Mobilní marketing má cílit i na další skupiny, nejen generaci Z

úterý, 10. října 2023, 07:40 Marketing, Internet & Mobil MediaGuru

Ve středu zájmu mobilního marketingu je stále především generace Z, měl by se ale rozšiřovat i o další skupiny zákazníků – starších i mladších, zaznělo na konferenci Mobile Marketing Forum.

Mobile Marketing Forum 2023, zdroj: Internet Info

Mobile Marketing Forum 2023, zdroj: Internet Info

Centrem pozornosti mobilního marketingu firem by měli být zákazníci, kterým je nutné snažit se porozumět a také přizpůsobit. Značky by se měly zaměřit zejména na generaci Z, která je momentálně nejvíce zastoupenou věkovou skupinou online. Tipy, jak přistupovat k mobilním aplikacím, konkrétní příklady či trendy, prezentovali řečníci na konferenci Mobile Marketing Forum 2023, která se uskutečnila 3. října v prostorách Galerie kavárny Louvre. Pořádala ji společnost Internet Info.

Úspěchy a pády mobilního světa na praktických příkladech ukázal Vladislav Skoumal z agentury Skoumal. Mezi konkrétními případy byli například Fajnbrigády.cz, AppBlock nebo také Czech Games Edition. Pravidla, jak na design mobilních aplikací, představily Lucia Tarbajovská a Helena Warausová z Komerční banky. Posluchačům například doporučily, aby se snažili porozumět zákazníkovi, vyloučili věci, které jsou nesmyslné, aby si strážili svoji identitu, aby se odlišili svým vlastním unikátním stylem nebo také, aby měli vždy na mysli uživatelský zážitek. „Musí to být jednoduché a příjemné. 65 % zákazníků je ochotno zaplatit víc za dobrý zážitek, proto do něj hodně investujeme. Získat nového uživatele je 7x dražší než udržet toho stávajícího,“ vysvětlily. Upozornily také na to, aby aplikace byly transparentní a aby firmy stále zlepšovaly a inovovaly svoje řešení.

Sociálně mobilní marketing na konferenci představili Barbora Šumanská a Jan FryčOgilvy, kteří upozornili na to, že generace Z komunikuje zejména skrz mobilní zařízení, zároveň ale dodali, že by se neměly opomíjet ani další věkové skupiny. „Už dávno neplatí, že bychom neměli nejstarší generaci na sociálních sítích,“ dodávají. Doporučili také, aby firmy zapojily videa, která fungují lépe než obrázky. „Při každém videu máme jednu až dvě vteřiny k tomu chytnout člověka. Vždy musíte myslet na to, že naprostá většina lidí uvidí vteřinu, dvě a pak začnou odpadávat,“ vysvětlují. Podle přednášejících je rovněž důležité přizpůsobit formáty mobilním zařízením a držet konzistentní brand identitu, kterou je dobré ukázat hned v prvních vteřinách videa.

Důležitost cílení na generaci Z posluchačům zdůraznil také Daniel Vachuna z agentury This is Locco. „Generace Z je momentálně největší generace na světě, mají nejširší zastoupení v populaci a tvoří 40 % všech online nákupů,“ vysvětluje. Upozornil také na to, že tato generace nesnáší reklamy, ale miluje scrolování. Firmy by prodej produktů neměly táhnout přes bannerovou reklamu, ale budovat si s generací Z vztah a komunikovat na úrovni. Jako trendy vyzdvihl krátká videa, autenticitu, pravdivost, stručnost a silný vizuál. Na závěr také upozornil, že generace Z stárne a přichází generace Alpha, která se do online světa narodila a je třeba se na to připravit a dělat věci co nejvíc digitálně.

Jak funguje mobilní aplikace obchodního centra, ukázali Martin ZavadilAETNA a Tomáš Stránský z ECE Projektmanagement Praha. Zdůraznili, že se Češi rádi registrují a využívají věrnostní karty. Na konkrétním příkladu aplikace Jsem Vaňkovka! ukázali, jak k aplikacím přistupovat. Důležitá je podle nich aktivace zákazníků například skrze produkty zadarmo, hravost a vtip nebo pomocí 360stupňové komunikace, která v jejich případě obsahuje sociální sítě, online, instore i OOH. Klíčová je však také retence, tedy jak si uživatele udržet.

Rozšířenou realitu v kampani představil Vojtěch FoukalVisibility, který na konkrétním příkladu kampaně pro Avon ukázal, jak v dnešní době může právě rozšířená realita zvýšit čas strávený s reklamou, míru zapojení i obrat. Jak zvýšit příjmy s mobilní aplikací ukázal Michal MašikaNotina, který apeloval zejména na to, aby firmy měly v centru pozornosti zákazníka. Doporučil také stanovit si na začátku metriky, které se mají sledovat, využívat deeplinky, které umožňují vnést lidi přímo do aplikace nebo také aktivně komunikovat benefity. „Vždy vycházejme od zákazníka a mějme ho v našem centru. Aplikace by měla být tak jednoduchá, aby ji lidi používali a aby pro ně byla přínosem,“ dodal.

Na co si dát pozor z právního hlediska, vysvětlil Ondřej Hanák z advokátní kanceláře eLegal, který posluchačům doporučil, aby si pohlídali vývoj aplikace, znali podmínky App Storu, střežili osobní údaje a také, aby byli originální a obezřetní.

-tšl-