Adform: CPM se mírně zvyšuje, cena za proklik zůstává stejná
Datové srovnání vývoje programatické online reklamy vycházejí z Programmatic Benchmarks společnosti Adform za léta 2019 až 2022.
Počet zobrazení reklamy na mobilech narůstá. Nejsilnějším oborem z hlediska objemu zobrazených reklam zůstává i nadále oblast technologií. Vlivem mediální inflace se CPM v průběhu posledních let mírně zvyšuje, ale cena za proklik zůstává díky rozvoji reklamních technologií na podobné úrovni. Vyplývá to ze srovnání reportů Adform Programmatic Benchmarks za léta 2022, 2021 a 2019.
Zobrazení reklamy na mobilech roste
Z celkového počtu impresí prodaných v rámci systému Adform v roce 2022 připadlo 52 % na mobilní zařízení, 45 % na desktopy a necelá 3 % na tablety. Během roku 2021 bylo dosaženo srovnatelných výsledků. V roce 2019 pak téměř 51 % impresí připadlo na desktopy a na mobilní imprese necelých 44 %. Impresí na tabletech pak bylo 5,5 %.
Distribuce impresí podle zařízení v roce 2019
Distribuce impresí podle zařízení v roce 2022
Zatímco podle dat SPIR si v roce 2020 88 % Čechů prohlíželo webové stránky na desktopech a 67 % na mobilech, tak o rok později si webové stránky na mobilech prohlíželo už 77 % české internetové populace. Přes desktopy internetové stránky navštěvovalo 88 % Čechů.
„Nejen naše data ukazují, že Češi stále více konzumují internetový obsah přes mobilní zařízení. Vnímáme, že manažeři firem si toto uvědomují a investují do tvorby webů, které jsou uzpůsobené zobrazování na mobilech,” vysvětluje Michael Štádler, country manažer pro Českou republiku a Slovensko, Adform.
Nejvíce impresí v technologickém segmentu
Ve všech sledovaných letech patří k nejsilnějším oborům z hlediska počtu impresí oblast technologií. V roce 2019 na tuto vertikálu připadlo více než 35 % impresí zajištěných přes platformu Adform. O dva roky později byla tato oblast zodpovědná za téměř 31 % impresí a v roce následujícím pak za 30,35 % impresí. V roce 2019 patřil z hlediska množství impresí na druhou příčku obor automotive následovaný osobními financemi. V roce 2022 druhou příčku obsadily osobní finance s necelými 11 % impresí a na třetí příčce se umístil segment jídla a pití.
Vývoj CPM a ceny za proklik
V roce 2019 se průměrné CPM (cena za tisíc oslovení) pohybovalo na úrovni 41,90 Kč, o dva roky později tento ukazatel mírně vzrostl na 44,10 Kč. V roce 2022 však vlivem mediální inflace a většího využívání dražších reklamních formátů jako video nebo branding narostl na úroveň 51,63 Kč. Cena za proklik zůstala ve sledovaném období na téměř totožné úrovni a pohybovala se v rozmezí 15 -17 Kč. Podobná úroveň ceny za proklik je možná díky rozvoji pokročilých optimalizačních algoritmů a jejich většímu využívání inzerenty.
Vývoj CPM (Kč)
Viditelnost reklamy se zvyšuje
V roce 2019 bylo viditelných (podle standardů IAB, tedy min. 50 % banneru po dobu alespoň 1 sek.) necelých 42 % bannerů. Bannerům byli návštěvníci v průměru vystaveni 12 sekund. V roce 2022 je viditelných necelých 54 % bannerů a v průměru je reklama viditelná po dobu 35 sekund. „Tento ukazatel postupně narůstá, protože se nám daří lidem zobrazovat stále relevantnější reklamu, se kterou tráví více času,” dodává Štádler.
-mav-