Roboti a AI pomohou k vyšším ziskům promocí i efektivitě retailu

středa, 25. října 2023, 12:10 Retail MediaGuru

Konference Retail in Detail: Digitech se zaměřila na automatizační postupy v retailu a využití nástrojů umělé inteligence. Pomohou jak prodejcům, tak zákazníkům, shodli se vystupující.

Moa Bergstam na konferenci Retail in Deatil: Digitech, zdroj: Blue Events

Moa Bergstam na konferenci Retail in Deatil: Digitech, zdroj: Blue Events

Velkým tématem maloobchodu a především pak rychloobrátkového zboží byly a jsou promoce. V době velké inflace jsou zákazníci mnohem aktivnější v hledání způsobů, jak ušetřit peníze. Díky zapojení nástrojů umělé inteligence (AI) do promočního plánování, lze ziskovost promočních akcí zvýšit. Na konferenci Retail in Deatil: Digitech, který v polovině října uspořádala společnost Blue Events, to uvedla Moa Bergstam, obchodní ředitelka společnosti Relex. Jako příklad uvedla estonský COOP, který díky promočnímu nástroji Relex zvýšil podíl ziskových promocí o 56 %.

Rostoucí ceny nutí spotřebitele vyhledávat stále výhodnější akce, proto reakce na promoce v poslední době vzrostly, a to zhruba o 10 %.  Každá třetí promoce však podle údajů Relexu nepřináší prodejcům zisk, dodala dále Moa Bergstam. Zvyšující se objem promocí pak vede k tomu, že celý promoční proces je náročné řídit, denně přichází nové zboží k zalistování, skladování a je třeba často měnit komunikaci. Nástroje umělé inteligence mohou celý proces zefektivnit, uvedla. 

Roboti lidem v maloobchodě práci neseberou. Naopak jim umožní věnovat se více zákazníkům a zlepšovat jejich nákupní zkušenost, zaznělo od dalších řečníků. Síť lékáren Dr. Max řeší velkou vytíženost svých lékárníků právě pomocí automatizace a robotů. Ti pomáhají s ukládáním léků, sledováním expirace, přípravou léků k výdeji či skenováním 2D kódů. „Proces inventury nyní trvá v řádu sekund, zatímco dříve šlo o několik hodin manuální práce,“ popsal další z příkladů Jaroslav Kypr, COO Dr. Max. Díky tomu všemu se podařilo snížit čas, který lékárníci tráví v zázemí, a mají tak více času na pacienty.

Vývoj konceptu plně automatizovaných prodejen představil i šéf provozu sítě prodejen SuperZoo Luboš Rejchrt. Inspirováni novými prodejnami COOP, které za pomoci bankovní identity umějí obsloužit zákazníka v kteroukoliv denní i noční dobu, a významně tak pomáhají s obslužností v menších městech a obcích, připravili podobný projekt i pro prodejny s pet care. „Nyní jsme schopni přebudovat prodejnu na automatizovanou během čtyř dnů,“ popsal Rejchrt. Například v případě Pardubic co by výrazně průmyslového města takové prodejny umožní pohodlnější nakupování lidem, kteří pracují ve směnném provozu. I tady je pro vstup do prodejny využívána „bank ID“. O ní na konferenci dále podrobně hovořil Marek Růžička, CEO společnosti Bankovní identita.

Hustou síť prodejen využívá sportovní řetězec Sportisimo pro optimalizaci své e-commerce divize. Kamenné obchody totiž slouží zároveň jako expediční centra. Objednávku z e-shopu zpracuje prodejce a zboží je následně doplněno z centrálního skladu. „Zdvojnásobila se nám tím konverzní míra v kamenných prodejnách. Ty aktuálně vykrývají 54 procent našich on-line objednávek,“ upřesnil František Gregor, jednatel a šéf omnichannelu ve Sportisimu.

Konference Retail in Detail: Digitech, zdroj: Blue Events

Konference Retail in Detail: Digitech, zdroj: Blue Events

On-line supermarket Rohlík.cz má nyní tři ze čtyř skladů automatizované. V těch, kde využívá princip AutoStore, tedy 3D skladování produktů připomínající Rubikovu kostku, se o kompletaci objednávek stará až 250 robotů. S nebalenou zeleninou pak pomáhá umělá inteligence. „Návratnost odhadujeme na maximálně čtyři roky,“ uvedl šéf provozu Pavel Todt během své přednášky.

Zatímco nákup potravin on-line může dnes spotřebitelům zabrat deset minut, v případě pořizování kola nebo pračky se rozhodují často i několik týdnů. Společnost Outfindo vyvinula produktového průvodce pro e-commerce, který simuluje rozhovor s asistentem prodeje. Namísto běžně využívaných filtrů se jazykový model ptá uživatele např. v případě jízdního kola na to, jak často jezdí, v jakém terénu, jaký má rozpočet atd. „Nikdy se neptáme na otázky, které zákazník není schopen zodpovědět bez expertní znalosti. A klíčová je schopnost převést jeho potřeby do parametrů vybíraného produktu,“ popsal principy fungování nákupního průvodce zakladatel Outfinda Jan Matějů. Zavedený prodejce kol Ramala dokázal díky začlenění průvodce do on-line nákupů zvýšit svůj obrat e-shopu o 60 procent a mimo jiné se o 25 procent zvýšila hodnota zboží prodaného právě díky tomuto nástroji.

Technologická řešení představili např. Pavel MoravecNestlé ve společném vystoupení s Tomášem Tlučhořem, ředitelem datových služeb v GS1. Dotkly se častého problému zvyšující se komplexity dat, která vede k fragmentaci. Řešením jsou propojené mezinárodní databáze, které slouží pro snadné sdílení informací mezi výrobci a prodejci. Zjednodušení mohou do budoucna přinést i 2D kódy, které mají potenciál postupně nahradit současné produktové EAN kódy a poskytovat informace jak obchodníkům (šarže, expirace atd.), tak spotřebitelům (složení, alergeny, tipy na recepty apod.).

Dalším příkladem spolupráce dodavatele a klienta byl příspěvek Jaroslava Kapouna, zakladatele společnosti Monit, a Marceliny Polak, obchodní ředitelky divize pro profesionály z koncernu L'Oréal Česká republika. Ten se dlouhodobě snaží podporovat kadeřníky, budovat s nimi partnerské vztahy a poskytovat poradenství. Monit pomáhal s automatizací rutinních obchodních procesů, které dosud zaměstnanci napříč odděleními dělali sami. Na takovém projektu se jasně ukázalo, jak klíčové je pracovat také se změnou myšlení a správnou edukací, aby zaměstnanci neměli ze změn strach. Proces trval dva roky a přinesl čtvrtinovou časovou úsporu, kterou mohou zaměstnanci nyní věnovat dalšímu rozvoji. „Nejdůležitější je na svou stranu získat ty největší odpůrce. Protože, když se to podaří, bývají nakonec největšími ambasadory změn,“ uvedl Jaroslav Kapoun.