Slovenská média o vaření: Jak si stojí weby a tištěné tituly?

sobota, 17. června 2023, 09:00 Slovensko Ivan Krasko

Top kulinářské weby překračují miliónovou návštěvnost. V printovém segmentu jsou aktivní a hlavní vydavatelé. Přinášíme přehled největších slovenských médií o vaření.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Webom venujúcim sa vareniu, jedle a receptom sa v slovenskom online darí dosahovať vysoké čísla, tie najúspešnejšie prekračujú mesačne miliónovú návštevnosť. V printe prechádza tento segment zmenami: na poli kulinárskych časopisov pribudol nový hráč, kým ďalší, naopak, znížil periodicitu. Prinášame prehľad najväčších slovenských médií o varení.

Ringier s najvyššou návštevnosťou

V oficiálnom meraní slovenského internetu, IABmonitore, je niekoľko online projektov zameraných na varenie a recepty. Najnavštevovanejší z nich, Dobruchut.sk, dosahoval v 1. kvartáli 2023 mesačnú návštevnosť bezmála 1,39 milióna RU. Je auditovaný pod materským webom Aktuality.sk, ktoré mesačne navštevuje 2,7 milióna ľudí. Kulinársky projekt je teda zaujímavým z hľadiska návštevnosti; klikne si naň polovica návštevníkov Aktualít. A na Dobruchut.sk chodí každý tretí používateľ slovenského internetu – veľkosť slovenského onlinu je totiž aktuálne približne 4,1 milióna RU mesačne.

Za projektom Dobruchut.sk stojí líder slovenského internetu Ringier Slovakia Media. Označuje ho za “najväčší portál s receptami na Slovensku” s vyše 40 tisícmi receptov.

Pre slovenský Ringier nejde o jediný kulinársky projekt. V portfóliu má aj Recepty.sk, ktorý sľubuje “prémiové recepty, výber najlepších receptov a videí”. Tiež je auditovaný pod Aktualitami a dosahuje mesačnú návštevnosť vyše 640 tisíc RU.

Návštevnosť webov v kategórii IABmonitora „Varenie, jedlo, nápoje, recepty“

  1. Aktuality.sk/Dobruchut.sk - 1 387 254 RU/9 403 762 PV
  2. Varecha.pravda.sk - 1 245 319 RU/9 967 977 PV
  3. Aktuality.sk/Recepty.sk - 643 814 RU/2 527 974 PV
  4. Pluska.sk/Dobré jedlo - 297 711 RU/3 225 230 PV
  5. Tortyodmamy.sme.sk (mimo kategórie „Varenie, jedlo, nápoje, recepty“) - 287 316RU/1 063 065 PV
  6. Varimespolu.svetevity.sk - N/A

(mesačný priemer za január-marec 2023, zdroj: IABmonitor)

Presah webu do printu

Aktuálnou dvojkou medzi slovenskými webmi o varení je Varecha, auditovaná pod webom Pravda.sk a patriaca do portfólia Our Media SR. Publisher ho prezentuje ako “kulinársky portál s najväčším počtom užívateľských receptov na Slovensku, s viac ako 50-tisíc receptami” a dodáva, že “mnohé z nich už dostali aj knižnú podobu”. Pre slovenskú Our Mediu je Varecha jedným z nosných projektov.

Varecha dosahuje v online takmer 1,25-miliónovú mesačnú návštevnosť. Na rozdiel od Ringiera je Our Media SR okrem digitálu aktívna aj v printe, vydáva mienkotvorný denník Pravda a aj pri Vareche sa rozhodla využiť synergie. Varecha vychádza v tlačenej podobe každý piatok ako príloha Pravdy a v máji 2022 sa k tomu pridal aj rovnomenný samostatne predávaný 100-stranový mesačník. Štartoval s úvodným tlačeným nákladom 30 tisíc kusov, na rok 2023 deklaruje vydavateľ 19-tisícový náklad. V audite predaja tlače ABC SR titul nefiguruje.

Kulinárske weby prevádzkujú aj ďalšie veľké médiá. Dvaapolmiliónový Zoznam má sekciu Gurmán, jej návštevnosť však nepoznáme. Iní, podobne ako Our Media SR, prepojujú digitálne projekty s printovými.

Printová jednotka

V segmente printových časopisov o varení má najsilnejšiu pozíciu Dobré jedlo zo skupiny News and Media Holding. V minulom roku sa z neho každomesačne predávalo takmer 18 tisíc výtlačkov a bol iba jedným z dvoch titulov auditovaných v ABC SR, ktorým medziročne rástla návštevnosť. Nárast predajov posunul Dobré jedlo na piatu priečku medzi najpredávanejšími mesačníkmi. Prehľad slovenských mesačníkov.

