Změny roku 2020 na slovenském TV a rozhlasovém trhu

neděle, 4. července 2021, 07:30 Slovensko Ivan Krasko

Jak se v roce 2020 vyvíjel slovenský televizní a rozhlasový trh podle zprávy slovenské Rady pro vysílání a retransmisi?

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu zverejnila Správu o stave vysielania za rok 2020. Popisuje v nej, čo sa v roku poznačenom koronavírusom dialo na rádiovom a televíznom trhu. Sumarizuje, aké nové stanice získali licencie, ktoré zanikli, aké sťažnosti prichádzali na vysielateľov či k akým porušeniam zákona došlo. Prinášame výber najdôležitejších faktov.

Rádiá, čo skončili

Rada pre vysielanie a retransmisiu minulý rok riešila predĺženie licencií dvoch veľkých rádií: tretieho najpočúvanejšieho Fun Rádia a piateho Rádia Vlna. Obom ich predĺžila do konca roku 2029.

Naopak, niekoľko menších staníc prestalo vysielať. Na trhu skončilo dio Šport, v terestriáli tiež dio Roma. Licencia bola odňatá aj trojici rádií Rádio One, Rádio One Retro a Rádio One Rock, ktoré sa už istý čas predtým v éteri odmlčali.

Skončila takisto multiregionálne Rádio Jazz pokrývajúce takmer štvrtinu územia, respektíve potenciálne zasahujúce až 44% obyvateľstva. Hudobný projekt sa odmlčal v marci 2020 po tom, ako mu licenčná rada neschválila zmenu profilácie a vlastníka. Viac informácií.

Programové novinky

Licenčná rada zmapovala aj programové zmeny rádií. Z tých najväčších sa na verejnoprávnom Rádiu Slovensko na jeseň predstavila vynovená ranná relácia Dobré ráno, Slovensko!, ktorá “priniesla viac interakcie a dynamiky”. Slovensko je druhým najpočúvanejším rádiom na trhu.

Trhový líder Expres mierne zvýšil podiel publicistiky. Fun Rádio, naopak, navýšilo podiel hudobných programov na úkor zábavy a spravodajstva.

Licencie pre Šlágre aj Šport

Na televízny trh sa pokúsilo dostať niekoľko nových projektov. Na jar minulého roka získala licenciu verejnoprávna stanica RTVS Šport. Štvrtý televízny kanál RTVS, ktorý mal začať vysielať v júni 2020 spolu s Majstrovstvami Európy vo futbale, však termín štartu odložil. Viaceré veľké športové podujatia, ku ktorým má RTVS práva a chcela ich vysielať práve na novej stanici, sa pre koronavírus zrušili alebo presunuli na neskôr.

Stanica dodnes neodštartovala. Najnovšie podľa Stratégií čaká na ukončenie rokovaní s ministerstvom financií a vyriešenie výpadku koncesionárskych poplatkov za dôchodcov. “Bez toho, aby sme v tomto nemali jasno, nebudeme spúšťať štvrtý okruh,” citujú šéfa RTVS Jaroslava Rezníka.

V lete minulého roka získala takisto spoločnosť Československá muzika slovenskú licenciu na televíziu Šláger Premium. Na jeseň aj spustila jej vysielanie. Stanica je určená nielen pre slovenský, ale i český trh. Na rozdiel od hlavného Šlágru nevysiela bezplatne v českom terestriáli, ale je určený pre káblovky či IPTV, uvádza Digitální rádio. Okrem lokálnych interpretov má ponúkať aj zahraničných, napríklad americkú country hudbu.

Koncom roka získala Československá muzika od slovenskej Rady pre vysielanie a retransmisiu aj ďalšiu licenciu na stanicu Šláger Muzika. Tá zatiaľ neodštartovala.

Na trh sa vrátil tiež detský kanál v slovenčine RiK, ktorý v minulosti vznikal v zázemí skupiny Joj. Tá ho však neskôr prentrasformovala na Jojko. RiK sa koncom minulého roka vrátil s novou vysielacou licenciou a zastupuje ho IFC Media.

Desiatky lokálnych VOD

Rada pre vysielanie a retransmisiu vedie aj register slovenských VOD služieb. Ku koncu minulého roka ich evidovala 93. Patria sem však aj menší lokálni vysielatelia, ktorí na svojom webe poskytujú videoobsah, či videosekcie spravodajských webov. Všetci majú povinnosť oznámiť poskytovanie takejto služby licenčnej rade. Medziročne pribudlo šesť projektov.

Vyše 400 sťažností na obsah

Rada pre vysielanie a retransmisiu okrem iného vyhodnocuje sťažnosti na vysielanie. “Táto časť vzhľadom na množstvo sťažností a kapacitné možnosti Kancelárie RVR patrí stále k dominantným činnostiam RVR v oblasti monitorovania,” uvádza v správe za rok 2020.

Minulý rok dostala sťažnosti na 428 programov. Najviac “obsahových” sťažností sa týkalo priameho prenosu 20. ročníka ankety OTO, ktorý bol odľahčene štylizovaný do témy “boh šoubiznisu”. “95 sťažovateľov namietalo, že program parodoval Boha kresťanov a symboly a sviatosti kresťanstva,” uvádza licenčná rada. Všetky sťažnosti však vyhodnotila ako neopodstatnené.

Najviac sťažností sa minulý rok týkalo ľudskej dôstojnosti, potom ochrany maloletých a objektivity a vyváženosti spravodajstva a publicistiky. Naproti tomu sťažnosti na reklamu, telenákup, product placement a sponzoring boli v menšine.

V oblasti ochrany ľudskej dôstojnosti padli minulý rok pokuty za takmer 132 tisíc eur. Za reklamu to bol necelých 21 tisíc eur. Zodpovednosť za reklamu je podľa slovenskej legislatívy na vysielateľoch, nie zadávateľoch. Kompletný zoznam sankcií.

Koronavírusový rok

Minulý rok poznačila pandémia. Licenčná rada na to reagovala tak, že od rádií nepožadovala štatistiky o vysielaní slovenskej hudby, ktoré inak vyžaduje. Zároveň “vymáhala len nevyhnutné povinnosti” a v prípade pokút volila spravidla najnižšie sumy.

Na koronavírus reagovali aj vysielatelia. Verejnoprávny rozhlas napríklad rozšíril vysielanie bohoslužieb cez pracovné dni. Televízie pridávali špeciály, viac spravodajstva či relácie pre školákov. Produkcia vlastnej tvorby bola pozastavená a niektoré projekty odsunuté na ďalšiu sezónu. Kuriozitou je, že Mestská TV Svit zmenila názov na Corona Virus Info TV. Viac o dopade pandémie na slovenské médiá a vývoji reklamného trhu v roku 2020.

Poznámka: Autor pracuje v skupine Canal+