Senátní výbory se staví odlišně k autorské novele

středa, 30. listopadu 2022, 15:45 Aktuality, Internet & Mobil , Aktualizováno ČTK

Senát zřejmě nezmění posílení role vydavatelů při sjednávání odměny s poskytovateli informačních služeb na internetu, byť to vadí společnosti Google.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Senát zřejmě nezmění posílení role vydavatelů při sjednávání odměny s poskytovateli informačních služeb na internetu, byť to vadí společnosti Google. Horní parlamentní komoře to dnes doporučil její kulturní výbor v rámci novely autorského zákona, kterou doporučil schválit beze změn. Předseda výboru Jiří Růžička (za TOP 09) neprosadil ani zrušení postihu za nadměrné blokování uživatelů internetu, ani osvobození drobných živnostníků od autorských poplatků. Ústavně-právní výbor naopak doporučil novelu zamítnout kvůli obavám z dopadů sporných ustanovení.

Novela má po zásahu Sněmovny mimo jiné umožnit soudně zakázat provoz sdílení obsahu on-line, tedy například prostřednictvím YouTube, pokud by provozovatel opakovaně a neoprávněně zamezil nahrání příspěvku uživatele, odstraňoval jej nebo k němu znemožňoval přístup. Růžička v souladu s Asociací producentů v audiovizi označil úpravu postihu za vadnou a neúměrně přísnou, neboť zrušení služby by zasáhlo do práv všech jejích uživatelů. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) chce věc upravit novelou o audiovizuálních službách, kterou chce předložit do konce prvního čtvrtletí příštího roku.

Růžička chtěl zrušit také pasáž, podle níž by živnostníci nemuseli do budoucna platit autorské poplatky za to, že například v zázemí prodejny měli puštěnou reprodukovanou hudbu, která by byla nahodilá a nevýdělečné povahy. Proti úpravě jsou Ochranný svaz autorský nebo Mezinárodní federace hudebního průmyslu, podle nichž bude ustanovení zneužíváno. Baxa slíbil, že ministerstvo by v případě zneužívání výjimky navrhlo její úpravu.

Ústavně-právní výbor zamítnul novelu na návrh Michaela Canova (SLK), kterého podpořili i někteří další senátoři z vládních frakcí, kteří převzali argumenty odpůrců kritizovaných změn. Senátní hospodářský výbor ani mediální komise se na žádném postoji k novele neshodly. Horní komora o předloze rozhodne do konce týdne.

Kulturní výbor nevyhověl žádosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), podle jehož předsedy Petra Mlsny by měla horní komora z novely odstranit pro duplicitu definici dominantního postavení provozovatelů internetových vyhledávačů a jeho zneužití jako přestupku. Podle Mlsny je to už zakotveno v zákoně o ochraně hospodářské soutěže.

Ustanovení se týká povinnosti firem jako Google, Twitter nebo Facebook, které budou muset získat od vydavatelů nebo jejich kolektivního správce licence ke komerčnímu využívání jejich článků. Novela má stanovit také parametry licenčního poplatku. Za nedodržení by hrozila provozovatelům vyhledávačů pokuta až jedno procento jejich celosvětového ročního obratu, což se nelíbí zejména společnosti Google, která je provozovatelem nejužívanějšího internetového vyhledávače.

Asociace online vydavatelů (AOV) uvedla, že by bylo vhodnější vztahovat výši sankce k obratu dosahovanému na českém trhu, a to ve výši 15 či 20 procent. Je to podle jejího názoru odpovídající výše z pohledu motivace jednat „v dobré víře“, sankce je vztažena k příslušnému trhu a zároveň by mohla otevřít cestu k relativně rychlému nastavení parametrů dohody s technologickými platformami o platbách za používání obsahu vydavatelů a novinářů, pokud se na straně platforem potvrdí jimi deklarovaná ochota k jednání.

Google podle zástupkyně jeho české pobočky Júlie Schvarcové bude muset v případě přijetí novely zrušit dosavadní smlouvy s vydavateli a zároveň začít zobrazovat pouze titulky, nikoli krátké náhledy u zpráv, což sníží návštěvnost stránek vydavatelů, a tím i jejich příjmy. Zastánci novely to označili za pohrůžky. Podle nich má novela zajistit vydavatelům možnost dojednání spravedlivé odměny a zabránit provozovatelům vyhledávačů ve zneužívání jejich dominantního postavení na trhu.

-čtk, -mav-

Aktualizováno o stanovisko Ústavně-právního výboru