Šest nejčastějších omylů o Amazonu

pondělí, 11. září 2023, 14:00 Internet & Mobil, Retail MediaGuru

Amazon je největší marketplace na světě. Jaké mýty o něm u nás kolují?

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Amazon je symbolem inovace a síly, která formuje svět e-commerce a ovlivňuje globální ekonomiku. S neustále rostoucími ambicemi a inovacemi stále drží své soupeře daleko za sebou. Jeho vliv a postavení na trhu je nesporné. Jak je to s Amazonem v ČR? Které mýty o Amazonu kolují?

1. Amazon má lokální platformu v Česku

Gigant se rozšířil do mnoha zemí Evropy a nabídl v nich přímo svou lokalizovanou platformu. Do Česka ale Amazon ještě neexpandoval a ani se pravděpodobně v nejbližší době nechystá.

Data z Czechcrunch ukazují, že by Amazon byl 15. největším e-shopem v ČR. Jedná se o extrémní odhad. Množství českých zákazníků, v souhrnu z různých domén Amazonu, je takové, že by vystačilo na jeden z TOP českýh e-shopů.

V ČR máme v současné době přeloženou verzi německého Amazonu. Na české zákazníky zatím není možné přímo prostřednictvím Amazonu cílit. Český trh momentálně zůstává bez přímého přístupu k lokalizované platformě. To znamená, že prodejci a zákazníci v České republice nemají možnost využívat specifické funkce, služby a výhody, které by byly poskytovány díky lokální verzi Amazonu. Jedná se především o některé služby Amazon Prime. Tento nedostatek může mít vliv na obchodní strategie a možnosti prodejců, kteří se snaží oslovit český trh.

Je zajímavé, že i přesto, že Amazon nemá lokální platformu v České republice, v některých oblastech se mu daří, si získat české zákazníky. Jednou z těchto oblastí je poskytování cloudových služeb prostřednictvím AWS (Amazon Web Services). AWS drží až třetinový podíl na českém trhu s cloudovými službami a získává si důvěru firem a organizací, které využívají jeho infrastrukturu.

Dalším příkladem je Prime Video, streamovací platforma Amazonu, která nabízí široký výběr filmů, seriálů a originálního obsahu. Prime Video již získalo v Česku desetitisíce předplatitelů , což svědčí o rostoucí popularitě této služby.

Twitch pak také patří mezi nejznámější platformy Amazonu v ČR. Je populární zejména v oblasti streamování her a dalšího obsahu. Twitch si získal velkou základnu uživatelů a stává se důležitou součástí online komunity.

2. Zasílání zboží do skladů Amazonu jako nezbytný krok k úspěchu

Pokud se rozhodnete prodávat na Amazonu, nemusíte nutně posílat své zboží do jeho skladů. Existují různé druhy dopravy, které můžete využít dle vašich preferencí a obchodních strategií. Každý z níže uvedených způsobů dopravy má své klady a zápory. Je důležité pečlivě zvážit, který model nejlépe vyhovuje vašim potřebám a cílům při prodeji na Amazonu.

FBA (Fulfillment by Amazon) je modelem dopravy, kdy prodávající skladuje své zboží ve skladech Amazonu. Ten se pak stará o balení, dopravu a zákaznický servis. Výhodou je, že FBA nabízí rychlou dopravu a výhody programu Amazon Prime, což může být velmi atraktivní pro vaše zákazníky. Na druhou stranu musíte platit poplatky za skladování a manipulaci s produkty. Tento způsob je vhodný zejména pro prodejce, kteří upřednostňují to, aby Amazon převzal kompletně péči o skladování a logistiku jejich produktů. FBA dopravu většinou využívají prodejci vlastního brandu.

FBM (Fulfillment by Merchant) je model, ve kterém si prodávající sám zajišťuje balení, dopravu a zákaznický servis. Tento způsob dává prodejcům větší kontrolu nad procesem, a také umožňuje udržovat nižší náklady na skladování. Nicméně, prodejci musí zvládat logistiku a zajistit dostatečnou dostupnost zboží.

Třetí možností je model Vendor (velkoobchodník) určený pro výrobce a velké distributory. V tomto případě prodávající prodává své zboží přímo Amazonu, který se stará o veškeré aspekty prodeje. Tento model může být výhodný pro prodejce, kteří chtějí maximalizovat dosah a využít výhod provázanosti s Amazonem. Nicméně, prodávající ztrácí část kontroly nad cenovou politikou a brandingem. Tento model je vhodný pro prodejce, kteří preferují velkoobchodní spolupráci a jsou ochotni nechat Amazonu více volnosti v rozhodování o jejich produktech. Je nezbytné dodat, že si vás musí sám Amazon na tuto formu spolupráce musí vybrat.

