Instagram osekává svou nákupní sekci

neděle, 11. září 2022, 08:35 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální sítě začínají šetřit. Zbavují se funkcí, které přímo nesouvisejí s jejich hlavním byznys modelem. Vidět je to teď na Instagramu, podobným směrem jde i Snapchat.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

E-commerce a Instagram? Tohle spojení nemá tak zářnou budoucnost, jak si manažeři firmy mohli myslet třeba během prvního covidového roku 2020. Sociální síť nyní své funkce přehodnocuje tak, aby to mělo co nejpozitivnější vliv na příjmy z reklamy. Informoval o tom portál The Information na základě interní zprávy, která koluje mezi zaměstnanci Instagramu. Ti se dozvěděli, že v aplikaci postupně zanikne nákupní sekce. Nejprve ji vývojáři chtějí okleštit o možnosti personalizace. Zjednodušená verze speciální shoppingové záložky má během následujících měsíců fungovat v testovacím režimu. Do března příštího roku pak má ze sociální sítě úplně zmizet tlačítko odkazující na nákupní sekci. Instagram v interním dokumentu vysvětluje, že změny jsou odrazem nových obchodních cílů „těsněji spjatých s reklamními tržbami společnosti Meta.“ Mluvčí technologického gigantu uniklé informace nerozporuje. Pro server Business Insider ubezpečuje, že on-line nákupy nadále mají pro Instagram důležitý význam. Údajně usnadňují uživatelům objevování nových produktů pomocí existujících formátů jako stories nebo reels, ale i novějších forem typu živých videopřenosů s možností přímých nákupů prezentovaného zboží. Bez ohledu na tyto proklamace se ale Meta, mateřská firma Instagramu, během léta rozhodla osekat některé e-commerce funkce, například vyhledávání produktů podle zadaného obrázku.

Jak přesně směřování firmy ovlivní uživatelské zážitky z Instagramu, zatím není jasné. Novinka nicméně zapadá do nedávné úpravy obchodní strategie korporace, která současně plánuje klást mnohem větší důraz na placený obsah a funkce. Také tuto novinku ve směřování společnosti provázely deklarace o tom, že inzertní příjmy mají i do budoucna zůstat tou nejdůležitější složkou obchodního modelu Mety. V horizontu pěti let má ale finanční přínos dosud nepředstavených placených funkcí WhatsAppu, Facebooku a Instagramu tvořit nezanedbatelnou složku hospodaření celé korporace. Všechny nastíněné změny si lze zatím představovat jen ve velmi obecných konturách. Interpretovat je možné jako snahu udržet uživatele Instagramu a dalších sociálních sítích co nejdéle přímo v aplikaci. Respektive jako pokus v co největší míře minimalizovat „rozptylování“ uživatelů e-shopy či platebními branami třetích stran. Zkrátka všemi aktivitami, z nichž nemají firmy Marka Zuckerberga přímý profit. Meta v podobném úsilí není sama, nejde o náhlý výstřelek, ale o reakci na ekonomický vývoj vyspělých států.

Seká i Snapchat

Minulý týden oznámila firma Snap, že propustí přes tisíc zaměstnanců podílejících se na vývoji komunikační aplikace Snapchat. Server The Block uvedl, že rozpuštění se týká konkrétně i týmu specializované na rozvoji aktivit v rámci takzvaného Webu3. Ten lze zjednodušeně chápat v kontextu Snapchatu jako propojování sociální sítě s blockchainem, podkladové technologie kryptoměn a takzvaných nezaměnitelných tokenů (NFT). Snap měl zároveň plány rozvíjet také možnosti rozšířené reality (AR), i od toho ale ustupuje ve jménu důrazu na posílení nynějšího obchodního modelu.

Portál Social Media Today dává osekávání výdajů sociálních sítí do souvislosti i s částečně nenaplněnými ambicemi, které nabobtnaly v kontextu s pandemií koronaviru. V roce 2020 se zdálo, že kdo nemá vlastní projekty v oblasti e-commerce, obchodně nepřežije. Síťová média chtěla sloužit mimo jiné pro menší obchody jako částečná náhrada e-shopů, s umenšením covidové hrozby kvůli očkování a znovuotevřením kamenných prodejen ale prudce vzedmutá vlna zájmu o internetový prodej upadá. Teď jakékoliv formě nakupování nepomáhá ani hrozba ekonomické krize. Což není dobrá zpráva ani pro záměry Mety s placeným obsahem.

-riv-