Letos 24. srpna uplyne 100 let od narození architekta Karla Pragera, jenž je podepsán pod nejednou ikonickou stavbou v Praze, jako je například budova Federálního shromáždění (dnes Nová budova Národního muzea), Nová scéna Národního divadla či Sdružení projektových ateliérů Emauzy, v němž se v současnosti nachází Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) a Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Právě CAMP se rozhodl si výročí slavného architekta připomenout netradičně a u této příležitosti uspořádat historicky první ročník běhu Archirun. Běžce i zájemce o architekturu na něj láká rozsáhlou marketingovou kampaní.
„Myšlenka Archirunu vznikla jako pocta významnému českému architektovi, Karlu Pragerovi, který by letos oslavil sté narozeniny,“ vysvětluje Barbora Kloudová, která má v CAMPu na starosti PR a marketing, a dodává: „Naším dlouhodobým cílem je zvyšovat povědomí o CAMPu mezi Pražany. Oslovení aktivních cílových skupin, v tomto případě sportovců, je vždy efektivnější, protože jsou otevření novým zážitkům. Spojení sportu a architektury se proto nabízelo. Uvažovali jsme nad tím už delší dobu, i proto, že v rámci IPRu je sport ve městě jedním z témat, která řešíme.“
Se sloganem „Běžte, klusejte, jděte“ je Archirun, který se koná 26. srpna, komunikován jako běh určený pro všechny běžce i neběžce. Celková délka trasy, mapující budovy spojené s Karlem Pragerem, je naplánována na zhruba sedm kilometrů a je vhodná i pro seniory nebo rodiče s dětmi. Účastníci budou mít navíc možnost navštívit místa, která nejsou běžně přístupná.
Start i cíl závodu je před CAMPem, v ulici Vyšehradská 51. Jednotlivé budovy jsou postupně blíže prezentovány ve spolupráci s ambasadory. Rapper Vladimir 518 představil budovu Nové scény Národního divadla. Janek Rubeš, jeden ze zakladatelů projektu „Kluci z Prahy“, pozval účastníky do budovy Federálního shromáždění. Bára Poláková se podívala do CAMPu, Mikýř provedl Kotelnou Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí a Asijatka Komerční bankou na Arbesově náměstí.
Doprovodná komunikační kampaň využívá outdoor, rádio, podcasty, sociální sítě a také PR aktivity. Součástí je i navázání partnerských a mediálních spoluprací.
V digitálním prostoru staví kampaň na zapojení influencerů, kromě již zmíněných ambasadorů pomáhá s propagací Iva Burkertová z Odivi, Kristýna Políček, Epos 257 či Eliška Bukovičová nebo Sandruš Brabencová z Adidas Runners. Na sociálních sítích a také v médiích, například v Reflexu, probíhaly soutěže o registrace na závod zdarma.
V rámci propagace spolupracuje CAMP také se sportovními subjekty – vedle komunity Adidas Runners, jež se podílela na pěti trénincích k jednotlivým budovám závodu, se jedná o RunCzech či Český olympijský výbor. „Je to pro nás oboustranně výhodné, protože naše komunity jsou aktivní, ale vzájemně se ne vždycky znají. CAMP má poměrně silný dosah na sociálních sítích a díky této spolupráci například Adidas Runners komunita získala nové členy, podobně tak i RunCzech. A do CAMPu se zase podívali lidi, kteří ho předtím neznali,“ přibližuje Barbora Kloudová s tím, že s Českým olympijským výborem jde především o tvorbu obsahu, kdy byl například ředitel IPRu Ondřej Boháč hostem podcastu Přes příkop.
„Klíčová je pro nás také spolupráce s Národním divadlem a Národním muzeem, bez kterých by tento typ akce nebylo možné uspořádat. Účastníci závodu se v rámci závodu dostanou v budovách na místa, která nejsou běžně přístupná,“ doplňuje Kloudová.
V den samotného závodu bude v CAMPu připraven i doprovodný program jako komentované prohlídky, sítotisková, modrotisková nebo sprejovací dílna, koncert pod širým nebem, diskuse, soutěže a další aktivity pro všechny věkové skupiny. Na jeden den se sem také vrátí výstava Architektura 58–89, jejímž kurátorem je Vladimir 518.
S Archirunem by chtěl CAMP pokračovat i do budoucna a propojovat tak zájem o architekturu se sportovní aktivitou. Příští rok se například nabízí propojení s olympijskou tematikou.
-stk-