Nadace Vodafone upozorňuje na rizika kontrolujícího chování

pátek, 30. září 2022, 14:45 Aktuality, Reklama MediaGuru

Nadace Vodafone spustila kampaň To není „nic”, která poukazuje na bagatelizaci kontrolujícího chování v partnerských vztazích.

Ukázky z kampaně To není „nic”, zdroj: Vodafone

Ukázky z kampaně To není „nic”, zdroj: Vodafone

Nadace Vodafone spustila kampaň To není „nic”, která poukazuje na bagatelizaci kontrolujícího chování v partnerských vztazích. Kampaň běží na sociálních sítích a má pomoci lidem rozpoznat kontrolující chování a nasměrovat je k mobilní aplikaci Bright Sky či stejnojmennému webu (www.bright-sky.org ), kde najdou pomoc. Aplikace Bright Sky je ke stažení zdarma v App Store i Google Play a je dostupná pro všechny bez ohledu na operátora.

„Domácí násilí nemusí být poznat hned. Navíc ten, kdo v takovém vztahu žije třeba roky, považuje spoustu situací za normální. Kampaní chceme ukázat, že kontrolující chování omezuje svobodu a do vztahu nepatří. Zároveň chceme povzbudit ty, kteří v takovém vztahu žijí, že v tom nejsou sami a že není ostuda říct si o pomoc,“ vysvětluje Zuzana Holá, ředitelka Nadace Vodafone.

Kontrolující chování u blízkých může člověk identifikovat například podle toho, že je partner neustále hlídá, kontroluje s kým a o čem hovoří, mají omezený styk s rodinou a přáteli, cítí se být izolováni a pociťují ve vztahu strach z reakce partnera.

Výsledky průzkumu naznačují, že navzdory osvětě, kdy je kontrolující chování tematizováno v populárních seriálech i v médiích, miliony Britů mohou varovné signály stále přehlížet. V českém prostředí se domácí násilí objevilo třeba v seriálu Ulice.

Při dotazu na kontrolující chování v předchozích či současných vztazích účastníci průzkumu odpověděli takto: 23 % dotazovaných se cítilo izolováno od přátel a rodiny, 19 % mělo kontrolovaný čas a 24 % bylo ponižováno. Celkově více než čtvrtina lidí (28 %) odpověděla, že měli vztah, ve kterém se cítili být obětí kontrolujícího chování.  

Průzkum též zjistil, že téměř každý čtvrtý (23 %) by nevěděl, jak pomoci příteli, kolegyni či někomu blízkému, pokud by zažíval domácí násilí.

Kampaň To není „nic” z dílny Nadace Vodafone představuje příklady kontrolujícího chování skrze SMS zprávy a upozorňuje na to, že se jedná o formu domácího násilí, a jako taková by měla být brána vážně. Kampaň proběhne na Facebooku a Instagramu Nadace Vodafone v průběhu září a října.

-mav-