Kaufland a Lidl otestují zpětný odběr PET lahví a plechovek

čtvrtek, 9. února 2023, 07:10 Aktuality, Retail MediaGuru

Kaufland a Lidl spouští na vybraných prodejnách pilotní projekt zpětného odběru PET lahví a plechovek.

Lahvomat na vracení PET lahví a plechovek v Lidlu, zdroj: Lidl

Lahvomat na vracení PET lahví a plechovek v Lidlu, zdroj: Lidl

Obchodní řetězce Kaufland a Lidl, které patří do obchodní skupiny Schwarz, odstartují 23. února pilotní projekt zpětného odběru PET lahví a plechovek v České republice. Jedná se o aktivitu v rámci mezinárodní strategie REset Plastic, jež dlouhodobě usiluje o snížení množství plastů používaných ve výrobě i v obchodecch. 

„Chceme veřejnost upozornit na důležitost udržitelného přístupu k životnímu prostředí a zvýšit její povědomí o možnostech, jak jej dosáhnout,“ vysvětluje tisková mluvčí Kauflandu Renata Maierl edukační záměr projektu a dodává: „Zákazníci si tak mohou systém sběru PET lahví a plechovek vyzkoušet dříve, než vstoupí v platnost.“

„Věříme, že pilotní projekt pomůže podpořit myšlenku zavedení zálohového systému v České republice a že se aktivně zapojí i naši zákazníci. Vzhledem k tomu, že v případě zavedení systému budou zákazníci primárně vracet nápojové obaly u obchodníků, je pro nás důležité, aby nastavení celého systému bylo maximálně zákaznicky přívětivé,“ doplňuje tiskový mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.   

Pilotní projekt zavádí každý řetězec na třech vybraných prodejnách. O které se bude jednat, bude odhaleno až v den spuštění. Obě společnosti počítají v budoucnu s postupným rozšiřováním projektu. V současné fázi, kdy ještě není stanovena výše peněžní zálohy za plastové lahve a plechovky, obdrží zákazníci slevové kupony na různé sortimentní skupiny.

„Ministerstvo životního prostředí fandí aktivitám velkých obchodních řetězců, které pomohou lépe zacházet s obaly a vracet je do oběhu – takže pracují na principu cirkularity, uzavírají materiálovou smyčku. Díky tomuto pilotnímu projektu se racionálním způsobem ověří ochota zákazníků zlepšit sběr plechovek a PET lahví. Jeho výsledky pomohou při nastavování dalších opatření,“ říká vrchní ředitel pro řízení sekce ochrany životního prostředí Ministerstva životního prostředí David Surý.

Zavedení zálohového systému recyklace se podle průzkumů dlouhodobě těší výrazné podpoře také ze strany české veřejnosti, včetně státní sféry. Již v lednu 2022 spustilo zálohový systém Slovensko, následovalo Lotyšsko. Funkčním zálohovým systémem na PET lahve a plechovky momentálně disponuje celkem třináct evropských zemí. 

-stk-