Aukci známek Mladá fronta vyhrála Mafra. Albatros může nabídku dorovnat

pátek, 15. března 2024, 13:00 Tisk ČTK

Pokud společnost Albatros dorovná nabídku společnosti Mafra, má na ochrannou známku předkupní právo.

Zdroj: Mladá fronta

Zdroj: Mladá fronta

Aukci ochranných známek nakladatelství Mladá fronta vyhrála s nabídkou 501.000 korun společnost Mafra, která vydává deník Mladá fronta Dnes. Druhým zájemcem v elektronické dražbě byla společnost Albatros, která už dříve koupila knižní část nakladatelství. Na známky má předkupní právo, pokud by cenu Mafry dorovnala. Uvedla to insolvenční správkyně Petra Hýsková ve sdělení Krajskému soudu v Českých Budějovicích.

„S ohledem na skutečnost, že k předmětným ochranným známkám bylo sjednáno předkupní právo ve prospěch druhého zájemce Albatros Media Mladá Fronta, vyzval insolvenční správce uvedenou společnost ke sdělení, zda svého předkupního práva využívá, a společnost Mafra současně ke sdělení, zda učiněná nabídka je pro tohoto zájemce nabídkou konečnou, či zda by eventuálně ještě uvažoval o jejím navýšení," uvedla Hýsková.

Hýsková předpokládá, že v obou případech obdrží kladnou odpověď. Pak se podle ní nabízí dvě možnosti. Buď známku prodá za vydraženou cenu, nebo dá zájemcům možnost jejich nabídky dále přihazováním navyšovat. Požádala insolvenční soud a věřitelský výbor o stanoviska, jak má dále postupovat.

Knihy a publikace, jako součást knižní divize nakladatelství, které je od roku 2020 kvůli dluhům v konkurzu, byly prodány v aukci společnosti Albatros za 14 milionů korun. Už dříve insolvenční správkyně v dražbě prodala on-line divizi Mladé fronty včetně ochranných známek tištěného časopisu Euro. Koupila ji společnost Internet Info za 15,8 milionu korun. Vydražily se i další časopisy téměř za 4,2 milionu korun.

Historie nakladatelství Mladá fronta sahá do roku 1945, kdy bylo založeno jako součást mládežnické organizace Československé strany socialistické. Počátky byly spojené s vydáváním novin a časopisů zaměřených na mládežnickou a studentskou veřejnost. Postupně se však rozšířilo do dalších oblastí vydavatelské činnosti, zahrnující knihy, učebnice, literaturu a další média. V průběhu desetiletí se nakladatelství Mladá fronta etablovalo jako jedno z nejvýznamnějších vydavatelství v Československu a později v České republice.

Prodej ochranné známky tak může vyřešit letité spory o její vlastnictví. Soudily se o ní právě vydavatelství Mladá fronta a společnost Mafra. K rozdělení obou společností došlo na začátku 90. let v období tzv. spontánní privatizace, kdy původní deník Mladá fronta (tehdejší orgán Socialistického svazu mládeže) přešel do vlastnictví redaktorů a vznikl deník Mladá fronta Dnes.

-čtk-, -mav-