DDB v kampani k MDŽ řeší přechylování pozic v oboru

středa, 8. března 2023, 15:00 Aktuality, Reklama MediaGuru

U příležitosti Mezinárodního dne žen připravila agentura DDB kampaň, v níž poukazuje na nevyrovnanou reprezentaci žen v reklamě.

Zdroj: DDB Prague

Zdroj: DDB Prague

Agentura DDB Prague připravila na Mezinárodní den žen sérii vizuálů, které poukazují na nevyrovnanou reprezentaci žen v reklamě, když přijde na názvy profesí. Ty se v převážné většině přebírají z angličtiny a uvádějí v nepřechýlené formě. Cílem komunikace na profesní síti LinkedIn, kde DDB označila další reklamní agentury, je otevření diskuze napříč oborem, jak by měl ideální stav vypadat. 

I přesto, že jsou ženy v reklamě zastoupeny hojně, v psané formě se ženské tvary tolik nepoužívají. Ani my někdy nevíme, jak na to. A to nejen v rámci agentury, ale i na úrovni žen z oboru. Některé preferují jednotnou formu, jiným zas současný stav nevyhovuje. Proto jsme se letos rozhodli místo obligátního MDŽ postu využít momentum k rozproudění oborové diskuze a poukázat na to, že se tohle zatím nijak systémově neřeší, uvádí Dora Pružincová, chief creative officer (nebo officerka?) DDB. 

Vizuály si pohrávají s principem automatických oprav a ukazují, jak algoritmy vyhodnocují přechýlené pozice jako chybné. Každá z pozic je situovaná do rozhraní programu, ve kterém typicky pracují jako Photoshop, Keynote nebo Excel. V copy pak navádějí, aby se na ženy v oboru myslelo nejen na jejich svátek. 

„Chceme, aby se lidé zamysleli nad tím, jaký jazyk používají a jaké účinky to může mít na lidi, kteří se s těmito texty setkávají,“ objasňuje Amila Hrustić Batovanja, kreativní ředitelka DDB Prague. „Neříkáme, že existuje jediná správná cesta. Jazyk by ale měl odrážet naše potřeby. A pokud ženy chtějí používat přechýlení, nemělo by to být bráno za chybu.  

Zajímavostí je, že nápad vznikl díky tiskové zprávě pro oborová média. Právě při psaní vyjádření za agenturu, mi totiž Word zarytě opravoval slova kreativní ředitelka a copywriterka na mužskou formu. Nekorektní autokorekce mě nejdřív překvapila, pak rozzlobila a nakonec inspirovala k otevření diskuze u nás v agentuře a proměně frustrace v kreativní nápad, objasňuje Simona Luteránová, senior copywriterka DDB. 

-stk-