Privátní značky loni tvořily na tržbách více než čtvrtinu

úterý, 13. února 2024, 07:10 Retail, Výzkum, Aktuality MediaGuru

Podíl privátních značek na celkových tržbách rychloobrátkového zboží se loni meziročně zvýšil z 24 % na 26 %, ukazují to data agentury NielsenIQ. 

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Inflace loni výrazně ovlivnila nákupní chování českých spotřebitelů. Nárůst cen, jenž byl hlavním faktorem růstu tržeb za rychloobrátkové zboží, donutil Čechy nakupovat méně, vyhledávat promoce a privátní značky. Podíl privátek na celkových tržbách FMCG zboží meziročně vzrostl z 24 % v roce 2022 na loňských 26 %. V některých odvětvích představovaly dokonce více než třetinu tržeb. Vyplývá to z dat agentury NielsenIQ

V porovnání s rokem 2022 pokleslo prodané množství FMCG zboží o 2,9 %, zatímco ceny vzrostly o 9,3 %, což vedlo k celkovému nominálnímu růstu tržeb v FMCG sektoru o 6,4 %. Navzdory postupnému zpomalování inflace během loňského roku – postupně z 16,4 % v 1. čtvrtletí na 7,6 % ve 4. čtvrtletí – zůstali čeští spotřebitelé opatrní ve svém utrácení

Podle studie „Mood of the Nation“ realizované v polovině roku 2023 pouhá 2 % českých spotřebitelů neuplatňovala nebo neplánovala přijmout žádná opatření, nebo strategie, jak ušetřit. Naprostá většina Čechů však uplatňovala hned několik takových strategií současně. Kromě celkového omezení spotřeby některého zboží čeští občané žijící poblíž hranic nadále navštěvovali Polsko za účelem nákupu potravin a drogerie. Ti, pro které Polsko není tak dobře dostupné pak nakupovali více v diskontních prodejnách nebo v drogeriích. V mnoha kategoriích Češi sahali po levnějších značkách a nezřídka tak volili i privátní značky řetězců. Rovněž posílilo nakupování ve slevách.

„Nakupování v akcích bylo mezi Čechy v loňském roce stále populární, téměř 66 % veškerého rychloobrátkového zboží, tedy potravin a drogerie prodaného v českých super a hypermarketech a drogeriích bylo s podporou nějaké promoční akce. Přitom před rokem, kdy jsme mluvili o novém historickém rekordu a prolomení další magické hranice to bylo “pouhých” 61 %,“ podotýká Karel Týra, Managing Director NIQ pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. 

Podíl prodaného zboží v promocích na celkových tržbách, zdroj: NielsenIQ

Podíl prodaného zboží v promocích na celkových tržbách, zdroj: NielsenIQ

Existují kategorie, kde je podíl zboží prodaného v rámci akcí dokonce vyšší než 80 %, příkladem mohou být kategorie jako trvanlivé mléko, cukr nebo máslo a margaríny. V praxi to znamená, že tyto kategorie se již téměř nenakupují za běžnou cenu. To naznačuje, že spotřebitelé již mohou vnímat akční ceny jako ty standardní a již příliš neuvažují nákup těchto výrobků za plnou cenu.

Přehled kategorií s nejvyšším podílem promocí, zdroj: NielsenIQ

Přehled kategorií s nejvyšším podílem promocí, zdroj: NielsenIQ

Privátní značky, které slouží jako cenově výhodné alternativy k značkovým výrobkům, zaznamenaly nárůst významu. Jejich podíl na trhu vyjádřený podílem na celkových tržbách vzrostl v roce 2023 na 26 %. V odvětvích, jako jsou mléčné výrobky, kulinářské výrobky, výrobky péče o domácí mazlíčky nebo péče o kojence, pak privátní značky představovaly více než třetinu tržeb. Je třeba poznamenat, že i privátní značky jsou stále častěji nabízeny v akcích, a tedy jedním z důvodů, proč nárůst zboží v promoci poslední dobou tak akceleruje je i promování privátních značek. Zatímco ještě na začátku roku 2021 (1. čtvrtletí) byla zhruba třetina tržeb za privátní značky realizována za podpory promoce, ke konci roku 2023 (4. čtvrtletí) se situace výrazně změnila. Z každých 100 Kč utracených českými spotřebiteli za výrobky privátních značek bylo téměř 60 Kč podpořeno promoční akcí.

Množství prodaného zboží v českém maloobchodě klesalo v průběhu celého roku 2023, nicméně během 3. a 4. čtvrtletí tento pokles postupně zpomaloval. Poslední čtyřtýdenní období roku dokonce zaznamenalo nárůst objemu FMCG oproti předchozímu roku, což lze chápat jako jistou naději, vzhledem k tomu, že se jedná o první nárůst spotřeby FMCG zboží v České republice od listopadu 2022. 

Přestože ekonomické ukazatele naznačují pozitivní budoucí vývoj a roste důvěra českých spotřebitelů, ti nemají – alespoň prozatím – v plánu úplně opustit úsporný režim. Téměř 70 % Čechů je totiž spíše negativních, pokud jde o jejich očekávání budoucího vývoje cen potravin a téměř 80 % pak podle svých slov plánuje i nadále pokračovat v intenzivním nakupování potravin a drogerie v promocích.

-stk-