Na e-commerce trhu se předloni zrodil nový hráč – čínsko-americký e-shop Temu.com, který je svou intenzivní reklamou znám i českým spotřebitelům. Za rok se tomuto online tržišti povedlo získat si stovky milionů zákazníků po celém světě, které láká na levné produkty a jejich pozornost dokáže udržovat různorodými gamifikačními prvky. Za hraní nabízí slevy, stejně jako za nákup v týmu.
Firma Temu.com byla založena v září roku 2022 v Bostonu v USA, vlastnicky je však propojena s čínskou skupinou PDD Holding, sídlící v Šanghaji. Stejně jako jiní čínští hráči, Alibaba, Wish nebo Shein, sází na širokou nabídku levných produktů. Již nyní je však dokázala předstihnout v několika aspektech.
Za necelý rok se jí podařilo získat miliony zákazníků. Po startu zaznamenala její mobilní nákupní aplikace, jež je k dispozici na App Store i Google Play, 440 tisíc stažení, již v dubnu 2023 dosáhla 15,3 milionu stažení. V květnu poté, co se značce dostalo mediální pozornosti, překročila v květnu hranici 30 milionů stažení. Rok od uvedení na trh – v září loňského roku – to bylo již více než 40,5 milionů stažení.
Podobný nárůst zaznamenává i návštěvnost webové stránky, které jsou obecně navštěvovanější než mobilní aplikace. Podle dat serveru Similarweb se návštěvnost rovněž výrazně zvýšila mezi dubnem a květnem – zatímco v dubnu bylo na stránce registrováno 110,6 milionů návštěv, v květnu to bylo již 217,3 milionů.
Ještě zajímavější je schopnost Temu.com udržet pozornost svých návštěvníků. Kromě široké nabídky jim totiž nabízí gamifikovanou online nákupní zkušenost, která lidi udržuje na stránkách či v aplikaci déle, než se to daří jiným stránkám. Podle pozorování společnosti GWS, jež sleduje činnost uživatelů chytrých telefonů Android 24 hodin denně, je průměrný čas strávený na Temu 22 minut denně, zatímco na Amazonu pouze 11 minut, na Shein 12 minut.
Klíč k úspěchu tkví ve schopnosti Temu motivovat návštěvníky k tomu, aby si na platformě zapojili do různých aktivit. Kromě širokého sortimentu, jehož prohlížením lze strávit hodiny, nabízí dopravu zdarma a slevy na již tak levné zboží. Slevy je možné získat za účast v online hrách, jako je kolo štěstí, Fishland, kde hráči chytají hry a vydělávají peníze na základě velikosti a vzácnosti úlovku, simulační Farmland, kde hráči pěstují plodiny a chovají zvířata, které pak prodávají, či Lucky Flip, založené na házení mincí.
Další slevy mohou zákazníci dostat za nakupování ve skupině. Na českém trhu tuto možnost zavedla před několika lety Alza. V Asii se jedná o již běžný způsob, kdy se několik lidí domluví a nakoupí ve velkém za nižší ceny. Ti, co přivedou nové zákazníky, navíc dostanou od Temu slevu.
Kromě toho sází Temu na intenzivní marketingové kampaně a spolupráci s velkým množství influencerů a mikroinfluencerů, kteří propagují e-shop na svých kanálech, nejčastěji na YouTube a TikToku. K nejsilnější cílové skupině (21 %) patří mladí ve věku od 25 do 34 let.
V neposlední řadě klade důraz stejně jako konkurenční Shein na zpětnou vazbu od zákazníků. Tu odesílají rovnou výrobcům a na jejím základě buď navyšují výrobu, nebo výrobky pozměňují či stahují z nabídky.
Stejně jako jiné čínské e-shopy i Temu čelí kritice ohledně dopadů svého ultra-fast přístupu k výrobě na životní prostředí. Zdaleka nenabízí jen módu, ale i další produkty, jako je elektronika, domácí potřeby, hračky či nářadí pro kutily. Vše zpočátku nabízí jen v malém množství, podle poptávky výrobu teprve navyšuje. Nízké ceny jdou na úkor výrobců, kteří tak svým zaměstnancům platí jen minimální plat. S autorskými právy si neláme hlavu. A jak ukázala německá televize ZDF, některé produkty nesplňují ani bezpečnostní testy povinné na území Evropské unie. Například některá nabízená sluchátka mohou vážně ohrozit sluch, rychlovarná konvice by zase mohla způsobit vážný úraz elektrickým proudem. V jiných produktech byly nalezené toxické látky.
Temu ukazuje svým přístupem nové možnosti zákaznické zkušenosti v online prostoru, to vše ale s rizikem, že zákazník nedostane bezpečný a kvalitní výrobek.
-stk-