Dobré jedlo je na trhu už od roku 1998. V mesačnej periodicite vychádza od roku 2007, predtým bolo štvrťročníkom. Značka Dobré jedlo je aktívna aj v online: má vlastnú sekciu na webe Pluska.sk, ktorá v minulom kvartáli dosahovala návštevnosť takmer 300 tisíc RU podľa IABmonitora.

News and Media Holding vydáva aj spoločenský týždenník Život. Jeho predošlý publisher Ringier Axel Springer využíval túto dlhoročnú značku práve v kulinárskom segmente a vydával knižnú edíciu Recepty zo Života. Vyšlo v nej takmer 40 kníh, no momentálne nepokračuje.

Veľkí publisheri aktívni

Téma varenia a receptov je zaujímavá i pre ďalších veľkých vydavateľov na Slovensku, no žiaden z nich svoje tituly neadituje v ABC SR a majú redšiu periodicitu.

Mafra Slovakia využíva svoje etablované značky: v portfóliu má dvojmesačníky Rytmus života Varíme či Chvíľka pre teba Varíme a pečieme pre ženy nad 40 rokov. Značku ženského mesačníka Evita v minulosti skúsila tiež a vydala niekoľko Evita špeciálov Varíme spolu. Má k nej aj sekciu na webe svetevity.sk, avšak posledný rok ju neaktualizuje.

Vydavateľstvo Petit Press je v segmente o varení aktívne nepriamo tiež, a to cez firmu naničmama, v ktorej mu patrí väčšinový podiel. Táto spoločnosť vydáva štvrťročník Torty od mamy “pre amatérske cukrárky a milovníkov tort”. K nemu pridala aj web tortyodmamy.sk, začlenený pod doménu Sme.sk. V prvom kvartáli 2023 dosahoval takmer 290-tisícovú mesačnú návštevnosť.

Slovenský F.O.O.D. vydržal doteraz

Časopisy o varení boli zaujímavé aj pre ďalších publisherov, niektoré projekty sa však na trhu neudržali. Výnimkou je slovenská mutácia pôvodom českého projektu F.O.O.D., ktorá existuje doteraz. Začala vychádzať v roku 2014, šesť rokov po českej sestre. Na trh ju uviedlo vydavateľstvo Versa Media, vtedy ako sestra českej Mladej fronty. Slovenský F.O.O.D. štartoval pri tlačenom náklade 35 tisíc kusov, ako vtedy uvádzal publisher pre Stratégie. V audite ABC SR sa nikdy neobjavil, takže presné predaje trh nepozná.

Slovenský F.O.O.D. sa však nevyhol zmenám – menil vydavateľa, naposledy začiatkom roka 2023. Prevzala ho spoločnosť Magnet Press Slovakia, ktorá zároveň upravila periodicitu z mesačníka na dvojmesačník.

V Česku už pôvodný magazín F.O.O.D. v tlačenej podobe nevychádza: vydavateľ Czech News Center koncom minulého roka významne upravoval portfólio lifestylových magazínov, F.O.O.D. a ďalšie tituly v printovej podobe skončili a presunuli sa do digitálu.

Na slovenskom trhu nevydržal mesačník Navarené napečené, i keď za ním stálo jedno z najväčších vtedajších slovenských vydavateľstiev, Spoločnosť 7 Plus. Začal vychádzať koncom roka 2011, v roku 2013 dosahoval predaje približne 10-tisíc výtlačkov a v nasledujúcom roku 8 tisíc. Rok 2014 bol preň aj posledným.

Neúspešne sa na trhu pokúšali dostať aj menší vydavatelia: v roku 2009 sa o to podľa Mediálne.sk snažil lifestylový dvojmesačník venovaný kulinárskemu umeniu Varíme ľahšie a v roku 2011 zase mesačník Recepty pre mňa(m), ktorý chcel zaujať nízkou cenou 19 centov. Prvé vydanie z januára 2011 prešlo aj auditom tlače ABC SR: tlačený náklad bol 70 tisíc kusov, predaný 37 tisíc. Ďalšie číslo vyšlo podľa Mediálne.sk “iba na objednávku súkromnej spoločnosti, ktorá ho rozdávala pre svojich zákazníkov”. Publisher sľuboval pokračovanie tohto mesačníka, no nestalo sa tak.

Ani jeden z pokusov tak neohrozil pozíciu časopisu Dobré jedlo. Ten na trhu vydržal doteraz aj v silnejúcej konkurencii digitálu či kulinárskych projektov, s ktorými prišli veľké obchodné reťazce ako Lidl, Billa a ďalšie.