Musk chce nabízet Twitter bez reklam

neděle, 18. prosince 2022, 07:55 Internet & Mobil MediaGuru

Kdo nemá problém za používání sociální sítě platit, tomu by se v budoucnu neměla zobrazovat při prohlížení tweetů inzerce.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nový majitel Twitteru přišel s dalším velmi odvážným nápadem. Elon Musk se na své sociální síti nechal slyšet, že v příštím roce zavede na sociální síti novou a ještě dražší verzi předplacené služby Twitter Blue. Ta nemá obsahovat žádné reklamy. Miliardář a zároveň také šéf automobilky Tesla tím reagoval na příspěvek glosující, že podobná funkcionalita Twitteru chybí, přestože ji jiné platformy nabízejí. Současně Musk ujistil, že i základní verze služby Blue má obsahovat redukci množství zobrazovaných inzerátů. Kdo nemá problém platit osm dolarů měsíčně – v případě používání operačního systému společnosti Apple o tři dolary více – uvidí o polovinu méně reklam než neplatící uživatelé. Kdy má osekání reklam reálně nastat, to ale v tuto chvíli jasné není. Oficiální web služby jen vyjádřil naději, že k tomu má někdy v budoucnu dojít.

Twitter svou základní předplatitelskou službu s přídomkem Blue v těchto dnech restartuje po předchozím chaotickém nasazení. V listopadu síť službu pozastavila kvůli záplavě falešných účtů. K celkem hodnověrnému parodování oficiální komunikace velkých firem či celebrit stačilo jen zaplatit osmidolarový poplatek. Mnoho vtipálků toho rádo využilo a u oficiálně znějícího názvu účtu se jim ukazovala ikona zobrazující ověřený profil. Nyní by podobné parodické pokusy měly být složitější.

A to i přes to, že u svého jména předplatitel po ověření svého telefonního čísla nadále uvidí modrou „fajfku“. Stejnou, kterou ještě před akvizicí ze strany Muska Twitter uděloval význačným účtům jako symbol jejich pravosti. Tuhle signální roli teď nicméně přebírají zlaté (pro VIP účty včetně těch firemních) nebo šedé (pro vládní organizace) „fajfky“.

Twitter Blue dále dává uživatelům možnost editovat jejich tweety do třiceti minut od publikace. Zaručuje také například zobrazování videoobsahu ve vyšším rozlišení. Velkou neznámou ale je, jakou protihodnotu dostane zpátky Twitter. Server Social Media Today připomněl Muskův záměr, aby reklama tvořila jen zhruba polovinu příjmů firmy – zbytek by mělo pokrýt předplatné. Je to reálné? Teoreticky ano.

K naplnění plánu stačí „jen“ přimět zhruba 24 milionů uživatelů Twitteru, aby začalo platit za službu Blue. Tedy přibližně každého desátého. Pro srovnání: prémiová verze YouTube bez reklam přilákala 50 milionů předplatitelů. Toto číslo platících diváků je však zlomkem celkového počtu uživatelů videoportálu, jejich počet překonává dvě miliardy. Nabízí se v této souvislosti několik dalších kritických otázek. Jak se změní uživatelský zážitek nepředplatitelů, respektive o kolik více reklam budou muset vídat, aby byly příjmy Twitteru z inzerce a předplatného v rovnováze? Budou mít značky zájem vůbec na Twitteru inzerovat, pokud by se jejich propagace ztrácela v nepřehledné reklamní kakofonii? K přehodnocení způsobu zobrazování twitterové reklamy bude muset nejspíš dojít tak jako tak. Nedávno Elon Musk oznámil, že chce rozšířit maximální počet znaků jednoho tweetu z 280 na čtyři tisíce. Jisté je, že sociální síť čekají bezprecedentní změny a její uživatelské rozhraní sotva může zůstat stejné, jak naznačují příspěvky níže.

-riv-