X vsadí v roce 2024 na video, mikroplatby a umělou inteligenci

neděle, 14. ledna 2024, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Tržní hodnota sociální sítě X se smrskává. To ale nebrání Elonu Muskovi a jeho týmu v plánování novinek pro letošní rok.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Twitter se ještě před jeho akvizicí ze strany Muska profiloval jako mikroblogovací služba nebo zpravodajská aplikace, pod novým vlastníkem však tento směr postupně mění. Sociální síť X teď popisuje sebe sama jako platformu, pro kterou je nejdůležitějším formátem video a ze které mají postupná vylepšení udělat nepostradatelnou superaplikaci na všechno. „Každý den sleduje na X vertikální videa přes celou obrazovku přes sto milionů lidí,“ zmiňuje sociální síť na svém blogu popularitu nové funkce, která umožňuje přeskakovat v celoobrazovkém režimu z videa na video po vzoru TikToku.

Příspěvek nese název Proměna globálního náměstí, přičemž „náměstí“ používá Elon Musk jako metaforu pro digitální platformu, kam může přijít úplně každý svobodně vyjádřit svůj názor bez obav z cenzury. Právě s takovou vizí Elon Musk na podzim roku 2022 přebíral. Teď však X vstupuje do neprobádaných vod, jak sama firma zakončuje svůj příspěvek. Musk sleduje několik cílů naráz a novinky, které chystá X na rok 2024, souvisejí jak s naplňováním vize „superaplikace“, tak s ideálem veřejné debaty. A škarohlíd by dodal, že i s dosavadním obchodním fungováním sítě pod vedením Muska. Jeden z akcionářů X, investiční společnost Fidelity, nedávno přecenila svůj podíl ve firmě směrem dolů. Dřívější Twitter, který šéf Tesly a SpaceX koupil za 44 miliard dolarů, má nyní hlavně kvůli odlivu inzerentů sotva třetinovou tržní hodnotu. Změnou kurzu jako by Musk neměl příliš co ztratit.

Místo lajků peníze?

Mezi záměry X pro letošní rok patří například spuštění funkce takzvaných peer-to-peer plateb, tedy transakcí, které si mohou v aplikaci posílat uživatelé navzájem. Muskova síť by v takovém případě nenahrazovala jen televizi nebo YouTube, ale rovnou i banku. Podrobnosti o chystaném platebním systému nicméně firma neuvedla. Někteří uživatelé její sítě nicméně pravidelně spekulují o tom, že by X mohla zavést podporu plateb pomocí virtuálních měn typu bitcoin nebo dogecoin, případně možnost snadno posílat „spropitné“ za povedené příspěvky. Pokud by ale X měla časem fungovat opravdu jako superaplikace typu čínského WeChatu, pak by součástí fintechových funkcí Muskovy platformy mohla být i možnost hradit faktury nebo čerpat úvěry. A to už by byl opravdu zásadní posun od dob, kdy hlavní funkcí Twitteru bylo publikování příspěvku o délce esemesky.

Rozchod s technologickým minimalismem bývalého Twitteru dokládá i skutečnost, že Musk a spol. chtějí kromě videa a uživatelských plateb po svém rozvíjet i nejžhavější trend minulého roku: umělou inteligenci. Síť vyvinula svého vlastního „chatbota“ s názvem Grok, ten ale zatím nenabízí nic moc nad rámec možnosti přisprostlého klábosení. Možnosti umělé inteligence ale pro rok 2024 plánuje X využívat i pro lepší personalizaci obsahu. Algoritmy by například měly být schopné kromě lepší nabídky „podobných příspěvků“ zobrazovat také „protichůdné příspěvky“. Ty by na základě předchozí uživatelské aktivity nabízely jiný úhel pohledu, aby alespoň částečně propíchly bublinu názorů, do které se majitelé účtů na sociálních sítí snadno uzavírají. Umělá inteligence v podání X by měla rovněž vylepšit i cílení reklamy. Ani taková inovace ale sama o sobě nezaručí, že firmy budou mít zájem inzerovat na síti majitele, který nemá problém přitakat antisemitským výkřikům.

-riv-