Nové rádio i televizní stanice vstoupí na slovenský trh

sobota, 26. března 2022, 08:05 Slovensko Ivan Krasko

Nové mediální projekty i personální posuny. Přinášíme přehled událostí ve slovenských médiích za první čtvrtletí roku 2022.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Na slovenský trh príde rockové rádio aj nové televízne stanice. Nastalo i viacero personálnych zmien. Prinášame prehľad udalostí v slovenských médiách v 1. kvartáli 2022.

Zmeny v rádiách

Minulý rok nastalo viacero zmien v rádiovom segmente a posuny na trhu pokračujú aj naďalej. Vstup do rádiového biznisu ohlásila digitálna spoločnosť Zoznam, ktorá je dvojkou slovenského internetu a prevádzkuje weby Zoznam.sk a Topky.sk. Zoznam ohlásil kúpu Rádia Viva a prevzatie jeho prevádzkovateľa, spoločnosti Intersonic Radio Viva. Viva má niekoľko frekvencií na západe Slovenska, no využíva známu rozhlasovú značku, ktorá mala v minulosti celoslovenský zásah.

„Našim cieľom je vytvoriť spolu nový, atraktívny, multimediálny formát, ktorého zámerom bude výraznejšie posilnenie regionálneho charakteru rádia, jeho žánrová, spravodajská aj hudobná univerzálnosť,” povedal na svojom webe majiteľ Zoznamu Martin Mác. Avizuje synergie rádia s onlinom.

Viva sa pokúsi rozšíriť pokrytie a požiadala Radu pre vysielanie a retransmisiu o 16 frekvencií. Žiadnu však nezískalo.

Nové plány predstavil aj rádiový líder Bauer Media Audio Slovakia. Prevzal značku a ďalšie prvky nedávno zaniknutého Rádia Anténa Rock a ohlásil nový rockový projekt. „Trh a poslucháči si rockové rádio v nejakej podobe stále pýtajú,” uviedol programový riaditeľ slovenského Baueru Rasťo Bečaver pre Radia.sk. „Pracujeme interne s číslami, preto do toho ideme. Jednak sú tu už nejaké historické čísla Antény Rock, no zároveň platí, že nechceme priniesť presne to, čo tu už bolo, ale našou snahou je to rockové rádio oproti pôvodnej Anténe Rock vylepšiť po všetkých stránkach, čo by malo priniesť i lepšie výsledky na pokrytom území,” dodal.

Bauer sa uchádzal o niekoľko frekvencií uvoľnených práve po Anténe Rock. Z nich získalo dve – v Trenčíne a Bratislave. Práve hlavné mesto uviedol Bečaver ako kľúčové, bez ktorého by stanica nemohla existovať.

Ďalšie udalosti v slovenských médiách

  • RTVS požiadala o licenciu na televízny spravodajský kanál :24. Na novú spravodajskú televíziu Joj 24 získala licenciu aj komerčná skupina Joj
  • Skupina Markíza ohlásila spustenie novej stanice Markíza Krimi v júni
  • Spoločnosť Blueberg Media českého podnikateľa Michala Voráčka zavŕšila kúpu spravodajskej televízie TA3. So zmenou majiteľa skončila vo funkcii riaditeľky TA3 Mirjana Hron Sikimič. Voráček angažoval Jána Svobodu, doterajšieho predsedu predstavenstva Our Media SR. Toho v Our Medii nahradil Michal Dvouletý
  • Streamovacia služba HBO Max odštartovala na Slovensku, v Česku a ďalších krajinách. Nahradila HBO Go
  • Ringier dokončil kúpu podielov spoločnosti Axel Springer na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Estónsku, Lotyšsku a Litve. Na Slovensku je lídrom v online na čele s webom Aktuality.sk
  • Národný bezpečnostný úrad po prepuknutí vojny na Ukrajine zasahuje voči slovenským dezinformačným webom, niektoré z nich zablokoval
  • Fun Media Group rebrandovala na Radio Group. Okrem Fun Rádia a jeho webu zastupuje už aj Rádio Vlna
  • Seznam.cz otvára pobočku v Bratislave, ktorá zamestná hlavne vývojárov a programátorov
  • Na Slovensku začala platiť novela autorského zákona

Šéf spravodajstva RTVS skončil

Vo verejnoprávnom telerozhlase skončil riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky Vahram Chuguryan. Malo sa tak stať na jeho žiadosť. „Rešpektujem rozhodnutie Vahrama Chuguryana,” uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Chuguryan bol vo funkcii od roku 2018.

Vedením sekcie je poverený riaditeľ sekcie národnostného vysielania Attila Lovász.

K odchodu Chuguryana došlo po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu. Televíznej časti RTVS vyčítali, že o invázii neinformovala dostatočne rýchlo. „Musím povedať, že to, ako RTVS 24. februára ráno reagovala, bolo veľké zlyhanie. […] Spravodajská redakcia RTVS nie je nastavená na rýchle reakcie. Je nastavená na výrobu relácií pre televíziu, ktorá je plnoformátová a plánovaná „mozaikovo“,” povedal Lovász pre Denník N. Po nástupe Lovásza prestala televízna stanica Trojka vysielať programy pre starších divákov a prešla na 24-hodinové spravodajstvo. Viac informácií.

Kontroverzie v súvislosti s Chuguryanom vzbudilo okrem neskorej reakcie na dianie na Ukrajine aj pozvanie expremiéra Jána Čarnogurského do relácie Správy a komentáre. Ministerka kultúry Natália Milanová podala voči relácii podnet na licenčnú radu a Čarnogurského nepriamo nazvala proruským propagandistom.

V roku 2018 sa tiež novinári RTVS v otvorenom liste ohradili voči pomerom v redakcii spravodajstva. Viac informácií.

Ďalšie personálne zmeny

  • V najpredávanejšom slovenskom týždenníku Plus 7 dní (News and Media Holding) skončil po dvoch rokoch šéfredaktor Ľuboš Kamenistý, zistilo O médiách
  • Novým šéfredaktorom ekonomického týždenníka Trend sa stal Ronald Ižip, ktorý po niekoľkých mesiacoch vo funkcii nahradil Petra Matušku. Informuje O médiách
  • Bývalá šéfka Rádia Expres Eva Babitzová sa stala novou Managing Directorkou agentúry Mark BBDO, informovali Stratégie

Události roku 2021 ve slovenských médiích

neděle 2. ledna 2022

 

Pozn.: Autor pracuje ve skupině TV Markíza