‍3. Sezónní prodej vs. celoroční prodeje

Mnoho prodejců má často mylnou představu, že pokud začnou prodávat své produkty na Amazonu během určité sezóny, zaznamenají nejvyšší prodejní obrat. Avšak realita je jiná. Pro plné využití příležitostí, které tato platforma nabízí, je nezbytné na Amazonu působit dlouhodobě. Například, pokud plánujete prodávat během Vánoc, je nezbytné začít s prodejem s ročním předstihem, aby byl váš produkt Amazonu dobře známý.

Amazon funguje na principu tzn. „product ranking” neboli pozici produktu. Jedná o určování pořadí produktů na Amazonu. Na základě algoritmu - Buy Boxu jsou analyzovány různé faktory produktu - popularita, hodnocení, prodeje, relevance produktu apod. Dle výsledků se pak produkty dostávají na různé pozice ve vyhledávání. Čím lepší máte hodnocení, tím se dostanete na vyšší umístění ve výsledcích vyhledávání. Můžete tak zvyšovat viditelnost vašeho produktu a tím pádem i pravděpodobnost, že zákazníci zakoupí právě od vás. Kvalitní produkty mají své místo a jsou oceněny za dlouhodobou spokojenost zákazníků. Z vlastní zkušenosti jistě víte, že hledáte na první stránce, nikoliv na třetí a dále.

Sezóny jsou na Amazonu extrémní. Některé jsou i uměle vytvářeny jako - Prime Day. Prime Day je každoroční událost, kterou organizuje Amazon pro své členy programu Prime. Obvykle se koná v červenci a nabízí exkluzivní slevy a akční nabídky na širokou škálu produktů. Prime Day se stal jednou z nejočekávanějších online nakupovacích událostí, která přitahuje miliony zákazníků po celém světě. Díky svému celosvětovému dosahu Amazon ovlivňuje obchodní prostředí, kupní chování zákazníků a tím pádem sezóny prodlužuje (např. delší letní sezóna díky jižním státům apod). Jednotlivé státy a regiony mohou mít odlišné období sezón, a proto je důležité přizpůsobit strategii prodeje a marketingu v souladu s místními podmínkami, kde budete své produkty nabízet.

‍4. Prodej na Amazonu jako příležitost pro každého

Prodej na Amazonu není pro každého. I když může být lákavé využít tuto globální platformu pro expanzi vašeho e-shopu, je důležité si uvědomit, že to vyžaduje určitou investici a úsilí. Vstupní náklady mohou zahrnovat úpravy produktů nebo grafického obsahu, výdaje za propagaci a další. Kromě toho je konkurence na Amazonu velmi silná, a proto je nutné vyvinout strategii, která vás odliší od ostatních prodejců a zvýší viditelnost vašich produktů.

Amazonu se v současné době nikdo nevyrovná. Mohou se objevovat lokální šampioni, kterým se daří, ale nikomu se nepovedlo a v budoucí době ani nepodaří, být úspěšný na tolika trzích jako Amazonu.

5. Na Amazonu uspěji jen s vlastním produktem

Pokud se rozhodnete prodávat na Amazonu, není nutné mít vlastní produkt. Velká část obratu na této platformě pochází z přeprodeje, což znamená, že můžete prodávat i produkty jiných značek.

Nicméně, pokud chcete mít vlastní brand, je důležité nabídnout zákazníkům něco extra. V konkurenčním prostředí je klíčové vytvořit unikátní a přidanou hodnotu, která odlišuje váš produkt od ostatních. Kvalita, inovace a osobní přístup mohou být důležitými faktory při budování vlastního brandu na Amazonu.

6. Musím chránit svůj produkt před zkopírováním Amazonem

V minulosti se objevily domněnky o tom, že Amazon kopíruje produkty úspěšných prodejců na své platformě ( např zdroje Verdict.com, agentura Reuters). Amazon se všem obviněním bránil a tvrdil, že podporuje inovace a vývoj nových produktů. Došlo dokonce i na kongresového slyšení o antimonopolních praktikách v roce 2020, kdy Jeff Bezos prohlásil, že obchodní gigant v online nakupování zakazuje svým zaměstnancům využívat data o jednotlivých prodejcích k podpoře svého privátního brandu.

Obecně je velmi malá pravděpodobnost, že se něco takového stane. Případy jsou velmi vzácné, či nedostatečně podložené. Jedná se však o citlivé téma, o kterém se více mluví, než se skutečně děje.

Na druhou stranu Amazon má vlastní značku Amazon Basics a jeho zásah není tak velký, jak si mnozí myslí - jsou to tisíce produktů Amazonu mezi miliardami v celém katalogu.

Amazon Basics je vlastní značka patřící Amazonu, která nabízí širokou škálu cenově dostupných spotřebních produktů. Značka se zaměřuje na poskytování každodenních základních věcí a produktů v různých kategoriích, včetně elektroniky, domácího vybavení, kuchyňských potřeb, kancelářských potřeb a dalších. Produkty Amazon Basics jsou známé svými konkurenceschopnými cenami, jednoduchým designem a funkčností. Cílí na zákazníky, kteří ocení dostupnost a spolehlivost svých nákupů.

‍Text vychází na základě dohody s Expando, plné znění textu je zde.