Pozemní televize zůstane ve stávající podobě do roku 2031
Pozemní televizní vysílání (DTT) má ve stávajících kmitočtových rozsazích od 470 do 694 MHz fungovat minimálně do roku 2031, rozhodla konference WRC-23.
Minimálně do roku 2031 bude možné šířit pozemní televizní vysílání (DTT) i v kmitočtových rozsazích od 470 do 694 MHz, tedy v podobě, v jaké je tomu v současné době. Zásadní rozhodnutí padlo na Světové radiokomunikační konferenci WRC-23 v Dubaji.
Celé pásmo, včetně 600 MHz, zůstává v Evropě (včetně České republiky a Slovenska) přiděleno pro pozemní TV vysílání minimálně do roku 2031. Podmínky nadále garantují státům možnost využívání plného rozsahu kmitočtů pro DTT (pozemní vysílání DVB-T2 a DVB-T, pozn. red.) v dlouhodobém horizontu.
Terestrická televize se těší v České republice velkému zájmu. Podle posledních údajů ATO-Nielsen ji využívá téměř 54 % populace a je nejrozšířenější formou příjmu TV signálu.
„Výsledky konference považuji pro Evropu i pro ČR za úspěšné. Byla prosazena řada evropských návrhů a pozic. Konference WRC-23 potvrdila mezinárodní ochranu kmitočtů pro terestrické vysílání,“ uvedl v páteční tiskové zprávě předseda Českého telekomunikačního úřadu Marek Ebert.
V současné době jsou v České republice provozovány čtyři celoplošné sítě – dvě provozují České Radiokomunikace, chod programové nabídky České televize technicky zajišťují a operátorem DVB-T2 multiplexu 24 je společnost Digital Broadcasting.
-lukpol-