Marketplaces se v Česku etablují, očekávat lze i další hráče

středa, 13. září 2023, 07:15 Retail, Aktuality MediaGuru

Online tržiště proměňují českou e-commerce. V budoucna mohou přijít i další prodejní platformy.

Zdroj: Allegro

Zdroj: Allegro

V Evropě se přibližně polovina všech online prodejů uskuteční na internetových tržištích (marketplaces), která také Česko vzala v posledním roce útokem. Dokonce rostou o 16 % rychleji než celý trh e-commerce. Zatímco Kaufland láká české a slovenské e-shopaře k expanzi do zahraničí, polské Allegro k nám naopak přivádí velice silnou konkurenci tamějších obchodníků. Přijít by mohli i další hráči, v Evropě působí například francouzský Carrefour, polské Ceneo, německé Zalando či rumunský Emag. 

Internetová tržiště rostou na popularitě a mimo jiné dopadají také na tradiční maloobchod. Tzv. marketplaces propojují majitele e-shopů se spotřebiteli, kteří mohou nakoupit zboží z různých e-shopů na jednom místě. „Do Česka vstoupil například Kaufland, který je v cizině již dobře etablovaný. Díky němu se výrobky obchodníků z Česka a Slovenska mohou prosadit u zahraničních spotřebitelů. Na jaře přišla také populární platforma Allegro, která k nám přivádí novou konkurenci především polských podnikatelů,“ vysvětluje Martin Pech, obchodní ředitel společnosti Upgates.

„Jedním z hlavních argumentů pro nákup zboží na marketplace bývá v zahraničí větší důvěra v tržiště, které nabídky samostatných prodejců agreguje a do jisté míry garantuje kvalitu služeb, vystaveného sortimentu a prodejců. Proto je v Evropě zhruba polovina všech online prodejů realizována přes marketplace, celosvětově jsou to dokonce téměř dvě třetiny,“ říká Radek Klouda, CEO společnosti BaseLinker, která e-shopům zajišťuje expanzi na marketplaces, a doplňuje: „V Česku je obecná důvěra v e-commerce, stejně jako v jednotlivé e-shopy, na velmi vysoké úrovni. Spotřebitelé proto obecně necítí takovou potřebu objednávat zboží pro jistotu skrze marketplace. Přesto mají marketplaces i v Česku velmi silný růstový potenciál, ať už pro široký nabízený sortiment, nebo pro jednoduché porovnání a osvědčené uživatelské prostředí či recenze. Tržiště proto nyní rostou odhadem o 16 procent rychleji než celý e-commerce trh.“

Allegro má na domovském polském trhu 50procentní podíl v polské e-commerce. V Evropě jde o třetího největšího hráče za druhým Ebay a lídrem Amazon. Pro srovnání Alza drží v tuzemské e-commerce 20procentní podíl. 

„České e-shopy se nyní musí připravit na velmi silné soupeře. Pokud jim chtějí úspěšně konkurovat, negativně se to odrazí na maržích. Šanci na úspěch budou mít však obchodníci, kteří prodávají originální výrobky,“ předvídá Martin Pech a dodává: „Než se Allegro v Česku definitivně zabydlí, může mezi spotřebiteli dočasně k nové e-commerce značce s velmi levným zbožím převládat nedůvěra. Výraznější cenové rozdíly totiž v Česku nejsou zvykem.“ 

Češi jsou zároveň velice citliví na lokalizaci internetových obchodů. „Zatím je patrné, že překlady jsou převážně strojové. Stejně tak komunikace v případě reklamací musí probíhat v polštině, což pro české spotřebitele může být komplikací,“ říká Martin Pech. Může se tedy jednoduše stát, že obezřetný nakupující raději dá přednost stránce, která bude plně česky lokalizovaná.

V budoucnu by mohli na český trh dorazit i další prodejní platformy. „V Evropě působí například francouzský Carrefour, polské Ceneo či německé Zalando. Rumunský Emag může být příležitostí pro expanzi českých e-shopů a například u Ebay, která je už globální platformou, příchod do Česka spíše neočekáváme. Kupříkladu maloobchodní značka Decathlon, původem z Francie, již v Česku působí, avšak jejich tržiště dosud není příliš etablované. Nicméně se domnívám, že do budoucna o nich bude více slyšet,“ uzavírá Martin Pech. 

-stk-