Končí éra, která stála Petit Press část redakce i portfolia

pondělí, 26. dubna 2021, 07:30 Slovensko Ivan Krasko

Investiční skupina Penta prodala podíl ve slovenském vydavatelství Petit Press. Přinášíme genezi finanční skupiny ve vydavatelství.

Alexej Fulmek ve studiu Sme.k. zdroj: repro Sme.sk

Alexej Fulmek ve studiu Sme.k. zdroj: repro Sme.sk

Slovenský vydavateľ mienkotvornej tlače Petit Press oznámil, že jeho akcionárom už nebude finančná skupina Penta. Penta Investments predala svoj podiel: 34 percent získal fond Media Development Investment Fund New York (MDIF) a 5,5 percent manažéri Petit Pressu Alexej Fulmek a Peter Mačinga a bývalý spoluvlastník firmy Azet.sk a Aktualít Marek Václavík. Cena transakcie nebola komunikovaná.

Od roku 2014 čelil Petit Press vlne odchodu redaktorov a prišiel aj o maďarské printové tituly. Prinášame genézu pôsobenia Penty v Petit Presse.

Genéza Penty v Petit Presse

  • Prvý kvartál 2014: O podiel v Petit Presse sa začína zaujímať údajne tlačová agentúra SITA, ktorá sa následne dohodla s Pentou na “finančnom partnerstve” v tejto transakcii.
  • September 2014: Penta vstupuje do slovenských médií. Získava vydavateľstvo 7 Plus, prevažne s bulvárnym, časopisovým a digitálnym portfóliom, a ekonomické vydavateľstvo Trend Holding. Neskôr ich tituly zastreší pod News and Media Holding.
  • Október 2014: 50-percentný akcionár Petit Pressu, nemecká vydavateľská skupina Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft, finišuje rokovania o predaji svojho podielu.
  • Október 2014: Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft potvrdzuje, že predáva svoj 50-percentný podiel v Petit Presse dcérskej spoločnosti agentúry SITA – Namav – podporenou práve Pentou.
  • Október 2014: Šéfredaktor denníka Sme Matúš Kostolný, jeho štyria zástupcovia a značná časť redakcie Sme podáva výpoveď a avizuje nový projekt. Neskôr založia Denník N.
  • November 2014: Druhému 50-percentnému akcionárovi Petit Pressu, Prvej slovenskej investičnej skupine (PSIS) Petra Vajdu, sa podarí udržať si manažérsky vplyv a dočasne aj väčšinový podiel vo firme. Namav mu odstupuje 5% akcií a ponecháva si len 45%. Avšak s opciou, že o tri roky ich bude môcť odkúpiť späť. Časť redakcie je už na odchode zo Sme.
  • November 2014: Vydavateľ vymenúva za novú šéfredaktorku denníka Sme Beatu Balogovú, ktorá dovtedy vo vydavateľstve viedla menší titul The Slovak Spectator. Jej zástupcom sa stáva dovtedajší šéfredaktor regionálnych týždenníkov Korzár Petr Šabata (ten o dva roky neskôr odíde zo Sme do Českého rozhlasu).
  • November 2016: Vlastníctvo firmy Namav prechádza z agentúry SITA na cyperskú Esemge Limited, ktorá patrí priamo Pente Investments.
  • August 2017: PSIS Petra Vajdu si definitívne poisťuje majoritu vo vydavateľstve. Od Penty získava 5% akcií (bez možnosti neskoršieho spätného odkúpenia Pentou). Po novom má PSIS v Petit Presse 60-percentný podiel. Pente ostáva len 40%, ale od Petit Pressu získava maďarskú divíziu s denníkom Új Szó a týždenníkom Vasárnap.
  • 2014-2019: Súhrnne za 5 rokov PSIS a Alexej Fulmek odkúpili od Penty 10,5% akcií, čím sa podiel finančnej skupiny v Petit Presse znížil na 39,5%.
  • Apríl 2021: Penta odpredáva aj zvyšných 39,5% akcií a z Petit Pressu odchádza.

