Výstava o inovacích pro udržitelnost využívá augmentované reality

středa, 12. října 2022, 10:35 Aktuality, Marketing MediaGuru

V historické budově Národního muzea je od 12. října 2022 k vidění výstava SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Využívá augmentované reality.

Zdroj: Česká centra

Zdroj: Česká centra

V historické budově Národního muzea je od 12. října 2022 k vidění výstava SDGs: Innovations for a Sustainable Future. Projekt Českých center vznikl ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR a Národním muzeem. Konkrétně představuje cíle udržitelného rozvoje a to, jak věda a inovace přispívají k jejich naplňování. Výstava pracuje s technologií augmentované reality (AR).

Základem výstavy je celkem 17 různorodých grafických obrazců, které zastupují jednotlivé cíle udržitelného rozvoje, tedy globální výzvy, jako je klimatická změna, snaha o vymýcení chudoby, gendrová rovnost, ale i otázky jako cenově dostupná a čistá energie nebo férová práce. Jednotlivé obrazce, rozmístěné v prostoru výstavy, ožívají ve speciální aplikaci, která je zdarma ke stažení pro mobilní telefony a tablety. Díky ní mohou diváci objevovat animace, zvukové efekty, ale i texty, které každé z témat vysvětlují z pohledu vědy a inovací.

Výstava vznikala od začátku roku 2021 a kromě odborníků z Českých center a Technologické agentury ČR se na ní podíleli novináři věnující se popularizaci vědy. Grafickou podobu projektu připravilo studio Fuksa Works, které se proslavilo řadou kampaní pro globální značky jako Nike, Facebook nebo Google. Aplikaci pro augmentovanou realitu naprogramovalo studio VR Musashi.

„Byla to skutečně komplexní práce a klíčové pro nás bylo najít rovnováhu mezi zajímavostí a hloubkou,“ říká Tomáš Sacher, vedoucí projektů Českých center k předsednictví v Radě EU, v jejichž rámci výstava vznikla. „Propojuje interaktivní a hravou formou s obsahy, které by neměly urazit ani člověka, který se danou problematikou zabývá. To znamená – snažili jsme se v textech skutečně najít to podstatné a odkazovat na konkrétní vědecké projekty a výzkumné instituce,“ dodává s tím, že klíčovou otázkou bylo pro autory i to, jak si v dané problematice stojí nejen čeští vědci, ale i Evropa jako celek.

„V Technologické agentuře ČR je udržitelnost stěžejním požadavkem a klademe na ni velký důraz při hodnocení výzkumných projektů v průběhu jejich řešení i po ukončení řešení. Současně požadujeme, aby se princip udržitelnosti výsledků řešených projektů hodnotil již v okamžiku výběru projektů pro financování,” uvedl Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury ČR.

Projekt volně doplňuje již probíhající environmentální výstavu v Národním muzeu s názvem ZeMě, která návštěvníkům ukazuje, jak mohou sami přispět k ochraně životního prostředí. 

Projekt vznikl u příležitosti českého předsednictví v Radě EU a představí se postupně v sedmnácti zahraničních destinacích. Hlavním partnerem výstavy v Praze je Skupina ČEZ. Česká centra pak pro něj plánují necelou dvacítku zahraničních realizací. Aktuálně ji uvádí například České centrum Londýn. Představí se však také v Berlíně, Bratislavě, Bruselu, Varšavě a řadě dalších evropských měst, ale například také Hongkongu. V červenci a září již proběhla ve Stockholmu a New Yorku.

-mav-