Oblíbenost privátních značek roste, táhne kvalita i cena

čtvrtek, 19. října 2023, 07:10 Retail MediaGuru

Mezi spotřebiteli jsou čím dál oblíbenější privátní značky, které úspěšně konkurují velkým brandům díky svojí ceně a kvalitě.

Andrea Vozníková na setkání POPAI, zdroj: MediaGuru.cz

Andrea Vozníková na setkání POPAI, zdroj: MediaGuru.cz

Privátní značky jsou stále oblíbenějším zbožím, ať už je to v kategorii jídla nebo drogerie. Lidé se v dnešní době totiž více dívají po možných alternativách výhodnějšího nákupu. Největší podíl privátních značek je v mléčných a papírových produktech, ale roste zájem také o petfood značky. O privátních značkách se mluvilo na semináři Privátky jako trend i příležitost pro retailový trh, který v tomto týdnu pořádal POPAI.

„93 % českých spotřebitelů muselo přijít se změnami svého nákupního chování. Průměrný respondent na inflaci reagoval až osmi strategiemi, jak ušetřit. Například změnil místo svého nákupu, rozšířil počet obchodů, kam chodí, aby získal co nejlepší cenu a zejména se zaměřil na privátní značky,“ popsala Soňa Fialová, CZ&SK CI Vendor Manager, NielsenIQ.

Data, jak privátní značky ve všech kategoriích rostou, na semináři za NielsenIQ prezentovala Soňa Fialová, která posluchačům vysvětlila, že navzdory tomu, že se průměrná hodnota nákupního košíku zmenšuje, tak celkové prodeje i transakce rostou a otvírají také nové obchody. „Na konci roku 2022 byl podíl privátek na celkových prodejích 24 %. Mohu prozradit, že teď už překračuje 25 %,“ .zmínila. Posluchačům rovněž ukázala nejoblíbenější obchody s privátními značkami, mezi kterými se na čelo řadí Lidl, Kaufland a Penny. V kategorii drogerie má vedoucí pozici dm drogerie. Více privátních značek v kategorii jídla nakupuje až 82 % spotřebitelů a v kategorii drogerie 63 %. Důvodem oblíbenosti privátních značek je příznivější cena a spokojenost zákazníků s kvalitou. Mezi nejoblíbenější privátní značky patří Clever, Pilos či Balea.

Za firmu Thimm na semináři vystoupil jednatel společnosti Martin Hejl, který posluchačům ukázal základní kritéria vhodného obalu i nejnovější trendy. Obaly by podle něj měly být snadno rozpoznatelné, lehce otevíratelné či snadno recyklovatelné. Jako trend vidí čím dál větší zapojení FSC certifikovaných papírů či využití hnědého vnitřku obalů, který redukuje CO2 a dokáže uspořit náklady o 20–30 %.

Jak funguje privátní značka v lékárenství, představil David Čechlovský, Group Sales Manager Dr.Max Group, který dal posluchačům několik tipů, jak úspěšně prezentovat svoji privátní značku. Klíčové je podle něj komunikovat výhodnost nákupu privátní značky, tedy kvalitu, složení a cenu. „Díky tomu, že jsme schopni komunikovat benefit, nemusíme jít s cenou moc daleko od konkurentů,“ vysvětlil. Účastníkům také ukázal, že efektivní vystavení produktů má přímý dopad na obrat. Důležitá je podle něj také komplexní péče, díky které se zákazníci vracejí. V rámci své prezentace posluchačům také vysvětlil, jak pracovat s privátní značkou v dermokosmetice, kde je podle něj nejdůležitější individuální přístup ke každé klientce a komplexní péče přes odbornost.

Privátní značky v online prostředí posluchačům poodkryl Petr Chvojka, Group Head of Private Label v Rohlík Group, kde s privátními značkami začínali před více než třemi lety. Privátní značky nabízí Rohlík ve třech segmentech. Jsou mezi nimi prémiové a unikátní produkty, produkty ve středním segmentu, jako například maso, ryby či mezinárodní steaky a segment, který nabízí dobrou kvalitu za dobré peníze, např. Miil, Pauu, Moddia, Dacello či Ubomi. Pro každou kategorii má Rohlík také vlastní specifický brand s cílením na cenově senzitivní zákazníky. „Budujeme opravdovou značku, vztah se zákazníkem a důvěru,“ dodává. Posluchačům doporučil využívat odvážný či netradiční design, který zákazníky na první pohled zaujme. Vysvětlil také pojem E-tail, který je založen na zvýraznění designu pro prezentaci na webu.

Jak vzniká produkt privátní značky, ukázala na praktickém příkladu Pinko moderátorka akce Andrea Vozníková, Prezidentka POPAI CE, Research Director InsightLab Pinko.

Součástí semináře byla také panelová diskuze prezentujících, ke kterým se připojila Patricia Jakešová, Business development consultant, Lecturer, trainer. Diskuze směřovala především k budoucnosti privátních značek, kterou řečníci vidí jako pozitivní díky jejich oblíbenosti. „Kdo se brání privátkám, nejde úplně správnou cestou. Mají velkou budoucnost,“ sdělila Patricia Jakešová.

-tšl-