamu rozhodla, že reklama porušila Etický kódex. Označila to za neadekvátny spôsob prezentovania názoru: "Priemerný spotrebiteľ tak môže byť uvedený do omylu a domnievať sa, že navrhovaná novelizácia bude mať tieto dopady, čo však preukázané nebolo," uvádza v rozsiahlom stanovisku.
Iná mena, nie cena
Arbitrážna komisia Rady pre reklamu v septembri riešila sťažnosť aj na slovenskú Alzu: videohru Vampyr predávala za 39,9 eur, pričom na webe uvádzala pôvodnú cenu 1099 eur a zľavu 96%. Alza.sk Rade pre reklamu odpovedala, že išlo o neúmyselnú chybu – v Česku sa hra predávala za 1099 korún, a toto číslo sa omylom dostalo na slovenský web s eurami. Nesprávnu pôvodnú sumu opravila, čo Rada pre reklamu ocenila.
Rovnaký problém Rada pre reklamu riešila v novembri, kedy reagovala na sťažnosť na cenu nabíjačky autobatérie. Tá mala "zlacnieť" o 97%, no opäť išlo o nesprávnu pôvodnú sumu, za ktorú sa predávala v Česku v korunách.
Slovo robí banku
Aj televízna reklama porušila Etický kódex. Slovenské združenie pre značkové výrobky uspelo so sťažnosťou na Poštovú banku, konkrétne jej 365.bank parodujúcu reklamné klišé. Okrem iného namietalo, že spot 365.bank sa "dehonestujúcim spôsobom vyjadruje o produktoch iných rešpektovaných výrobcov" tým, že zosmiešňuje ich reklamné kampane.
Arbitrážna komisia to uznala. "V zmysle Kódexu žiadna reklama nesmie ohrozovať dobré meno reklamy ako takej alebo znižovať dôveru v reklamu ako službu spotrebiteľom," uvádza v rozhodnutí.
Hlavný hygienik ako tekvica
Neetická bola aj ďalšia, tentoraz halloweenska paródia. E-shop Kompot.sk v čase pandémie koronavírusu na svojom Facebooku upravil fotografiu hlavného hygienika SR a spravil z neho tekvicu (vizuál priniesli napríklad Stratégie). Arbitrážna komisia to zhodnotila ako urážlivé a ponižujúce a pretvorenie hlavného hygienika do tekvice označila za "bezdôvodne zosmiešňujúce". Malo tiež dôjsť k porušeniu ustanovení kódexu týkajúcich sa ochrany súkromia a zneužitia autority.
E-shop dnes už príspevok na Facebooku nemá. Neskôr sa ospravedlnil a ponúkol poštovné zadarmo.
Pozrite si tiež predchádzajúce rozhodnutia Rady pre reklamu