Vítězné filmy Young Academy upozorňují na negativa online světa

středa, 21. září 2022, 07:40 Aktuality, TV MediaGuru

Young Academy (APA) ve spolupráci s T-Mobile zveřejňuje vítězné krátké filmy na téma digitálního wellbeingu. Budou k vidění v kinech i na internetu

Daniel Tůma ve filmu Adama Martince, zdroj: APA, T-Mobile

Daniel Tůma ve filmu Adama Martince, zdroj: APA, T-Mobile

Z  režisérského workshopu Young Academy pro tvůrce do pětatřiceti let pořádaného Asociací producentů v audiovizi (APA) vzešly dva vítězné krátké filmy ve formátu „branded content“, které jsou nyní k vidění na internetu a míří i do kin. Oba filmy se stávají součástí aktivit společnosti T-Mobile v oblasti digitálního wellbeingu. Vítězní režiséři a autoři projektů Adam Martinec a Ondřej Erban byli vybráni nejprve z desítek zájemců, později z devíti finalistů, v odborné porotě zasedli profesionálové z řad českého reklamního průmyslu, APA, Young Academy a T-Mobile.

Zatímco jeden z krátkých filmů upozorňuje na vliv fake news na člověka, hlavní hrdina druhého hledá rovnováhu mezi online a offline světem. Filmy budou nasazené i před celovečerními snímky v kinech po celé České republice, 24. a 25. září je uvidí i diváci festivalu Finále Plzeň. Tam proběhne pod názvem Young Academy: Ztracený čas v digitálním světě a vliv dezinformací prezentace těchto dvou filmů i diskuse s režiséry Martincem a Erbanem. Zúčastní se jí také producentka a ředitelka Young Academy Petra Ondřejková a Zuzana Netolická z T-Mobile. Mentory režisérského workshopu byli například režiséři Jan Kalvoda a Přemysl Ponáhlý z dua Wolfberg oceňovaní na poli mezinárodní reklamy, režisér a nositel cen Art Directors Club či mezinárodních ocenění za kreativitu Daniel Růžička, producenti Pavel Picek z Armada Films a Petr Oplatka z Creative Embassy, supervizor vizuálních efektů Jan Malíř z UPP nebo střihač Filip Malásek.

Adam Martinec ve svém krátkém filmu upozorňuje na to, že i v rámci rodiny mohou například rodiče či prarodiče pod vlivem kombinace samoty, tlaku sociálních sítí a strachu vážně podlehnout nejrůznějším neověřeným informacím či fake news. V minulosti byl Martinec oceněn například Českým lvem za nejlepší krátký film a Cenou Magnesia za Anatomii českého odpoledne, za niž získal i Cenu filmových kritiků. 

Film Dezinformace Adama Martince

Ondřej Erban ve svém mystifikačním filmu Ztracený čas poukazuje na enormní trávení času u počítačů a mobilních zařízení. Hlavním sdělením je fakt, že tento čas nám do offline světa už nikdo nevrátí. A tak nezbývá, než s tím něco začít dělat. Jeho krátký snímek Sto dvacet osm tisíc byl vybrán do soutěže sekce Cinéfondation v Cannes, zvítězil v Ceně Magnesia na Českém lvu a ocitl se i na shortlistu BAFTA. 

Film Ztracený čas Ondřeje Erbana

-mav-