Během pandemie, kdy byly akce pro větší počet lidí zakázány, začaly firmy investovat do budování virtuálních showroomu, v nichž využívají prostředků virtuální a rozšířené reality. Do budoucna mohou představovat významnou konkurenci tradičním veletrhů.
Virtuální showroomy vytváří například japonský výrobce koupelnového a kuchyňského vybavení Lixil, jenž tak reaguje na zájem spotřebitelů o virtuální platformy, které jsou (nejen) v době pandemie vnímány jako bezpečnější. Součástí showroomů tvoří také video relace, kde mohou zákazníci konzultovat svůj výběr s prodejce, či možnost prohlédnout si zboží v rozšířené realitě.
Jen za první týden od spuštění zaznamenala platforma Grohe 70 tisíc zhlédnutí a 4 tisíce sjednaných schůzek s architekty, designéry a instalatéry. „Tento druh platformy je velmi efektivní, mnohem rychlejší, škálovatelnější a přizpůsobivější než tradiční veletrh,“ shrnuje za Lixil marketér Gerhard Sturm s tím, že například použití 3D prezentací a rozšířené reality umožňuje zákazníkům prozkoumat více produktů než ve fyzickém světě.
Sázka na virtuální showroom může do budoucna ohrozit i účast výrobců na zavedených veletrzích, které měly kvůli pandemii covid-19 nucenou přestávku. Zmíněná firma Lixil se například rozhodla neúčastnit veletrhu v Německu a ušetřené peníze investovala do vytvoření virtuální platformy pro značku Grohe. Do budoucna počítá Lixil s tím, že penetrace zákazníků do virtuálních showroomů se zvýší do konce letošního roku z aktuálních 10 % na 50 %.
Na virtuální prezentaci sází i někteří tuzemští hráči, investuje do ní například výrobce nemocničních lůžek Linet, který již vytvořil 3D prezentace pro všechny své modely a je možné si je prohlédnout v prostředí virtuální reality. Virtuální prodejní showroomy spouští i automobilky, například Škoda Auto nebo Toyota.
-stk-