Dohoda Twitteru a Muska skončí u soudu

neděle, 17. července 2022, 08:15 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť nepřestává nabízet nové funkce ani poté, co opět přitáhla pozornost kvůli dohodnuté akvizici ze strany Elona Muska. Ten z ní couvá.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Část expertů už před časem označila dění kolem Twitteru a Elona Muska za telenovelu, teď by se víc hodilo pojmenování soudní drama. Provozovatel sociální sítě žaluje excentrického miliardáře za to, že se rozhodl nedodržet dohodu na převzetí Twitteru. Vedení firmy tak reaguje na Muskovo týden staré oznámení. Americká internetová společnost si najala prestižní advokátní kancelář Wachtell, Lipton, Rosen & Katz. „Očividně se domnívá, že na rozdíl od ostatních může zničehonic změnit své rozhodnutí, pomlouvat firmu a narušit její fungování, zničit hodnotu akcií a v klidu odkráčet,“ uvedla podle CNBC sociální síť.

Musk jako důvod pro ukončení dealu popisuje údajnou neochotu Twitteru uvést přesná čísla vyjadřující poměr počtu robotických účtů vůči počtu skutečných uživatelů. Ani nyní ale neupustil od stylu komunikace, kvůli kterému se z něj podle kritických hlasů stala parodie nekonvenčního vizionáře a ztělesnění podvodníka, který se svými tweety jen snaží manipulovat finanční a kryptoměnové trhy. „LOL (zkratka pro ,směju se nahlas’, pozn. red.) jaká ironie,“ glosoval poté, co Twitter představil své kroky. Předtím Musk svůj záměr ilustroval koláží.

Podle analýzy CNBC je výsledek sporu nepředvídatelný. Musk může dostat nařízeno dohodu dodržet, případně zaplatit odstupné ve výši miliardy dolarů. Nelze vyloučit ani další scénáře včetně znovuvyjednání ceny za převzetí. Údajně se může stát i to, že Musk odejde jako vítěz: bez povinnosti cokoliv zaplatit. Agentura ČTK nicméně napsala, že právní experti na základě dostupných informací přece jen favorizují Twitter. A to prý kvůli způsobu, jakým Musk o transakci vyjednával.

Twitter zastává názor, že miliardář svým nepředvídatelným přístupem firmu poškodil, nejednal prý v dobré víře. Šéf Tesly a SpaceX měl od dohody upustit v okamžiku, jakmile hrozilo, že z ní nebude mít osobní prospěch. Společnost tím naráží na výraznou změnu nálady na finančních trzích, kdy letos došlo ke značnému propadu hodnoty zejména technologických firem. Muskova nabídka se v tomto kontextu jevila pro akcionáře jako postupem času výhodnější a výhodnější. Miliardář ohlásil svůj plán na odkup Twitteru v dubnu a nabízel 54,2 dolarů za akcii – akvizice by ho celkem vyšla na 44 miliard dolarů. Tento týden se ale cena akcií Twitteru pohybovala kolem 35 dolarů, tedy o v porovnání s Muskovou několik měsíců starou nabídkou o 35 procent níže. Podle agentury Bloomberg znamená pro Twitter konec dohody noční můru. Tržní kapitalizace společnosti údajně půjde ještě dolů a už tak emociálně vyždímání zaměstnanci – sužovaní nejistotou a deptaní kritikou ze strany Muska – na tom prý budou ještě hůř.

Faktem ovšem je, že pracovníci Twitteru nepřestávají ani během vnitrofiremních turbulencích pracovat na nových funkcí. Tento týden například mikroblogovací služba zavedla novinku, díky které se bude moci každý uživatel „odhlásit“ z příspěvku, kde jej pomocí symbolu @ označil někdo jiný. Lidem v takovém případě chodí upozornění na každou reakci na daný tweet. Vzhledem k podzvižení, které Elon Musk způsobil a opakovaně způsobuje svým působením na sociální síti, by funkci nejspíš uvítal hlavně on.

-riv-