Covid, potraty, olej na rakovinu. Neetické slovenské reklamy

sobota, 30. dubna 2022, 07:45 Slovensko Ivan Krasko

Slovenská Rada pro reklamu řešila další podněty týkající se etické stránky slovenských kampaní.

Ze spotu ministerstva zdravotnictví SK, zdroj: MZ SK

Ze spotu ministerstva zdravotnictví SK, zdroj: MZ SK

Slovenský samoregulátor Rada pre reklamu riešil ďalšie podnety. Prinášame výber reklám, o ktorých za posledného pol roka rozhodol, že porušujú Etický kódex.

Koronavírus a neprimeraný tlak na deti

Už v predchádzajúcom období dostávala Rada pre reklamu podnety proti kampaniam podporujúcim očkovanie proti koronavírusu. Ale nezistila žiaden etický problém.

Ako opodstatnené však vyhodnotila sťažnosti voči kampani ministerstva zdravotníctva. Etický kódex podľa porušila séria televíznych spotov. Prvý spot zobrazuje rodinnú Štedrú večeru, počas ktorej sa otec malých dcérok chytá za hrudník a kašle. Druhý spot ukazuje dcérku, starú mamu – a otca už len na smútočnej fotografii. V treťom spote dve malé dievčatá a ich matka navštívia cintorín. „Na covid umierajú aj ľudia v produktívnom veku. Vakcína je riešenie,“ uvádza reklama.

„U [detského diváka] reklama opodstatnene mohla vyvolať strach a silnú negatívnu emóciu vo vzťahu k obavám o stratu rodiča. Reklama spôsobom, ako je spracovaná, vytvára na deti až neprimeraný tlak v podobe možného citového vydierania rodičov deťmi, ktoré sa objektívne po vzhliadnutí spotu môžu obávať o život svojich rodičov,“ zdôvodňuje Arbitrážna komisia Rady pre reklamu porušenie Etického kódexu.

Ľanovým olejom proti rakovine

Opakujúcim sa etickým prešľapom v slovenskej reklame je prirovnávanie výživových doplnkov k liekom a pripisovanie účinkov, aké nemôžu mať. Najnovšie sa ľanový olej pasoval do produktu, ktorý porazí rakovinu.

Sporný online článok pri vyhľadávaní v Google zobrazoval text „Ľanový olej porazí aj rakovinu!“. V samotnom príspevku sa medzi účinkami ľanového oleja uvádza „ničenie rakovinových a nádorových buniek“.

„Komisia vníma ako neetické najmä využitie viacerých zdravotných tvrdení, ktoré sa vzťahujú ku konkrétnym diagnózam, napríklad onkologickému ochoreniu, astme, hypertenzii a pod. Reklama môže v spotrebiteľovi oprávnene vyvolať dojem, že predmetný produkt môže mať v prípade uvedených diagnóz terapeutické, respektíve liečivé účinky, čo preukázané nebolo,“ uvádza sa v rozhodnutí komisie Rady pre reklamu, ktorá v tomto prípade skonštatovala porušenie Etického kódexu.

Článok ľanový olej

Článok ľanový olej

Opäť kampaň proti potratom

Už v minulosti Rada riešila neetickú kampaň proti potratom a teraz dostala podnet na ďalšiu, za ktorou je Nadácia Slovakia Christiana. Tá na billboardoch tvrdila, že „Potrat = nájomná vražda“ a dopĺňala to fotografiou a citátom pápeža Františka. Citát bol podľa Arbitrážnej komisie vytrhnutý z kontextu. Neetické bolo aj samotné použitie podobizne pápeža – reklama totiž nesmie zobrazovať žijúcu osobu alebo sa na ňu odvolávať bez súhlasu danej osoby. „Zadávateľ nepreukázal, že pápež František udelil súhlas so svojím vyobrazením v reklame,“ tvrdí Rada pre reklamu.

Billboardy podľa nej boli neetické. „Reklama podsúva mylný názor, že prerušenie tehotenstva je trestným činom, čo v našom právnom poriadku takto definované nie je a prirovnáva lekárov a zdravotníkov, ktorí uvedený úkon vykonajú za vrahov, čo nemožno považovať za akceptovateľné a etické,“ uvádza sa v rozhodnutí komisie Rady pre reklamu.

Sporný billboard sa ocitol aj v nomináciách anticeny Sexistický kix.

Pivo deťom na desiatu?

Neetickým bol podľa Rady pre reklamu aj leták Potravín Fresh. Ten mal na úvodnej strane text „Čo pripraviť deťom na desiatu?“ a na strane zobrazoval niekoľko akciových produktov vrátane energetického nápoja či piva. Zadávateľ namietal: text podľa neho odkazuje na tému, ktorej sa venuje na ďalších stranách – a produkty na titulke s ňou nemusia súvisieť. Rada pre reklamu to však neuznala, nebolo to podľa nej z vizuálu zrejmé. „Naopak, vizuál opodstatnene vytvára dojem, že produkty, ktoré sú umiestnené pod textom, s týmto textom priamo súvisia, resp. prinášajú akoby odpoveď na otázku, ktorá je týmto textom položená,“ zdôvodňuje komisia Rady pre reklamu. Nepozdávalo sa jej ani označenie „zdravšie potraviny“ na rovnakej strane. Reklamu preto označila za neetickú.

Leták Potravín Fresh, zdroj: Fresh

Leták Potravín Fresh, zdroj: Fresh

Poznámka: Autor pracuje v TV Markíza