Tipy pro podnikatele: Jak nastavit strategii na sociálních sítích?
Na příkladu hypotetického Karlova kadeřnictví popisuje Vít Klement, co mají podnikatelé vzít v úvahu, když chtějí sociální sítě využívat pro své podnikání.
V novém seriálu na příkladu Karla a jeho kadeřnictví krok za krokem popíšeme, jak nastavit komunikační strategii firmy na sociálních sítích. Pro Karla, podnikatele z okresního města, ve kterém si otvírá nové kadeřnictví, je totiž důležité pochopit, co je strategie sociálních médií a proč je pro jeho podnikání důležitá.
Asi těžko dnes totiž budete hledat v podmínkách českého prostředí firmu, která nemá svůj profil na nějaké sociální síti. Podobně obtížně ale budete hledat firmu, která má svoji prezentaci na sociálních sítích postavenou na pečlivě definované komunikační strategii. Úspěšné podnikání na sociálních médiích vyžaduje dobře promyšlenou a efektivní strategii. Bez ní se může vaše značka na sociálních médiích snadno ztratit v konkurenci jiných podniků a nevyniknout v očích vašich potenciálních zákazníků.
Takže co přesně je strategie sociálních médií? Jde o plán, který Karlovi jasně určí, jak bude pro potřeby svého kadeřnictví využívat sociální média k dosažení svých cílů. A jak přesně postupovat při sestavování tohoto plánu? Karla navede pár základních otázek:
- Co chce přítomností na sociálních sítích získat?
Když se Karel zamýšlí nad tvorbou strategie pro své nové kadeřnictví, měl by začít stanovením cílů pro svou značku. Tyto cíle by měly být konkrétní a měřitelné a měly by odpovídat tomu, co chce Karel tímto podnikáním dosáhnout. Například by mohl chtít zvýšit povědomí o svém kadeřnictví mezi obyvateli města, získat nové zákazníky a navýšit tržby.
- Co jsou zač jeho zákazníci?
Dalším důležitým krokem je analýza cílového publika. Karel by měl zjistit, kdo jsou jeho zákazníci, co hledají a jaká sociální média v jeho městě a okolí používají. Například, pokud jeho cílovou skupinou jsou mladí lidé, měl by se zaměřit na použití Instagramu nebo TikToku, zatímco pokud cílí na starší publikum, může být vhodnější zaměřit se na Facebook. Karel ale ví, že v jeho městě je nejlepší použít právě Facebook a Instagram. To když se koukne na data, například v reklamním systému té které platformy, kolik uživatelů může ve městě a okolí oslovit. Výhledově uvažuje také o TikToku. Ze školení totiž ví, že obsah se na této platformě šíří dobře virálně, jak dle zájmů, tak částečně i lokálně, a chce do svého kadeřnictví přilákat také zákazníky ze širšího okolí.
- Kdo a jak často bude připravovat obsah pro sociální sítě?
Dalším krokem je tvorba obsahu, který bude sdílet na sociálních médiích, respektive úvaha nad ní. Obsah by měl být relevantní pro cílové publikum a měl by být prezentován v odpovídajícím stylu a formátu. Karel chce na Facebooku používat fotky a krátká videa, na Instagramu potom hodně spoléhá na formáty Stories a Reels.
Kromě toho Karel přemýšlí, jak často bude přispívat na sociální kanály svého kadeřnictví, a jakou roli budou hrát různí členové jeho týmu při tvorbě a publikování obsahu. V tomto kroku je také důležité zvažovat interakce s fanoušky a zákazníky, jako jsou odpovědi na komentáře a zprávy. Karel ví, že tuto oblast dnes na sítích nelze podceňovat. A že uživatelé, tedy potenciální zákazníky, očekávají rychlou reakci na dotazy typu otevírací doby, nabídky produktů, vybavení nebo služeb kadeřnictví atd.
Protože Karel ví, že bude během dne pečovat o svoje zákazníky, domluvil se ještě s kamarádem ze školy, že mu bude s reagováním na dotazy a komentáře na Facebooku a Instagramu pomáhat.
V dalším dílu se podíváme na to, jak by měl v rámci strategie Karel postupovat z hlediska tvorby obsahu a trendů komunikace na sociálních sítích.
Autor textu: Vít Klement, Head of Social, Group M