Jak na sítích najít a oslovit cílovou skupinu?
Druhá část seriálu od Vítězslava Klementa, který přináší tipy podnikatelům pro práci s reklamou na sociálních sítích, se zaměřuje na výběr a oslovení cílové skupiny.
Pokračujeme v druhém dílu seriálu o panu Karlovi. Ten si otevřel svoje kadeřnictví v okresním městě a rozhodl se, že svoje zákazníky bude získávat právě přes sociální sítě. A také pro Karla, stejně jako pro vás a vaše podnikání, je důležité si uvědomit, že ani na sociálních sítích nejsou vaší cílovou skupinou úplně všichni.
„Všechny chytit mám, všechny chytit mám!”, zpívá se ve znělce jednoho animovaného seriálu, který na začátku tisíciletí ovládl také Česko. Zdá se, že na tomto seriálu vyrostla řada dnešních marketérů, protože středobodem jejich honby za klienty a zákazníky je opravdu „ulovit všechny".
V současné digitální době, kdy jsou lidé denně zasypáváni množstvím reklamních sdělení, je stále obtížnější zaujmout svou cílovou skupinu. Paradoxně však nikdy nebylo snazší ji oslovit. Přesto mnoho firem stále dělá základní chybu – místo aby se zaměřily na konkrétní cílovou skupinu, snaží se oslovit všechny.
Tato situace se velmi často opakuje i na sociálních sítích. Zde je to obzvláště neefektivní, protože sociální média nám dávají nástroje k přesnému cílení našeho obsahu. Pokud nevíme, ke komu mluvíme, riskujeme, že náš obsah bude v nepřeberném šumu sociálních sítí ztracen.
Karel ví, že identifikace cílové skupiny je jen prvním krokem. Ví, že v jeho městě moderní kadeřnictví chybí, a tak například cílí na ženské zákaznice, které vyžadují kvalitní služby. Stejně tak chce těžit z toho, že se jeho provozovna nachází blízko zdejšího domova pro seniory. Chce tak v dopoledních hodinách, kdy nemá tolik klientů, nabídnout zlevněné služby právě seniorům.
Práce s všeobecnými cílovými skupinami však dnes už nestačí. Pro efektivní marketing na sociálních médiích je důležité vytvářet a pracovat s konkrétními personami cílové skupiny. Persona představuje detailní profil jednotlivce, který reprezentuje část cílové skupiny. Persona může zahrnovat informace jako věk, pohlaví, zájmy, nákupní návyky, preferované sociální sítě a další.
Proto druhým, stejně důležitým krokem, je rozlišit jednotlivé podskupiny v rámci hlavní cílové skupiny. Karel tak na sociálních sítích nechce oslovovat všechny zákaznice z města, ale vzhledem ke kvalitě svých služeb cílí na ty středně příjmové. Stejně tak chce využít toho, že s maminkami mohou jeho služeb využít také jejich děti. S tím potom také souvisí výběr správných sociálních platforem.
Na některých sociálních sítích je totiž vaše cílová skupina aktivnější než na jiných. Karel si musí ověřit, kde je jeho cílová skupina nejaktivnější, a na tyto platformy se pak soustředit. Každá platforma má svou jedinečnou demografii a kulturu, takže je důležité rozumět, jak se na každé platformě komunikuje a jaký obsah je na ní nejefektivnější jak z hlediska virality, tak třeba zapojení uživatelů. Zároveň platí, že ne všechny platformy sociálních sítí jsou vhodné pro lokální komunikaci. Ať už z hlediska organického dosahu, tak reklamních kampaní. Karel výhledově přemýšlí, že by si udělal takové jméno, že by se za ním sjížděli zákazníci z celého kraje nebo klidně i země. Potom má smysl jít třeba cestou Snapchatu nebo TikToku.
Karel ale ví, že pro začátek, kdy jsou jeho cílovou skupinou obyvatelé jeho města, má smysl vydat se komunikací na Facebooku a Instagramu. Je si zároveň vědom toho, že také v případě sociálních sítí se uživatelé často překrývají na různých platformách. To znamená, že stejný člověk může vidět obsah jeho kadeřnictví právě třeba i na tom Facebooku a Instagramu současně. Tento fakt je potřeba vzít v úvahu při plánování a implementaci marketingových kampaní na sociálních médiích. Stejně jak jako při tvorbě obsahu na nich. A přesně na to se s Karlem podíváme v příštím třetím díle tohoto seriálu.
Autor textu: Vítězslav Klement, Head of Social, Group M