Nejdražší láhev alkoholu v Česku je od značky Louis XIII.

sobota, 11. listopadu 2023, 07:30 Aktuality, Marketing MediaGuru

Na českém a slovenském trhu padl rekord za prodanou láhev alkoholu. Za koňak Louis XIII. Le Mathusalem zaplatil sběratel 4,1 milionů korun.

Značka koňaku Louis XIII. si připisuje na tuzemském trhu rekord – prodala nejdražší láhev destilátu v naší historii, zdroj: Rémy Cointreau.

Značka koňaku Louis XIII. si připisuje na tuzemském trhu rekord – prodala nejdražší láhev destilátu v naší historii, zdroj: Rémy Cointreau.

Titul nejdražší prodané láhve destilátu si v České republice a na Slovensku nově připsal luxusní koňak značky Louis XIII. z rodiny výrobce Rémy Martin. Za šestilitrovou láhev pocházející z limitované edice Le Mathusalem zaplatil sběratel, který si přeje zůstat v anonymitě, 4,1 miliony korun. Zájemců o investice do ušlechtilých destilátů mezi Čechy navíc přibývá. 

Historie značky destilátu Louis XIII. sahá až do roku 1874, čímž si připisuje prvenství nejstaršího ultra prémiového koňaku na světě. Jejím sloganem je „Think a century ahead“ (Myslete století dopředu), který má vystihovat nadčasovost koňaku. Základem chuti je vinná réva pocházející pouze z oblasti Grande Champagne. Obsah karafy se skládá ze směsi přibližně 1200 druhů koňaků, přičemž nejmladšímu je čtyřicet a nejstaršímu až sto let. Zrání probíhá v ručně vyráběných sudech z limousinského dubu a označovaných jako „tierçons“.

V chuti destilátu se snoubí květiny, ovoce a koření s drobnou příměsí jasmínu a mučenky. Dále je zde jemné aroma zázvoru a muškátového oříšku. Při ochutnávce se na závěr na jazyku rozline vůně růží a fialek, kterou podtrhuje santalové dřevo a med.

Koňak Louis XIII. je uchováván v dekantéru. Každý dekantér je originálem, který je ručně vyráběn z jemného křišťálu sklářskými mistry. Tajemství výroby se dědí z otce na syna – z generace na generaci. Design dekantéru představuje symbol francouzského královského rodu, jehož zdobení je pokaždé jiné. Inspirací pro vytvoření nezaměnitelného dekantéru byla stará kovová láhev objevená v roce 1569 na bitevním poli poblíž oblasti Cognac. 

V případě limitované edice Louis XIII. Le Mathusalem bylo vyrobeno – s odkazem na číslovku ve jméně francouzského vladaře – na celém světě pouze třináct láhví. Ve střední a východní Evropě bude zastoupena jediným exemplářem v Česku. Vedle několika dalších evropských zemích našly tyto unikátní karafy majitele také například v Severní Americe nebo Asii.

Každá šestilitrová karafa byla ručně vyrobena z křišťálu Baccarat se zátkou dekorovanou čtyřiadvacetikarátovým zlatem. „Karafy jsou označeny nejen unikátním číslem, ale v tomto případě si jejich majitelé na ně poprvé mohou nechat umělecky ztvárnit svoji signaturu nebo iniciály. Není překvapením, že se takový unikátní artefakt stává součástí rodinného stříbra napříč generacemi,“ popisuje Ondřej Balvín, Area Manager ze společnosti Rémy Cointreau. 

Pro nákup velmi vzácných destilátů platí přitom přísná pravidla. U těch nejcennějších musí zájemce, podobně jako u výrobců nejluxusnějších aut, vedle nadstandardního finančního výdaje prokázat i svůj vztah a loajalitu ke konkrétní značce. „Tato raritní edice není určena pro pouhé spekulanty, nebo ty, kteří vidí ve vzácném koňaku jen unikátní trofej. Bez ohledu na to, v jaké části světa žijí, si kupce vždy pečlivě prověřujeme a v některých případech si je sami i předem vybíráme,“ vysvětluje Balvín. 

Prověřením musel projít i český majitel speciální šestilitrové karafy koňaku Louis XIII. Le Mathusalem. Pochází z Moravy a patří mezi sběratele ušlechtilých destilátů se specializací na koňaky. „Hodnota jeho celé kolekce se pohybuje v desítkách milionů korun. Přestože se zálibě věnuje mnoho let a se značkou Louis XIII. má zkušenosti, jednání o koupi této jedné unikátní karafy koňaku nebyla jednoduchá a trvala mnoho měsíců,“ vysvětluje Robert Vaněček ze společnosti Prestige Portfolio, který prodej zprostředkovatel.

Segment ultra prémiových destilátů, kam spadá i koňak Louis XIII., je v porovnání s běžnými destiláty objemově mnohem menší, poptávka po nich  však v posledních letech roste. K dostání však nejsou v běžném gastronomickém provozu.

„Na celém světě existuje jen kolem dvaceti restaurací, které jsou držiteli takzvaného titulu ‚Pevnost Ludvíka XIII.‘, jež tento špičkový koňak nejen nabízí, ale pro zacházení s ním mají i speciálně proškolený personál,“ uzavírá za společnost Rémy Cointreau Artem Shakhnazarov, Private Client Director ze společnosti Rémy Cointreau, s tím, že v Česku a na Slovensku se jím může pochlubit jen restaurace Terasa U Zlaté Studně v Praze. 

-stk-