Všechny kanály šířené celoplošně se rozhodly pro distribuci ve formátu HD. Návratu ke klasickému pozemnímu vysílání svědčí i probíhající ekonomická krize.
Rozhovor na téma vize pozemního digitálního vysílání poskytl nedávno portálu Wirtualnemedia Andrzej Kozlowski, prezident společnosti EmiTel, která má v sousedním Polsku de facto stejné dominantní postavení jako České Radiokomunikace na našem trhu. Operátor provozuje prakticky všechny celoplošné DVB-T2 multiplexy a technicky zajišťuje pro Polskou televizi i chod veřejnoprávní sítě, která stále funguje ještě ve standardu DVB-T.
Velkým motivátorem diváků pro přechod na nový standard DVB-T2 byla dostupnost nejen veřejnoprávních, ale také všech komerčních kanálů ve vysokém rozlišení, a to bez dodatečných poplatků. „V dobách analogového vysílání byla terestrická televize spojena se špatnou programovou nabídkou. V současné době jsou díky celoplošným, experimentálním, lokálním i zahraničním multiplexům místa, kde můžete přijímat až 100 TV stanic,“ konstatoval Kozlowski.
Operátor EmiTel nyní čeká na rozhodnutí Polské televize, kdy ona bude schopna překlopit svůj stávající celoplošný DVB-T multiplex do standardu DVB-T2. Vysílání v původní technologii probíhalo z důvodu ruské agrese na Ukrajině a TVP ho může využívat nejpozději do konce letošního roku. „Přechod multiplexu 3 na standard DVB-T2/HEVC nevnímáme jako výzvu, ale jednoduše jako úkol, který je třeba splnit. Čekáme jen na rozhodnutí TVP,“ uzavřel šéf společnosti EmiTel.
-lukpol-