Facebook měl bagatelizovat dopady na psychiku uživatelů

neděle, 19. září 2021, 08:30 Internet & Mobil MediaGuru

Facebook podle zjištění WSJ bagatelizoval, jak nastavení jeho služeb škodí psychice adolescentních uživatelů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Provozovatel největší sociální sítě světa vzbuzuje další kontroverze. Podle informací WSJ na základě interních studií firmy Facebook bagatelizoval, jak nastavení jeho služeb škodí psychice svých adolescentních uživatelů. Američtí senátoři Richard Blumenthal a Marsha Blackburnová v této souvislosti zahájí vyšetřování firmy, píše server The Verge. Politici uvedli, že jsou v kontaktu s whistleblowerem, jenž by jim měl poskytnout další svědectví a dokumenty nad rámec informací ve Wall Street Journal. S kritikou se přidal kongresman Ken Buck z komise zaměřené na antimonopolní zákony, který dokonce takzvané big tech firmy přirovnal k tabákovým společnostem. „Facebook lže o tom, jak jsou jejich produkty škodlivé pro teenagery,“ napsal Buck na Twitteru.

Tvrdá slova jsou reakcí na zjištění WSJ, že Facebook měl ignorovat dopad své sociální sítě včetně Instagramu na dospívající dívky pochybující o svém vzhledu. „Vztah k vlastnímu tělu zhoršujeme u jedné ze tří dospívajících dívek,“ mělo stát doslova v jedné z interních prezentací Facebooku. Číslo se nicméně vztahovalo k těm uživatelkám, které v minulosti už problémy tohoto typu měly. Další studie Facebooku došla k tomu, že 40 procent adolescentních uživatelů Instagramu ve Spojených státech a Spojeném království, kteří si připadají nevzhledně, uvedlo, že tyto pocity začali zažívat po vytvoření si profilu na Instagramu. Sociální médium se pro ně stalo mocným prostředkem společenského srovnání, kde někteří lidé mohou tíhnout k posuzování vlastní sebehodnoty ve světle vycizelovaných snímků šťastného života ostatních. Dopady nastavení algoritmů sociálních sítí ovšem měly být ještě dalekosáhlejší. Facebook měl schraňovat výhrady politických stran k fungování newsfeedu – firmě se dostalo varování, že politici jsou v podstatě nuceni k tomu, aby publikovali mnohem více negativních a polarizujících příspěvků. Jinak by mohl obsah snadno zapadnout. Vnitrofiremní analýza podle zjištění WSJ potvrdila, že takové nastavení s sebou nese nezdravé vedlejší dopady na fungování politiky a zpravodajství. Navenek ale společnost podobné obavy mírnila.

„Přestože se článek WSJ věnuje pouze omezenému množství našich zjištění a staví je do negativního světa, za našimi výzkumy si stojíme. Demonstrují náš závazek pochopit komplexní a složité jevy, s nimiž se mohou mladí potýkat,“ reagovala na webu Instagramu Karina Newtonová zodpovědná za veřejnou politiku firmy. Dodala podle ní chybějící kontext, a sice že současný stav poznání na téma vlivu sociálních sítí na psychickou pohodu je nejednoznačný. Dopady technologie prý mohou být jak špatné, tak i prospěšné.

Některé kroky Facebooku z poslední doby ale naznačují, že firma si je potenciálních rizik vědoma. V případě Instagramu zkusila přijít s možností skrývat počty lajků za účelem zmírnit společenský tlak provázející používání sociální sítě. Nedávno oznámila, že neplnoletí nebudou předmětem cílených reklamních kampaní. A pokud jde o prohlubování politické radikalizace, v rámci své stejnojmenné sociální sítě Facebook přišel se snahou o její utlumení. Zkrátka tím, že politického obsahu v kanálu příspěvků uživatelů ubyde. Ani část „nápravných“ kroků ale s velkou pravděpodobností vášně kolem Facebooku neutlumí. Americkým zákonodárcům vadí údajná přílišná velikost firmy a její tržní postavení. Zabývají se jím i regulátoři. Tuto záležitost přenastavením stávajících algoritmů vyřešit sotva půjde.

-riv-