Väčšina pre Prvú slovenskú investičnú skupinu

Po novom bude mať v Petit Presse Fulmek, Mačinga a Václavík dokopy podiel 8,5%. Vačšinovým vlastníkom ostáva Prvá slovenská investičná skupina s podielom 57,5%. PSIS sa spája s denníkom Sme už jeho vzniku v roku 1993. Zakladal ju podnikateľ Peter Vajda, po smrti ktorého prebral funkciu vo firme syn Martin Vajda.

Nový 34-percentný akcionár MDIF získa aj dve miesta v dozornej rade Petit Pressu, ktoré doteraz patrili Pente. Podľa informácií vydavateľstva ich obsadí Jim Eagan a Češka Marie Němcová. Tá zastáva funkciu COO MDIF a v 90. rokoch pôsobila v Nadácii otvorenej spoločnosti. Nadácia je jedným z podporovateľov fondu MDIF.

Odchod Penty je “veľké víťazstvo”

V oficiálnej správe k predaju sa uvádza, že “v posledných rokoch mala Penta odlišný názor na ďalšiu stratégiu a rozvoj ako vedenie vydavateľstva a majoritný akcionár”. Pôsobenie v Petit Presse označila Penta za cennú skúsenosť hlavne v oblasti digitálneho predplatného, ktoré teraz rozvíja v českom vydavateľstve Vltava Labe Media.

“[Penta] odchádza preto, že nezískali ten vplyv […],” povedal šéf Petit Press Alexej Fulmek v rozhovore pre Sme. “Odchádzajú najmä preto, pretože sme na tom pracovali od prvej sekundy s Petrom Vajdom. Vo chvíli, kedy sa nám podarilo ich dostať do minoritnej pozície, tak to bola otázka času, kedy Jaroslav Haščák, v tom čase ešte aktívny manažér Penty, prehodnotí celú svoju prítomnosť v Petit Presse a rozhodne sa to predať.” Príbeh reálneho odchodu Penty sa podľa neho začal skladať asi pred 2 rokmi.

“Odchod Penty je mentálne pre redakciu denníka Sme veľký krok. Aj pre mňa je to veľké víťazstvo. Snažil som sa o to,” zhodnotil Fulmek pre Sme.

Tlak na výsledky

Čo predstavuje pre Petit Press príchod fondu MDIF? “Znamená to zvýšený tlak na performance vydavateľstva,” povedal šéf vydavateľstva Alexej Fulmek pre Sme. MDIF považuje za spoločensky zodpovedného investora. "Stručne povedané, rátajú s tým, že budeme vyplácať nejakú dividendu, ktorá bude primeraná ich investícii. […] Trochu sa zvýši ekonomický tlak na nás, ale vydavateľstvo je dobre rozbehnuté,” dodal Fulmek.

Petit Press patrí na Slovensku k médiám s najvyššími príjmami z digitálneho predplatného. Deklaruje, že dnes má vyše 56 000 digitálnych predplatiteľov.

Z hľadiska tržieb Petit Press uvádza, že 45% tvoria inzertné príjmy (či už printové alebo digitálne), 35% predaj novín alebo digitálneho predplatného a zvyšných 20% tlačiareň, distribúcia, predaj kníh alebo dovoleniek.

Z hľadiska tržieb je Petit Press piatym najsilnejším mediálnym domom na Slovensku a dvojkou medzi printovými vydavateľmi. V roku 2019 mal tržby 24,1 milióna eur a zisk takmer 583 tisíc eur. V koronakrízovom roku 2020 mu tržby klesli na necelých 21,1 miliónov eur, no dokázal medziročne zvýšiť zisk na 992 tisíc eur podľa finstat.sk.

Hlavné aktivity Petit Pressu

  • Web Sme.sk – dvojka slovenského internetu s priemernou mesačnou návštevnosťou 2,6 mil. RU v minulom roku
  • Denník Sme – priemerný predaný náklad 19 707 kusov v roku 2020
  • Regionálna tlač: týždenníky My (predaj 57 645 v roku 2020), denník Korzár (5 354 kusov), bezplatné noviny Echo
  • Ekonomické médium Index
  • Magazínová tlač – TV program, ženy, krížovky, zdravie, knihy, záhrada – a ďalšie printové tituly
  • Tlačiareň